Aktuální novinky 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

     30.12. 2007 Bude doplněno, B737 Ryanair, B737 Orenair

     27.12. 2007 Bude doplněno, EMB145 Alitalia

     18.11. 2007 Bude doplněno, B737 SkyEurope

     17.11. 2007 Bude doplněno, ATR42 ČSA, L410 Manx2

     21.10. 2007 Bude doplněno, ATR42 ČSA, An12 Aerovis Airlines

     10.9. 2007 Dnes takový chudší záznam o provozu, Karthago Airlines s B733 TS-IEF, obvyklé TNT a jedno L-200 Morava, OK-RHJ.

     6.9. 2007 První účastníci CIAFu se slétají, prozatím americká C-17. Ještě dnes je očekáván AWACS..

     3.9. 2007 Bude doplněno, B737 Ryanair

     průběžně Ke konci prázdnin se nám tu dvakrát objevil YAK42D, společnosti Tulpar, kromě toho též vojenský Hercules od US Air Force, mimoto došlo k zajímavé změně v letovém řádu - spojení ČSA do Prahy je nyní vedeno i jako code-share let italskéhpo národního dopravce Alitalia.

     19.8. 2007 Je dobrý že linka z Ruska lítá ve stejnej čas jako nedělní Ryanair, a proto se dají chytit "obě dvě mouchy jednou ranou". Obě dvě letadla jedním cvaknutím spouště, to zatím neumím :). A nebyly to lecjaké mouchy, z východu přilétl druhý Boeing 737-300 společnosti Atlant - Soyuz, VP-BBM, ze západu Boeing 737-800 EI-DAO s cedulkou Pride of Scotland, oba dva tyto kousky jsem potkal poprvé, ovšem ten anglický byl lepší, jelikož to byl padesátý Ryanair, který se mi podařilo vyfotit :). Mimo linkové lety přilétl ještě charter Travel Service letadlem spol. Futura (s nálepkou TVS), EI-DJT. Navíc ještě vzhledem k závodům MotoGP na Masarykově okruhu (Pešek dobrý!) jsme zaznamenali zvýšený provoz bizjetů a vrtulníků. A k tomu všemu postával v nitru letiště blíže neurčený L-410.

     Dovolená 2007 Už nejsu na dovolené :)

Byl sem se podívat u Vikingů v Norsku, provoz sem tam zas tak super nechyt, jen sem tam nějaký málo známý letiště a jeden VOR/DME a jedno DME. První dva obrázky jsou z letiště Fagernes - Leirin, vyfocené letadlo je BAe Jetstream 31, LN-FAZ, spol. Coast Air. Další obrázky jsou z okolí letiště Alesund - Vigra, napřed budova terminálu, posléze nedaleko umístěný VOR/DME a jiné DME, pak tamtéž přistávající Boeing 737 spol. Braathens, LN-TUI, a nakonec celkový přehled abyste viděli jak tam bylo krásně :). Jinak je Norsko charakteristický tím, že tam nejsou skoro vůbec žádní přeletové :).

     24.7. 2007 Su na dovolené.. :)

     22.7. 2007 Zase nová linka :) ovšem pro změnu nikoliv oznámení nové, ale první přílet již oznámené. O tom však později, jelikož srdci chlapa bylo daleko bližší něco uplně jiného.

Jelikož se naštěstí nepodařilo Keithovi Richardsovi spadnout z kokosu na kokos i podruhé, dočkali jsme se konečně příletu veleslavné skupiny The Rolling Stones do Brna na dříve odložený koncert. Pánové přilétli letadlem MD-83 společnosti Blue Line Airlines, reg. F-GMLI. Bohužel hned po přistání a zaparkování na západní stojánce nasedli čiperní rockoví staříci do přistavených patřičně označených limuzín a odporoučeli se do města, takže sme si jich na letišti moc neužili.

Onou první linkou bylo spojení Brno - Moskva (Vnukovo) provozované společností Atlant Soyuz. Jedná se o linku létající jen v neděli, narozdíl od ostatních létá na východ, a také jako jediná mimo území EU. Jediné co je na ní "západního" je používané letadlo, Boeing 737-300, první let obstarala registrace VP-BBL. Linka je provozována v code-share s českou společností SmartWings, většina míst letadla by pak měla být obsazena klienty ruské cestovní kanceláře DVM-Tour, takže je to zase v podstatě takový polocharter. Linka je v letovém řádu do podzimu, v srpnu či září by se měla zhodnotit její úspěšnost a rozhodnout se o dalším vývoji.

Jinak obvyklý Ryanair, dnes EI-DPV, atro OK-JFJ, TNTčko nebylo neboť neděle, a lépe se mi podařilo vyfotit v nitru letiště stojící L-410, SP-KPY, a efektní byl též přelet mávadla záchranným vrtulníkem. A koncert Stounů byl super, kdo ho neslyšel, ten o hodně přišel :)

     19.7. 2007 ! Super překvápko ! Nová linka ! Na dnešní tiskové konferenci na letišti oznámil T. Kulakowski, což je chlapík, kterého mají v Ryanairu přes střední Evropu, novou linku z Brna. Od 29. října 2007 startuje spojení na španělské letiště Girona (Barcelona), a to čtyřikrát týdně - v pondělí, středu, pátek a neděli. Zajímavé je to, že linka bude létat v dopoledních hodinách, což znamená že půjde fotit i přes zimu za světla :). Linku bude pochopitelně létat Boeing 737-8AS, protože u Ryanairu nic jiného nemají. Ono se to nezdá, ale ona je to v podstatě již druhá linka z Brna na toto letiště, jelikož tam již od nás tzv. "létá" SmartWings.

A aby toho nebylo málo, víceméně náhodou jsem též dnes zachytil Airbus 320 Lotus Air, SU-LBG, který letěl na charteru Koral Blue Airlines.

     17.-18.7. 2007 2. Spotterská "24"

Akce pro skalní spottery. Letos dokonce i pro spotterku! Spotterský Maraton začal tradičně v areálu společnosti Herbst Aero v 10.00 SELČ srazem účastníků. Hned ze začátku akce proběhlo slavnostní předání leteckého dortu OK-XFA, jelikož Marek slavil svůj významný životní milník! Po úvodních hodinách se většina účastníků přesunula k terminálu, jelikož velký rozdíl oproti minulému roku spočíval v tom, že během akce byly zorganizovány exkurze, a to téměř do všech míst kam se na letišti dá dostat. Jmenovitě do odletového terminálu, včetně jeho "odbavené" části, do třídírny zavazadel, do příletového terminálu, dále do stanice Hasičské záchranné služby, a to jak do garáže plné techniky, tak na velící můstek, dále na základnu záchranného vrtulníku a last but not least na pracoviště Řízení letového provozu, a to včetně promítání naučného filmu, návštěvy stanoviště Approach a vyhlídkové terasy. Rád bych zde ještě jednou a upřímně poděkoval všem, kteří se na zabezpečení exkurzí jakkoliv podíleli, od povolení, přes pomoc s organizací, provedení či vstupní kontrolu až po poskytnutý odborný výklad či jiné zajímavé informace, a to jak ze strany Letiště Brno, a.s., tak ze strany Řízení letového provozu, s.p. Dále také patří special thanks Honzovi z Herbstu, který se o nás během celé akce s poctivostí sobě vlastní staral, točil pivo, vařil kafe, do toho všeho po různu administroval, plnil letadla a také nás provedl hangárem.

