Odkud fotit

obrázek: www.airport-brno.cz

MístoJak se tam dostatPoznámka
1První odbočkou vlevo, po příjezdu od Brna-Slatiny do městské části Tuřany. U odbočky se nachází hostinec, několik desítek metrů za odbočkou zpomalovací práh, po levé straně dále sportovní areál, když pevná asfaltová cesta odbočí vpravo nutno pokračovat rovně, po levé straně zahrádky, dále asi 300m. Možno také dle reklamních tabulek firmy Herbst Aero.Ideálně dostupné místo k focení na LKTB, velmi vhodné pro přílety a odlety z dráhy 10. Autem dostupné téměř za jakýchkoliv klimatických podmínek
2Z počátku stejně jak k místu 1, když pevná asfaltová cesta odbočí vpravo nutno odbočit doleva, po nezpevněné komunikaci cca 100m, dále vpravo po nezpevněné komunkaci podél zahrádek cca 50m. Po dešti problematicky dostupné místo, při větší sněhové pokrývce dostupnost autem nemožná, vhodné pro odlety z dráhy 10
3Po příjezdu do Tuřan druhou odbočkou vlevo, směrem na Dvorska, Prace. Dále rovně kolem hřbitova až do obce Dvorska, kterou nutno projet, přesně u dopravní značky označujcí konec obce odbočka vlevo na nezpevněnou komunikaci, po ní cca 200m až k plotu letište. Vhodné k fotografování příletu a odletu z dráhy 28. Po dešti autem stále dostupné, pod sněhem nedostupné.
4Stejně jako k místu 3, ovšem po konci obce Dvorska pokračovat dále cca 200m, a před začátkem klesání odbockou doleva na nezpevněnou komunikaci, dále cca 300m, podél zahrádek až k přistávacím světlům.

Alternativně z obce Šlapanice, od severu

Vhodné k fotografování příletů na dráhu 28. Po dešti autem dostupné obtížně, pod sněhem nedostupné, leda na běžkách.
5Od Slatiny směrem k Tuřanům, odbočka směrem k úlům, hned vedle silnice, autem nutno zaparkovat vedle silnice k letišti, to z důvodů bezpečnosti, pro umožnění průjezdu případné záchranné techniky, blíže k letišti je zákaz vstupu.

Vhodné k fotografování příletů na dráhu 10 tehdy, kdy je v létě brzy ráno či večer slunce severně osy dráhy, tudíž svítí od severu. Autem dostupné bez problému kdykoliv.
6 Hned vedle silnice Tuřany - Dvorska, viditelnou odbočkou na polní cestu vlevo, u autobusové zastávky.

Vhodné k fotografování letadel na střední stojánce, jelikož z bodu 1 jsou letadla za hrbkem. Vhodné též k fotografování letadle na západní stojánce. Autem dostupné téměř kdykoliv, kromě extrémního bláta a sněhu. Od autobusové zastávky co by kamenem dohodil.
7 Krátce před jedinou zatáčkou na komunikaci Tuřany - Dvorska (směrem od Tuřan) se u božích muk nacházejí sjezdy ze silnice do pole, na obě strany. Parkování není zcela komfortní a může být mírně rizikové, z důvodu nedostatku prostoru.

Vhodné k fotografování letových ukázek při leteckých dnech. Z důvodu plotu nevhodné k fotografování letadel na zemi
8 Vyhlídková terasa, familiérně zvaná mávadlo, hned vedle terminálu Odlet. Stačí tedy dojet k terminálu dle běžných cedulí.

Jediné vhodné místo k uspokojivému focení letadel na střední stojánce.
Nejlepší místo na focení příletů na dráhu 28 je v poli mezi body 3 a 4. Autem terénním dostupné po žních, či při sněhové pokrývce

Informace o provozu

Kvůli převládajícím východním větrům v oblasti bývá obvykle v provozu dráha 28, méně již dráha 10. Nicméně někdy bývá i za provozu na dráze 28 používána ke vzletům dráha 10. Objevují se i situace, kdy za používání dráhy 10 jsou přistávající letadla naváděna na dráhu 28. Obráceně se děje zřídka, spíše u sportovních letadel.

Co poslouchat

Přilétavající letadla se po vstupu do TMA Brno hlásí na frekvenci Brno-Radar 119.100 MHz, po vstupu do CTR Brno-Tuřany nebo navedení na přistání letadla přeladují na Tuřany-Věž (Tuřany Tower)119.600 MHz. Tato frekvence řídí i pozemní pohyby letadel, frekvence Ground na LKTB neexistuje. Existuje však frekvence 121.700 MHz, která řídí pohyb a koordinaci ostatních dopravních prostředků po ploše letiště, tato ovládá např. hasiče, sokolníka atd. Při odletech bývají letadla po vzletu předávána opět na Brno-Radar (pokud neopustí CTR pak zůstávají na frekvenci Tuřany-Věž/Tower). Při odletu z TMA Brno kontaktují letadla dle směru odletu např. frekvenci Bratislava Radar, Náměšť, nebo Přerov, nebo Praha Radar atd.

Na co si také dávat pozor

Vzhledem k tomu, že v areálu letiště se nachází radiomaják typu VOR (BNO, 113.9MHz), děje se toho relativně hodně i nad samotným letištěm. Z nebo k brněnskému VORu vede 6 leteckých tras v upper airspace, a 3 v lower airspace. Provoz možno poslouchat na příslušných frekvencích, k nalezení na mapách v sekci Ke stažení. Pokud zaslechnete něco jako "heading bravo november oscar", tak se vám zanedlouho něco objeví nad hlavou (pokud ho z Prahy mezitím nepřesměrují jinam :-) ).

Jak se dopravit na LKTB hromadnou dopravou

Přímo k terminálu jezdí autobus číslo 76 od hlavního vlakového nádraží, bohužel v ne zrovna hustých intervalech. K místům 1 a 2 se dostanete krátkou procházkou ze zastávky Hanácká linky 48, nebo ze zastávky Pratecká linky 48. K místům 3 a 4 se dostanete pěšky ze zastávky linky 48 na konci obce Dvorska. Podrobnější vysvětlení netřeba, neboť LKTB není tak velké aby se v jeho okolí průměrně inteligentní člověk nezorientoval. Brno je ovšem mnohem významnější metropole než Praha, a proto se připravte na cenu jízdenky 13,- Kč za 40 minut jízdy s libovolným počtem přestupů.

Jak se dopravit na LKTB motorovým vozidlem

Základní přístup k fotografovacím bodům je popsán výše v tabulce. Pokud jedete k terminálu z města, pak stačí pouze sledovat běžné dopravní značení. Pokud chcete ještě vyfotit letadlo proti slunci, pak není nic snazšího, než se dát z obce Tuřany směrem do Slatiny, tam přes nový most přes železnici a na světelné křižovatce doprava dle cedulí směr letiště neustále rovně až k terminálu. Parkoviště u terminálu se platí. Parkovací systém u terminálu funguje tak, že si vezmete lístek, na který můžete do 10 minut vyjet zdarma. Pokud jste natolik fascinování hustým provozem na LKTB, že tuto dobu překročíte, musíte se vrátit do haly a zaplatit. V automatu obdržíte lístek, který platí pro výjezd myslím 15 minut. První půlhodina parkování stojí 20Kč, pokud toto překročíte, tak nutno zaplatit za každou započatou hodinu 30Kč. Ceny za delší dobu stání dle na místě přítomné cedule.
Copyright © 2013 www.lktb.info