Po exkurzích jsme pokračovali v souladu s regulemi akce dalším spottingem, včetně všerůzného povídání, tlachání, debatování, špekulování, vzpomínání, plánování, kritizování, chválení etc. Večerní fáze byla opět ve znamení dovezených řeckých pokrmů, zalitých čím jiným než pivem. Teplota vzduchu byla něco kolem 34 stupňů, vydatnost piva byla 12 stupňů, proto bylo z fyziologických důvodů zdravé vypít nejméně tři piva. Překročení normy bylo pochopitelně povoleno, a nejednou provedeno. Spát se šlo zhruba uprostřed noci, a to tradičně do aut. Nic moc komfort, ale dalo se to. Druhého dne, opět v 10.00 byla akce slavnostním ceremoniálem ukončena. Celkem se akce zůčastnilo 9 osob včetně jedné příslušnice něžného pohlaví, došlo tedy k nárůstu počtu účastníků a více než 100 procent! Celkově jsem si nevšiml ničeho, co by akci jakkoliv kazilo, kromě tedy těch tropických veder. No, minulý rok jsem přes noc mrzli, letos jsem se téměř tavili, snad to příště trefíme tak akorát.. :)

Příští, již 3. Spotterská "24" se uskuteční v létě 2008.

Nyní od společenské k řemeslné stránce, tedy ke spottingu. Bohužel od dob příprav akce došlo k redukci počtu charterů, ale i tak bylo na co koukat. Ještě před zahájením se vyskytl Boeing 737 od Air Slovakia, reg. EC-JXD, krátce po něm stejný typ od Karthago Airlines TS-IEC, následován dalšími Boeingy, od ČSA OK-WGX a od Travel Service OK-TVG. Během přesunu na exkurze došlo k příletu Airbusu 321 ČSA, OK-CEC, během exkurzí pak k překvapení, příletu charteru Travel Service s vypůjčeným letadlem - Boeing 737, EI-DJT od společnosti Futura, dále jsme se dostali k záchrannému vrtulníku EC-135 OK-BYB ze stavu Policie ČR a poprvé zblízka jsme si mohli prohlédnout pravidelné cargo TNT - BAe-146 EC-HJH. Pak samozřejmě ještě pražské atro, OK-VFI. V prostorách letiště pak ještě stál L-410 společnosti Sky Express - SP-KPY. Po kratší pauze vyplněné opět přesunem k Herbstu a focením trénujícího Gulfstreamu V, OE-ISS společnosti JetAlliance přilétl Ryanair EI-DHO s provokujícím nápisem "Bye bye EasyJet", chvilku po něm další Travel Service, tentokráte pražský OK-TVD. Pak jsme si prošli ještě hangáry Herbst Aero s jejich "pseudohistorickým" Bückerem Jungmann OK-BIO, poté odlétlo již zmiňované TNT a přilétl ještě Airbus 320, TS-INF od Nouvelairu a den zakončilo noční atro OK-KFO. To pro změnu zahájilo další den, svým odletem zpět do Prahy. Pak opět přilétlo TNT, tentokráte OO-TAH, potom ještě přiletěl další charter Air Slovakia, s Boeingem 737 registrace OM-ASC, pak opět Travel Service s OK-TVG a zajímavostí ke konci byl Airbus 320 od Nouvelairu TS-INN, který nesl ještě zbarvení předchozího provozovatele, německé společnosti Condor.

Celkem tedy za něco přes 24 hodin jsme viděli letadla 9 společností, která dohromady dávala celkem 7 typů letadel a ještě větší počet jejich verzí.

Dokonáno jest! :)

- - -

     14.7. 2007 Konečně sem se dokopal letos zajet vyfotit Fokker 100 od Montenegro Airlines, navíc sem to stihl i s BAečkem od Hemusu :) ale ještě lepší je to, že místo Fokkeru v normálních barvách Montenegro Airlines poslali letadlo od Albatros Airways, YU-AOK. A pražskej Travel Service, ten to jen ještě zpříjemnil :)

     13.7. 2007 Taková náhlá akce dneska, zas se nám předved modrej Ryanair Cable&Wireless, EI-CSC, ovšem teda sem zasklil focení, jelikož sem měl omylem zaplou samospoušť.. takže sem to skoro uplně propás.. :).. krom toho dva nákladní španělé, od Aeronovy SA Metro EC-HCH, od TNT skoro stejná registračka, EC-HDH :).

     12.7. 2007 101 novejch přeletů !!

     10.7. 2007 Zase jen taková krátká zastávka na letišti, nic moc sem nechyt, fotky shit, sem aj váhal estli to sem vůbec psat.. Karthago normálka TS-IEJ, Atro OK-VFI, TNT EC-GQO.. nuda.. :)

     6.7. 2007 Jenom taková procházka s pejskem.. ale za tu chvilku hned tři letadla :) Ryanair s EI-DHR a dvakrát Travel Service, OK-TVA a OK-TVF..

     3.7. 2007 Z ničeho nic se v letovým řádu objevil Boeing 757 na charteru TunisAiru, zbystřili sme, jelikož jsme nikdo ze spotterů netušili co se za tím skrývá.. TunisAir letos chartery k nám nelítá, sedm-pět-sedmy ve výzbroji nemá.. Prostě sme nevěděli. Navíc přílet kdysi před půlnocí není až tak vhodný (příště prosíme polepšit, děkujeme). Nakonec se s cca dvouhodinovým zpožděním objevil v noci na obzoru za Mohylou míru Boeing 757 společnosti Euro Atlantic Airways, reg. CS-TLX. Co sem tak poslouchal lidi na mávadle, tak vůbec nedokázali ocenit vzácnost tohoto kousku, jak v kategorii typ, tak v kategorii společnost. Jelita to sou ti koupáci. Následně pak při jejich debatě o tom, zda ono letadlo přistává z toho směru ze kterého přistává z důvodu toho že dráha je z toho směru z kopce jsem jim odpustil, neboť nevěděli co činí.. Jinak tedy ještě téhož dne v podvečer se opět na charteru Nouvelairu objevilo "dalmatinový" MD-82 od Itali Airlines, I-DAWZ. Tento kousek tu bývá časteji, Nouvelair ho má evidentně v pronájmu. A pak ještě relativně nezajmavej Karthago TS-IEJ.

Dále děkuji zdrojovi za téměř on-line informace :)

Mimochodem taky se nám tu párkrát vyskytl Airbus 310 od ČSA, dále barevné ATR42 od Danish Air Transport, a taky pořád nějací austrijci.

     21.6. 2007 Konečně dolétla i poslední plánovaná charterová společnost letošního léta - po roční přestávce zase Bulgarian Air Charter s letadlem MD-82, reg. LZ-LDY. Už bylo tma tak fotky špatný. Navíc přiletěl Boeing 737-300 od Air Slovakia, OM-ASC a další Boeing 737, tentokráte verze -500 od SmartWings, OK-SWU. Náhoda tomu chtěla, že sem poslouchal rádio i cestou z letiště, jelikož když sem už téměř doma ohlásilo se něco co znělo jako EasyJet.. po konzultaci s kolegy sme se shodli na tom že to asi EasyJet skutečně byl, pročež jsem musel se odebrat zpět na letiště - a byl tam! :) Boeing 737 reg. G-EZJG, takto diverze linky London (Luton) - Budapest.

     20.6. 2007 V letištní restauraci se uskutečnila obvyklá "předciafová" tisková konference. Jediné zajímavé co zaznělo bylo to, že CIAF bude na letišti v Brně nejen tento ale i příští rok. Polemiky o jeho odsunu se tedy také odsouvají. Jinak co do programu CIAFu lze všechno nalézt na příslušné stránce www.airshow.cz

Jinak na letišti žádnej velkej provoz co by stál za řeč, atro -KFP a nějaká další havěť..

     průběžně !!! Nová linka !!! Na lince Brno-Moskva počne 22. července létat letadlo společnosti Atlant-Soyuz svoji pravidelnou linku do Moskvy, bude létat jednou týdně, vždy v neděli odpoledne. Očekávaný typ jest Boeing 737, spojení bude provozováno v code-share také společností SmartWings (hmhm, slibovali Paříž..).

Jinak jsem toho opět mnoho propásl, zejména první přílet Montenegro Airlines s Fokkerem 100, pak dále návštěvy Boeingu 737-300 Air Slovakia se španělskou registrací EX-JXD etc.

Dále se chystá další ročník světoznámé déletrvající akce.... :-)

     14.6. 2007 TNTčko si zase na nás nachystalo změnu typu, místo BAe146 dolít velkej Boeing 737, reg. OO-TNJ, krom toho se ještě zjevil Travel Service s OK-TVB.

     2.6. 2007 Další zahraniční charterová společnost zahájila své lety k nám - a to bulharský Hemus Air, s BAe-146, reg. LZ-HBE. Další zajímavý kousek byl OK-TVD v barvách Prague Airport, u nás nikoliv poprvé, mnou poprvé zachycen. Pak ještě Ryanair EI-CSX a Karthago TS-IED.

     1.6. 2007 Jaksi se roztrhl pytel s Turkmencama :) dokonce dva naráz (EZ-F427 a EZ-F428) tu byli a den předtím ještě jeden (EZ-F426) :). Jinak sme tu měli po dlouhé době TNT co ještě nemám, OO-TAA, Jinak zajmavej byl aj civilní provoz, jednak ve službách TVS dolétl Boeing 757 od Air Slovakia, OM-ASB, jednak Ryanair EI-DHK, pak taky Karthaginec TS-IEE, do Prahy odletěl prezident J.F.Kennedy, ale hlavně, poprvé u nás se objevil bublifuk od Travel Service, OK-TVC :). Moc pěknej kousek to je, poved se jim :).

     24.-25.5. 2007 To, že se kamarádi čas od času sejdou, pokecají, pojedí, popijí, zkritizují manželky, pochválí děti atd., je ve společnosti vcelku obvyklým až každodenním jevem. To, že se takto sejde hromada evropských prezidentů je již obvyklé méně, a to že se sejdou v Brně je již naprostá vzácnost. Popravdě ani nevim přesně kdo z které země přiletěl a jak se jmenoval, mohu zde ovšem všem příznivcům aviatiky představit kompletní sbírku fotografií prezidentských letadel, tj. těch kterými oni pánové přiletěli. Tedy:

Čtvrtek 24.5.:

Chorvatská republikaCL601 Challenger    9A-CROfoto
Republika Bosna a Hercegovina   Cessna 500T9-SBAfoto
Srbská republikaFalcon 50YU-BNAfoto
Republika Černá HoraLearJet 45N888CXfoto
Republika MakedonieLearJet 60Z3-MKDfoto
Italská republikaAirbus 319CJMM-62243    foto
Polská republikaTupolev Tu-154102foto

Pátek 25.5.:

Moldavská republikaLearJet 35    ER-LGAfoto
Rumunská republika           Boeing 707YR-ABBfoto
Bulharská republikaTupolev Tu-154     LZ-BTZ      foto

Asi netřeba zmiňovat že největším tahákem byl rumunský Boeing 707, v těsném závěsu následován polským a bulharským Tu-154. Škoda že nakonec na setkání nepřilétl ukrajinský prezident, jelikož ten bývá vídáván s Il-62, a to by byla teprv vzácnost. Tak snad příště :).

Ovšem k ostatnímu provozu, ve čtvrtek si k nám na skok zaskočily dva vrtulníky BO 105 německé armády, které po natankování odlétly směrem někam plus mínus na Bělehrad, během jejich odletu trénoval Dornier 328Jet od Grossmann Jet Service, z Prahy OK-KFN, z Londýna EI-DHI, TNT EC-HDH a ještě od JetAlliance Cessna 750 OE-HAC. No a že toho bylo u nás tolik ke koukání, tak se dívali i piloti na přeletech, a to tak že se málem srazili. Těch případnejch trestnejch bodů za nevěnování se řízení.. lepší nedomýšlet. V pátek ráno jsem zase po dlouhé době vyfotil ranní přílet TNT, EC-HJH a letos první zachycený (nikoliv první přiletivší) Nouvelair Airbus 320, TS-INB.

     23.5. 2007 V médiích se objevily zprávy o tom, že brněnské letiště průběžně jedná s Ryanairem jak o posílení linky do Londýna, tak o zavádění nových linek. Sice jsou to zase jen spekulace, ale aspoň získávají nějaké obrysy. Ruku na srdce, už taky bylo na čase, Ryanair lítá furt solidně vytíženej, tak by v tom byl čert aby si toho irčani nevšimli :).

     22.5. 2007 Zase další stránky, už v pořadí osmý v Brně.. to je děs :) - brnoplanes.euweb.cz

Ovšem k provozu, zase nám přilít ptáček Ruslaňáček, Volga-Dnepr, RA-82045, akorát to počasí nevyšlo :). Tímto dochází k zajímavé situaci, jelikož od dopravce Volga-Dnepr mám nafoceno víc méně obvyklých Ruslanů a méně více obvyklých Il76. Mimo to z Londýna Ryanair EI-CSX, pak odlít jeden malej bizjet, Hakwer 800XP, CS-DRG, společnost NetJets Europe a z povinnosti TNT - EC-FVY.

No a čekáme nadílku vládních letadel :)

     19.5. 2007 Travel Service má rozpučovaný letadla, a tak si pučuje zase u jiných společností, například u tureckých Corendon Airlines, bylo tedy jen otázkou času, kdy se toto půjčené letadlo objeví i u nás. I stalo se, a z jistě prosluněného středomoří do neméně prosluněného Brna dolétl Boeing 737-400, reg. TC-TJC. Jednak to je pěkně popsaný letadlo, jednak je to další letadlo který mám jak nad námi na přeletu, tak u nás na zemi. Navíc dolétl z Londýna světlemodrý Ryanair, EI-CSC ve zbarvení společnosti Cable & Wireless, a ještě k tomu na večer celkem tři letadla Karthago Airlines, jedno z nich jako let KoralBliue Airlines. Ani Londýnčana ani Karthagince však již nafoceny nemám, jen ty Turky, ale za to hned dvakrát dvakrát :).

     18.5. 2007 Objevila se zpráva že se na léto chystá linka Brno-Moskva, let vždy v neděli. Více zatím nevím.

     průběžně Tak, zase sem si utrhl ve spotterské komunitě ostudu, jelikož díky tomu že jsem měl nějak pomateny dny v týdnu s daty jsem propásl jednak poslední "ruský" charter KMV Tu-154, následně pak i první letošní charter Nouvelairu s Airbusem 320 (ten sem aspoň viděl z domu, ale fotku nemám).

Nyní k veselejším věcem, náš pěkný odletový terminál dostal cenu, resp. ocenění. Tím je Čestné uznání v kategorii novostavba v soutěži Grand Prix architektů 2007 - Národní cena za architekturu. Přesněji řečeno, toto ocenění nedostal terminál, ale architekt p. Petr Parolek z firmy FA Parolli, který terminál navrhoval. Samotný terminál již dříve dostal cenu Stavba Jihomoravského kraje 2006.

O nových linkách kde nic tu nic, jen na letectvi.cz psali že o lince do Brna (i do Ostravy) uvažuje EasyJet. Odkud resp. kam by tato linka měla létat nebylo psáno nic. Ale když si představím kolik má letadel Ryanair a kolik z nich mám nafoceno, v porovnání s tím kolik letadel má EasyJet, tak to bude ještě hodně spotterské dřiny..

     8.5. 2007 Pravděpodobně bez souvislosti s probíhajícím Majálesem opět navštívil naše pěkné letiště velký transportní letoun An-124 Ruslan společnosti Volga-Dnepr, reg. RA-82081. Vzhledem k probíhajícímu Majálesu jsem pak odfotil Ryanair do Londýna, EI-DHM netradičně z Černovické terasy :).

     6.5. 2007 I když se v neděli vstávává obvykle později než v pracovní dny, spotteří pracují pořád a na pracovní řád až tak nehledí. Je to totiž nutné, jako například dnes. Již relativně brzy ráno přilétl Il-76 společnosti Silk Way - Azerbaijan Cargo, reg. 4K-AZ19, kdy ranní mlhy pěkně doprovázely tzv. "vortices", tj. kondenzační čáry za křídly letadla. Navíc zajímavost, totéž letadlo zde bylo také na den přesně před dvěma lety a dvěma dny, 4.5.2005. Přes den sem měl jiný starosti, ale večer byla v letovém plánu opět psána společnost KoralBlue Airlines, opět s Airbusem 320. Sice stejně jako včera došlo ke spoždění letadla, ovšem ne až o tolik a navíc konečně přilétl Airbus 320, reg. SU-KBA, patřící této společnosti, takže mám zdokumentován první přílet letadla KoralBlue Airlines v historii brněnského letiště. Kromě toho tam ještě postával noční rozjezd do Prahy - OK-KFM. Dále děkuji sympatickým slečnám u přepážky a jednomu jejich kolegovi u jiné přepážky za předběžné potvrzení toho že Airbus opravdu přiletí :). Navíc zdravím neznámého muže, který se mnou pozoroval přílet Airbusu a zapředl se mnou hovor, jelikož to byl zřejmě první návštěvník mých stránek (mimo obvyklý okruh leteckých příznivců a známých) kterého jsem kdy na živo potkal :).

     5.5. 2007 Cvičení v Náměšti skončilo a tak jsme se zase dočkali staříka Vickerse VC10, tentokráte reg. XV102, nedlouho po něm měl doletět Airbus 320 spol. KoralBlue Airlines, ovšem jednak došlo ke spoždění a navíc nedoletělo na tomto charteru letadlo KoralBlue, ale normální B-737 Karthago Airlines. Ovšem aspoň doletěla registračka, kterou ještě nemám - TS-IEG. Kromě toho tu byly ještě dvě další Karthaga, ráno a večer, obě TS-IEC, ani jedno nemám nafocený :). Ale to hlavní z dneška mám, takže ok, jen to počasí mohlo bejt lepší.

     4.5. 2007 Zřejmě proto že rakušáci neustále blokují provoz na silnici, zintentzivňuje u nás rakouský provoz ve vzduchu. Důkazem toho je to, že se dnes u nás setkaly hned dvě rakouská letadla naráz - Dash 8-400, OE-LGG a Fokker 70, OE-LRF. Oba prováděli standardní training flighty, tj. pár okruhů a crew change. Z Rakouska se nám tady také ukázal letoun izraelské výroby - IAI Astra, OE-GBD, spol. Bannert Air, a české obchodní dopravce zastupovalo AeroTaxi s Mitsubishi MU-2, OK-ATX. Mimo to bylo také převrtulníkováno, jmenovitě český policejní Bell 412 OK-BYO, dále místní záchranný Kryštof 04 OK-BYD, pak taky u nás neobvyklý polský tovární PZL-Swidnik SW-4, SP-PSY, a nakonec jakýsi televizní němec, D-HPRO. Vedle obvyklého Ryanairu EI-DPP a TNT EC-HJH přilétlo to hlavní na co jsme čekali až na konec spotterského pobytu. Hromadně očekávaným kouskem byl opět Tu-154 ruské společnosti KMV, reg. RA-85746, který tu byl dokonce dneska dvakrát, ovšem z ranní návštěvy fotky nemám. Celkem jsme tu tedy měli letadla či vrtulníky z Česka, Polska, Německa, Rakouska, Španělska, Irska a Ruska. Už chyběli jen Eskymáci a Indiáni :).

     2.5. 2007 Dříve nacvičený zahajovací průlet nad veletrhem IDET se odehrál podle naprosto stejného scénáře jako před dvěma dny, z hlediska fotografického však byla procedura v průběhu průletu dvojice Mi-171 narušena kosem a průlet Mi-24 byl proveden v nižší, tudíž více bojovně vypadající výšce :). Na výsadek už jsem nečekal, ale uskutečnil se také. Později onoho dne se ještě v dané lokalitě vyskytl vládní vrtulník reg. 0834.

     30.4. 2007 Typicky v láskyplném květnu začíná v Brně veletrh války - IDET. Ten se tradičně zahajuje přeletem, kterýž se tradičně nacvičuje několik dní předem. Oproti minulému IDETu před dvěma léty se ovšem snížil počet účastníků, jednak jsme tehdy viděli ještě MiGy-21 (ano, nyní možno ukápnout symbolickou slzu), dále také L-39, navíc všechny typy byly k vidění trojmo, nyní jen dvojmo, takže dnešní nácviková sestava - 2x Gripen, 2x L-159, 2x Mi-171 (minule Mi-17) a 2x Mi-24. Oproti předloňsku navíc došlo k výsadku cca 5-6 parašutistů z nichž vybraní byli ovlajkováni vlajkou českou, vlajkou EU a vlajkou NATO, zbylí jen pouštěli barvu.

     29.4. 2007 Dlouho očekávané a slibované "ruské chartery" se konečně dostavily, první z nich byl Tu-154 společnosti KMV - Kavkazskie Mineralnye Vody. Sice se zpožděním, ale nádherně od východu přes VOR BNO na VOR/DME přiblížení dráhy 10 přilétl, a ladně na tuto dráhu usednul. Další budou o pár dní později :).

     28.4. 2007 Nečekaně a výjimečně nám sem z Anglie poslali další transportní letoun, tentokráte C-130J Hercules, reg. ZH878. Fotograficky se moc nevydařil, protože stál ne moc dobře postavenej a odlítal až za šera. Hlavní charakteristikou bylo ovšem to, že asi třikrát odkládal odlet, takže sme docela dlouho čekali. Dočkali sme se až těsně před západem slunce. Kromě toho tu byl taky z Anglie Ryanair EI-DHO, z Jihlavy tamější Kryštof 12 společnosti Alfa Helicopter, Bell 206, OK-AHD, a na obzoru letěli taliáni na měsíc, ale netrefili se.

     21.4. 2007 Flying Rhino je dobrý cvičení :), i když probíhá v Náměšti nad Oslavou a okolních vzdušných prostorech, tak je téměř pravidlem že v souvislosti s tímto cvičením se v Brně vyskytne historická rarita, letadlo RAF - Vickers VC10, letos reg. XV108. Vzhledem k tomu že jsem přes den dobýval sportovní vavříny nemám fotky z letiště, ovšem náhodou jsem pak chytl tento kousek při odletu, sice ne zrovna dobře, ale čárku za další registračku mám.

     19.4. 2007 Měli sme tu maďarů jak v Uherském Brodě. Prvním byl sice normální Travel Service, ale tentokrát (a poprvé v historii stránek) to bylo letadlo z jejich maďarské odnože, tj. s maďarskou registračkou - HA-LKB. Další maďar byl An-2, reg. HA-YHG, kterého sem zahlídl jen na východní stojánce a co tu dělal netuším, a třetí maďar byla L-410, která tu je už dlouho, ale konečně se ho chyt za světla - HA-LAO, spol. Indicator Aviation. Další návštěvník z východu byla další "čtyřistadesítka", tentokráte UR-67439, spol. Universal Avia. Jinak u jen z Londýna Ryanair EI-DAJ, s reklamou na pobřeží Costa Brava atd., a obligátní TNT, EC-HJH.

     16.4. 2007 Další talián, ale takovej divnej, s irskou registračkou. Ale dolítl z Itálie, tak je to talián. No prostě provoz pokračuje v trendu výskytu zajímavých jednotlivých charterů, čehož důkazem byl dnešní Boeing 737-300, společnosti Mistral Air, reg. EI-DVA. Takže čekáme ještě EI-TŘI, EI-PĚT, EI-OSM a EI-STO. Krom toho již jen z Prahy ATR, a z povinnosti TNT, OO-TAH. No a taky začly kvést květinky, takže bacha na sennou rýmu :). A taky sme zase po delší době viděli u nás frontu na přistání, což je dobré a což se cenní :).

Dále, v leťáku se již objevily vzpomínané ruské chartery, takže se těšíme zase ta Tu-154.

     7.4. 2007 První zahraničně-charterová vlaštovka naznačila konečně nástup jara, z daleké Afriky (s mezipřistáním v Praze) k nám opět na léto přitáhl první ptáček z hejna Karthago Airlines, Boeing 737-300, TS-IEE, ale ani moc nezazpíval, neboť bylo již zase po večerce a tma :). No a protože víme že jedna vlaštovka jaro nedělá, těšíme se na další :).

     6.4. 2007 Sice má k nám lítat letos s MD-82 bulhar, ale předběhl ho talián :). Z dalekého města Reggio Calabria (což je tam kde noha Itálie nakopává šutr Sicílie) dolétlo letadlo společnosti ItAli Airlines, reg. I-DAWW, ačkoliv se to nezdá, není to první kousek této u nás řídké společnosti který mám, již před lety tu byl od nich Do328Jet. Mimochodem do letadla nastupovalo hafo rozverných italských dětiček, co tu dělaly nevim, ale nemělo by se to, protože jednak děti mají v noci spát a ne ponocovat, a jednak (a to hlavně) se za tmy blbě fotí :). Krom toho TNT EC-HJH a pak nám tu také postával maďarský Turbolet HA-LAO, spol. Indicator Aviation, taky tam stál jeden ukrajinskej, ale ten už nešlo vyfotit publikovatelně.

     1.4. 2007 Ono to skoro vypadá jako apríl, ale opravdu sme tu zase měli poctivej Ruslan, Volga Dnepr Airlines, RA-82042.

Aprílové zpravodajství jako minulej rok letos není, protože sem na to zapomněl a na rychlo se mi nechtělo nic zjišťovat, smůla :)

     27.3. 2007 An-12 tu byl naposledy už ani nevim kdy, a o to raději jsme ho zase viděli. Navíc v pěkných barvách společnosti, kterou ještě nemám nafocenou - Aerovis Airlines Ltd., reg. UR-CBF. Hned vedle stálo TNT EC-FZE a kolem obou těchto nákladních letadel projel Airbus 321 ČSA, OK-CED, který vzápětí vzlétl z dráhy 10 směr dovolená u moře. Na to že sem byl u plotu asi tak 3-5 minut to byly docela dobrý úlovky. Navíc, fotky Airbusu uvádím záměrně dvě, račte si prosím obě dvě rozkliknout na full-size a uzříte při pravém okraji fotky přímo za nosem Airbusu na každé fotce komín. Jedno je komín brněnské spalovny, druhý komín Zetoru. Dobrý, ne? :) Třeba někdy dá Bůh a podaří se mi stejně naráz nafotit ještě komín cementárny v Maloměřicích, kterej je taky vidět, a je ještě víc vlevo od obou zmiňovaných.

     23.3. 2007 Dnes to bylo husté, pestré, dlouhé a smutné :(

Za chladného a nevlídného rána, za doprovodu ostražité ostrahy letiště přilétl IL76 Aviacon Zitotrans, RA-76352. Tímto pány ještě jednou zdravím a těším se na další setkání :).

Pak počalo dlouhé čekání na raritu :). To bylo zpestřené jednak příletem linky z Prahy, kdy zase poslali delší ATR-72, OK-XFB, dalším provozem byli zase pánové z Rakouska co se k nám lítají učit létat - Dash 8-400, Austrian Arrows, OE-LGI. Docela by mě zajímalo, jak se jim líbí ze vzduchu jaderná elektrárna Dukovany, kterou předpokládám že jistě po cestě z Vídně obvykle vidí. Během přejíždění od jedné dráhy k druhé se také naskytl fotogenický pohled na přímo pod věží postavené TNT, tentokráte EC-HDH, krátce po té se nám tu objevila jiná vzácnost než výše uvedená, letadlo L-410 brazilské společnosti NHT Linhas Aéreas, které si sem zalétlo z Kunovic, kde bylo na revizi nebo tak něco. Něco před 15 hodinou odpoledne přilétl poslední spoj linky z Mnichova, tentokráte plánovaný Dornier 328, D-CIRC. Pak doletělo to na co sme čekali, Airbus A300, turecké společnosti ACT Airlines, reg. TC-ACC. Bylo to úžasné a mělo to na svislé ocasní ploše berušku :). Pak přiletěl další němec, další cargo, letadlo SA Merlin, společnosti BinAir, reg. D-CCCC, čímž završilo počet cargo letadel na letišti na 4. Což je hodně. Pak už jen odlétl Cirrus zpátky do Mnichova, ani se moc nerozloučil, my sme si ho vyfotili, ukápli sme symbolickou slzu a jeli sme domů..

Ještě bychom měli dodat, že v noci sme tu měli zase kohosi z USAF, zase nějaké cargo :)

     18.3. 2007 Zase další cargo, Berkut State Air Company, IL76, UN-76371, pak akorát linka z Prahy, OK-VFI.

     13.3. 2007 Další Ruslan, zase Polet, ovšem jiný kousek - RA-82068, změnou bylo také to, že ho postavili obráceně, čumákem k věži. Létat s takovouhle registračkou do ČR je z ruské strany poněkud troufalé, i když teda není srpen. Na druhou stranu je dobré že narozdíl od minulých návštěv Poletu u nás, kdy tu byl sice asi šestkrát ale pořád ten stejný kousek, tu nyní byly ze dvou návštěv dva různé kusy. To je dobré :). Jinak TNTčko zase méně obvyklé EC-FVY, akorát je pech, že zrovna když nestála před čumákem letadla obvyklá V3Ska, tak se zas objevilo jaro se svým teplým vzduchem, čemuž odpovídá nízká kvalita fotky.

Byla také zveřejněna smutná ale veskrze tušená informace - definitivní zrušení letecké linky Brno-Mnichov. S bílým Dornierem či Dashem se naposledy rozloučíme 23.3.2007 kolem 15 hod. odpoledne v úzkém kruhu spotterském.

Poněkud slabou náplastí je zavedení linky SmartWings do španělské Girony, kdy totéž se událo v Ostravě, ovšem tam to mají i do řecké Soluně. Ono aby bylo jasno, to sou jen takové pololinky, kdy je potřeba zaplnit místa v běžném charterovém letu. Takže žádný provoz navíc. Slibovaná linka do Paříže nikde.

Spekuluje se taky o tom co bude s linkou do Prahy, v závislosti na zrušení MUC. Buď nic, nebo dojde k navýšení spojů z důvodů přesunu poptávky po spojení do světa, nebo dojde ke zrušení linky a budou sem zas posílat jen levnější autobus, protože letecky tady nebude nikdo konkurovat. Co by se asi líbilo nejvíc lidem je to, kdyby sem začla lítat sama Lufthansa s nějakým CRJ, což ovšem za reálné nepovažuje asi nikdo střízlivý. Mě osobně by se líbilo KLM s Fokkerem 50 do Amstru :). Docela by mě pak zajímalo, jak hodlá Jihomoravský kraj zacelit tuto "díru", jelikož bylo opakovaně proklamováno to, že spojení se světem je podmínkou do Brna přišedších zahraničních investorů, a zas tak málo jich tu nemáme. Pořád je ve vzduchu (myšleno obrazně, ne že to letadlo už letí vzduchem) linka do Moskvy, ale ta to teda asi nevytrhne. Tak jak tak je tohle první neúspěch po přechodu letiště pod Jihomoravský kraj. Uplně nejvíc echt by bylo, kdyby v Brně vznikla nějaká uplně nová společnost na způsob ostravskýho CCA, což se velmi pravděpodobně nestane.

Samý negativní zprávy dneska, ale tak co byste chtěli, když je třináctýho..

     12.3. 2007 Vypadá to, že někdo kompetentní z ČSA čte tyto stránky, jelikož byly vyslyšeny mé nedávné stesky o přemalování OK-DGL a zase nám ho sem k nám poslali. A to ne na charteru ale místo obvyklého popoledního atrka. Navíc sem chyt taky novej vládní Airbus 319CJ, který tu sice už byl, ale to sem ho nechyt. Ovšem dělal zas jen průlet, takže na první přistání pořád ještě čekáme. Předpokládám že dřív než na CIAFu to nebude, nebo na IDETu. V Mnichově zas šetřili Dorniery a poslali Dashe, D-BOBO, TNT zase belgický OO-TAE, a taky sem trochu chyt vrtulník záchranky, kerej se taky počítá, protože teď v Tuřanech kotví.

     11.3. 2007 Ruslan nám tu chvilu postával, takže máme aj normální fotky, akorát bohužel tradičně bez kol. Se nedá nic dělat, no... A zase nějaký přelety, to nahoře je MD11 od Eva Air, to dole je Štefan z Vesničky mé, střediskové :).

     9.3. 2007 Zase dneska dolítl An-124 Ruslan, Polet Flight, RA-82075, fotky mám, ale byla tma a vůbec, tak sou nevystavovatelný :). Musí vám stačit Ryanair do Londýna EI-DAF, City of Nyköping, TNTčko, který bylo zase po nějaké době španělský, EC-FZE a pak zase něco přeletů.

Jinak, na léto zase přibylo charterů, opět po roce se k nám vrací Bulgarian Air Charter s MD-82, a nově k nám bude létat nová společnost KoralBlue Airlines, což je společnost z brusu nová, létá s Airbusem 320 a má cosi společného se společnostmi Karthago Airlines a Sun Air.

No a taky je ticho po pěšině o provozu linky do Mnichova v letním letovém řádu, který začíná za pár dní, takže se rozléhá všeobecná skepse.

     28.2. 2007 Do letového řádu na léto přibyla další společnost, Montenegro Airlines s Fokkerem 100. A také byly aktualizovány Enroute Charts v sekci Ke stažení.

     průběžně Zase přibyla další společnost do letového řádu na léto, Air Slovakia s Boeingem 737-300, což mi nejasno, jelikož pokud vim tak Air Slovakia zatim 733 nemá. Na poli charterové dopravy je také zajímavá informace to, že jeden z "malajských" Boeingů Travel Service má být přemalován do reklamního zbarevní nějaké firmy co vyrábí bublifuky, myslím že se menuje Telefonica O2 nebo tak nějak podobně. Budeme ho tedy asi vídat i u nás. Jestli to bude OK-TVC, tak to bude již čtvrté různé zbarevní tohoto letadla co mám v databázi. Také by se měl bohužel přemalovávat letoun ČSA OK-DGL, který léta létá ve zbarevní k příležitosti 80. výročí ČSA. Ačkoliv tenhle kus nelítá chartery, už tu párkrát v Brně byl, ovšem já ho nikdy na zemi nechyt, což jest smutné. Mám ho jen nejednou na přeletu.

Cargo letů se týká zase jiná informace, Rusko zakázalo několika svým společnostem létat charterové lety mimo území Ruska, což se dotkne i některých společností se kterými jsme měli tu čest u nás, jmenovitě např. Atlant Soyuz (u nás k vidění např. s Tu154), Aviacon Zitotrans (IL76) nebo Centre Avia (YAK42). Ovšem do jaké míry se to dotkne cargo letů to nevim.

     20.2. 2007 Sice nám dnes tady u nás létal cvičné lety ČSA Airbus 320, OK-GEA, ovšem nějak sem ho na letišti nezastihl, proto přináším pouze obvyklý provoz s drobnou změnou, tj. TNT OO-TAH, nebo OO-TAR, ono to není moc poznat, pak atro OK-JFK a z Mnichova zase poslali dneska změnu typu, letadlo Dash 8-100, reg. D-BOBO. Důvod poslání tohoto typu (který je zde poslední dobou téměř denně) není zřejmý, velmi pravděpodobně nebude důvodem vytíženost linky (jelikož Dash má o pár míst větší kapacitu než obvyklý Do328), a zcela jistě toto letadlo nebude mít spojitost s béčkovým německy mluvícím hudebním poloumělcem devadesátých let jménem DJ Bobo. Ono to atro z Prahy asi taky nevyjadřuje toho prezidenta.

     17.2. 2007 Kromě ČSA již k nám začala létat chartery i další česká společnost - Travel Service. Sice tomu tak bylo již před týdnem, ovšem fotky Boeingu 737, OK-TVQ, přinášíme a nyní, jelikož minulý týden nebylo času dojet a nafotit. K tomu nám tu postával Turbolet společnosti LR Airlines, OK-LRA, a přilétlo obyvklé pražské atro, OK-KFM.

     15.2. 2007 Poprvé k nám dnes dolétl, resp. pouze prolétl, zbrusu nový přírustek do dopravní flotily Armády České Republiky, Airbus 319 Corporate Jetliner, určený pro přepravu vládních činitelů, fotku má kolega. Škoda jen že si vybral tak špatné počasí, ten Airbus.

     průběžně Za dobu vyhlášené spotterské přestávky se zde u nás toho ovšem dělo mnohem více než by to mohlo z fotek vypadat.

Jednak úřadovala zima, a to hlavně v Praze, což si vyžádalo různé diverty k nám, např. linka ČSA z Jekatěrinburgu do Prahy, s Airbusem 320 OK-LEF, nebo taky SkyEurope Boeing 737-700 OM-NGE, ovšem taky sme tu měli divert z BTS, a to Boeing 757 slovenské společnosti Air Slovakia. Zima byla i u nás, ale u nás se všechno bravurně zvládlo, jak jest dokumentováno na planes.cz. Pak také poslední dobou nějak často mění typy na lince z MUC Cirrus Airlines, párkrát tu byl Dash 8-100, reg. D-BOBO a jednou Dornier 328Jet, reg. D-BGAQ. Mimochodem, linka z Mnichova změnila své časy příletu a odletu, nyní přilétá někdy po deváté ráno a odlétá cca v 15 hodin odpoledne. Jen aby to neznamenalo labutí píseň této linky.

Ohledně nových linek, nového nic, kromě opakovaných spekulací. Teď se mluví nejvíc o níže zmíněném Zadaru, pak o Paříži a Moskvě. Na tyto destinace prý vždy existuje více než jeden zájemce o provoz na této lince a společnosti s nimiž je vyjednáváno zahrnují jak dopravce klasické, tak nízkorozpočtové. Jen opakuji, že záměr létat do Paříže oznámila již dříve společnost SmartWings. Potud dostupné veřejné informace.

Z charterů na léto jsou již v letové řádu obsaženy další tři společnosti, Karthago Airlines s B737, Nouvelair s A320 a Hemus Air s BAe-146 a B737, takže nic novýho, jen stejný stav jako minulý rok. Pak již také začal létat pravidelné chartery do HRG Travel Service, ovšem první let sme propásli :(.

S cargo provozem souvisí další zajímavá informace, že existuje projekt tzv. Airport Brno Logistic Park, což má být logistický park (tzn. logistické lavičky, logistické cestičky, logistické pískovitě, logističtí důchodci krmící logistické ptáčky, logističtí pejskaři s logistickými pejsky, atd.) navazující přímo na brněnské letiště, takže by to snad mohlo znamenat dobrý předpoklad pro obecné zvýšení cargo provozu u nás. Vzhledem k tomu že letiště je co by kamenem dohodil od dálnice D1 a napojení na železnici, jeví se tento záměr jako perspektivní.

No a kalendář p. Piláta na letošní rok se opět vyvedl, je to samá tradiční "pilátovština", tj. letadla spolu s romantickými západy slunce, s různými rostlinkami, houbami a s ovocem, doprovázené pozemním značením v netradičních kompozicích a netušených souvislostech :). Prostě je to něco jiného, než fotky víceméně nudného pohlednicového charakteru, přinášené těmito mými klasickými spotterskými stránkami :). Kalendář by měl být stále k objednání skrzevá planes.cz.

Na stránkách Letiště Brno pak také zveřejnili statistiku provozů za rok 2006, vypadá to docela dobře :).

     3.2. 2007 Zase sme tu měli nějaký cargo, dokonce dvakrát po sobě, ovšem z prvního dne fotky nemám. Byl to Il76 společnosti Air Almaty, reg. UN-76487. A narozdíl od aférky s Tu-154 nyní opět chválím "marshalla in sight" za to, že letadlo zaparkoval do pěkně fotitelné pozice :).

     1.2. 2007 Sem byl nemocnej a měl sem mírně abstinenčí příznaky, a proto sem skoro hned jak to šlo zase zajel na letiště, i když tam nic zajímavýho nemělo letět. Kromě obvyklého TNT (OO-TAH) upoutala mou pozornost hlavně nová cedulka "Celní prostor", která nahradila zmizivši dřívější cedulku "Prostor letiště, vstup zakázán" nebo tak jaksi. I když na nové cedulce není explicitně vyjádřen zákaz vstupu, jelikož nejsme z Rovnosti, ani nadále za plot nepolezeme. Tak přísaháme!

     10.1. 2007 Český AáTéeRko tu sice máme každej den, ale chorvatský sme tu zatim pokud vim nikdy neměli. Až teďka. Důvodem jeho návštěvy byla návštěva delegace, která k nám přiletěla vyjednávat linku k moři do Zadaru. Nic moc konkrétního nevyjednali, ale tak uvidíme co bude v létě. O tom zda bude linka do Zadaru zadara informace neprosákly. Kromě onoho ATRka (Croatia Airlines, 9A-CTS) se nám tu ještě promenádoval český vojenský L-159, trupového čísla 6057, kterýžto provedl touch-and-go a směřoval do Náměště. TNTčko bylo OO-TAH.

     4.1. 2007 Je všeobecně známo, že k nám, rozuměj do České republiky, létá přes zimu hafo ruskejch charterů, ovšem k nám do Brna skoro nikdy nic. Až teďka :). Z Moskvy (VKO) k nám doletěl již vzácný Tu-154 společnosti Atlant-Soyuz, reg. RA-85709, naložil nějaké cestující a zase odlítnul. Doletěl za tmy, takže fotky pochopitelně nic moc, navíc ho postavili z hlediska fotografického tak blbě, že blběji už to snad ani nešlo. No. Jinak to bylo tenhle den zajímavý, z východu tu bylo ještě cargo Il76, společnosti Aviacon ZitoTrans, reg. RA-76386, TNTčko OO-TAJ a taky se mi podařilo nafotit Ryanair, EI-DHB, ovšem taky za nic moc světla. A stativ se mi na letšitě tahat nechce.

     1.1. 2007 Více méně pouze z tradice, nikoliv z důvodu zajímavého provozu, jsem se vydal na letiště i první den dalšího roku, shodou okolností též první den týdne. Jediné co jsem tam zastihl bylo takové normální ATR 42 do Prahy, ČSA, OK-JFJ, jinak nic moc, tak snad to nebude předzvěst celkového dění tento rok u nás na LKTB :).

     31.12. 2006 Tak, zase se rok s rokem sešel, nutno tedy opět bilancovat, pěkně systematicky.

1. pravidelné linky: Letos nepřibyla ani jedna linka, ovšem také žádná neubyla (kromě nočního spoje Cirrusu). Linka do Londýna je pořád vytížena nadmíru, linka do Prahy se zřejmě velmi krásně zabydlela v letovém řádu ČSA, a s tím Cirrusem to vypadá, že se ho v redukované formě taky podaří udržet.

2. charterové lety: Tady se dařilo, bylo husto. K nejvíce zastoupeným českým a několika tradičním zahraničním společnostem přibyly nějaké nové, např. Bulgaria Air nebo Aegean Airlines s Boeingy 737, ovšem letos sme se nedočkali společnosti Bulgarian Air Charter se zajímavými MD-82. Sky Europe pak ukázala i svůj nový Boeing 737-700, bohužel nemám dokumentováno. Celkově bych řekl že došlo k nárůstu provozu. Mírnou skvrnkou je to, že se nám tu vyskytl jen jeden Tu-154. Přes zimu to je však neslavné, létá pouze ČSA a trochu TVS.

3. cargo lety: S nákladem to bylo pestrý, jednak na jaře začaly pravidelné každovšednodenní lety TNT s BAe-146, na druhou stranu ze začátku roku ubylo obvyklých An-12 a Il-76. V květnu a listopadu sme tu však měli sérii amerických C-17, párkrát se nám tu objevil oldtimer Lockheed Electra, jednou TNT B737. Bylo tu taky něco Ruslanů, dokonce dvou dříve neviděných společností. Ke konci roku mám pak dojem že Il-76 začaly zase lítat trochu víc.

4. nepravidelné lety: V této oblasti toho nebylo až tolik, ale málo taky ne. Co pamatuju tak pár zajímavých Jaků-42 východních společnosti, jeden arabský Boeing 737 BBJ, a dále např. B737 JAT Airways, B737 Transavia a ATR72 Cimber Air.

5. výcvikové lety: Kromě činnosti několika leteckých škol v Brně stojí za zmínku občasná přítomnost letadel Austrian Arrows, jmenovitě Fokkerů 100 a DHC-8, dále sem tam nějaký ten Job Air s jejich Saabem 340, taky Airbusy 320 ČSA, a něco zalétavacích letů L-410.

6. odkloněné lety: Těch sme letos moc neměli, co pamatuju tak jen minulou zimu Futura (na lince Ryanairu do BTS), a pak nějací Bulhaři, Moldavci a Jugoslávci, všechno kvůli počasí v Praze. Párkrát taky Ryanair z BTS. Teď v zimě to zatím vypadá že lety k nám se odklánějí jinam, např. do Vídně.

7. vojenský provoz: Hlavní událostí v tomhle oboru byl již asi tradiční letecký den CIAF, který nabídl vcelku obvyklou ne nezajímavou nabídku skupinových a sólo ukázek, doprovázenou docela pěkným počasím, takže se vcelku vydařilo. K vojenskému provozu asi taky patří nákladní C-17 USAF, a třešničkou na dortu pak byla dvojí návštěva Vickerse VC10 kterou nás poctila slavná Royal Air Force. Dále sem sem tam přilétne nebo prolétne něco od Czech Air Force.

8. stavební provoz: Tady se událo něco velkého. Dostavili a otevřeli novej odletovej terminál, slávy kolem toho bylo tolik, že přiletěl i sám prezident. Stavba roku 2006 to teda ale není, takže sem se se svou předpovědí poněkud netrefil :(. Dále se dohotovila základna policejních vrtulníků v areálu letiště, takže bylo definitivně zrušeno, opuštěno a doslova srovnáno se zemí staré letiště v Černovicích. Teď nedávno se ještě začal v areálu letiště stavět hangár jakési servisní firmy. Z menších staveb pak přibylo mávadlo u nového terminálu a k všeobecné nelibosti spotterstva vysoký škaredý plot.

9. SPOTTING!: Tento rok pravděpodobně brněnské letiště trhlo (určitě český, možná i světový) rekord v počtu spotterských stránek na jedno letiště. Nyní je jich celkem 7 a ještě o jedněch se zřejmě uvažuje. K již existujícímu neformálnímu sdružení "LKTB Spotters" přibyla spotter-group při severu jetphotos.net: "BRNO Spotters". Za významnou událost považuji vznik diskuzního fóra na Markových stránkách. Ovšem událostí roku byla průkopnická a průlomová akce - Spotterská "24" - která proběhla za účasti čtyř statečných v srpnu, kdy se poprvé podařilo nafotit noční let Croatia Airlines. Myslím že po stránkách jiných než provozně-množstevních je brněnský spotting jasně zářící hvězdou na českém spotterském nebi. Škoda toho plotu jen. Co ovšem poněkud pokazilo pověst spottingu jakožto činnosti naprosto neškodné, mírumilovné a bohulibé, bylo dětinské počínání jednoho redaktora jistého zpravodajského plátku okresního formátu.

10. PODĚKOVÁNÍ!: Děkuji touto cestou všem příznivcům a informačním zdrojům za podporu a informace týkající se spottingu, zejména pak pánům z druhé strany plotu. Nebudu jmenovat, ale oni ví komu :).

11. Co dál?: Zatím je jen avizována linka do Paříže co mají od jara létat SmartWings, jinak se nic neví, a ani moc netuší. Zatím poslední informace je ta, že letiště jedná s pěti společnostmi, necháme se tedy překvapit...

12. Statistika: Kdyby to někoho zajímalo, tak za rok 2006 se může těšit z fotek celkem z 92 různých dnů, tzn. přibližně každý čtvrtý den na letišti. V sekci Novinky to činí něco přes 142 MB fotek, v to nepočítaje přelety (472 ks), CIAF a podobné (i neletecké!) akce, vše v Galerii. Celkem tyto stránky zabírají něco kolem 700 MB. V návštěvnosti těchto stránek nemám jasno, jelikož hostingová společnost poněkud změnila svůj statistický aparát, a ty čísla už si nepamatuju, myslim něco kolem dvou tisíc unikátních měsíčně. Dále, v Galerii provozu je za dobu existence stránek celkem 231 obrázků, počet unikátních registrací je o něco menší, díky různě zbarveným letadlům téže registrace.

Aktuální novinky 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

Copyright © 2013 www.lktb.info