Aktuální novinky 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

     27.12. 2006 To nejlepší z Vánoc přišlo mírně ironicky až po Vánocích. Měli sme tu tři cargo letadla, třech různých národností, společností, výrobců a velikostních kategorií. Napřed nejmenší BAe-146, TNT, OO-TAU, kolem poledne pak přišel kousek největší, zlatý hřeb dne, přílet letadla An-124 Ruslan, společnosti Volga-Dnepr, reg. RA-82074, který se tajemně vynořil z přízemního oparu a ladně sedl na dráhu 28. Následně večer přilétl ještě Il76, rozměrem kousek střední, zřejmě společnosti Ukraine Air Alliance, s nápisem Experts Cargo, reg. UR-BXQ. Byla obzvláštní mlha (od brány u dráhy 10 nebylo vidět ani dráhu a Herbst jen minimálně) a později i tma, takže z fotky je vidět jen to že to skutečně je Il76. Navíc, pro mlhu a nízkou runway visual range se po krátkém holdování nad VORem Bravo-November-Oscar rozhodl Ryanair divertovat do Vídně. Ještě za dne se pak naskytl pěknej přelet, husy ve formaci.

Mimochodem, když už sem tu níže nakousl to, že Honeywell shání lidi do svého vývojového centra mimo jiné na vývoj systémů pro Boeing 787, sluší se dodat, že stejně tak lidi nabírá společnost GlobalTeleSales, což je dceřinná společnost Lufthansy, která v Brně provozuje call-centrum a něco jako Load Centrum, kde se rozhoduje o tom jak který letadlo Lufthansy naloží aby letělo rovně a nepadalo, laicky řečeno.

Jinak teda je docela podělávka, že onehdá v sobotu byla zavřená letištní restaurace i letištní bufet, takže možnost občerstvení leda kelímkem z automatu. To mi nepříde jako dobrá vizitka mezinárodního letiště :(.

Z jiného soudku pozitivní novinka jest to, že dvorní letištní spotter, maestro Petr Pilát, opět vydává stolní kalendář, tentokráte na rok 2007. Navíc prý opět přibude něco leteckých pohlednic z materiálů též zasloužilého spottera Jirky Hvězdy.

     26.12. 2006 Na Štepána se nám tu zase promenádovali austrijci, zase s Fokkerem, ovšem již ve standardních barvách Austrian Arrows, reg. OE-LVA. Létali zase normálně jak bývá u training flightů obvyklé, jediným zpestřením byl Boeing 737 ČSA, OK-VGZ, který odvezl dávku rekreantů kdesi k moři na jih.

     25.12. 2006 Sem si myslel, že v Rakousku poctivě drží křesťanské svátky Vánoc, tudíž nepracují, ovšem nevypadá to tak. Možná právě proto doletěli na Boží hod trénovat k nám, k méně pobožným sousedům. Dostavili se s obvyklým Fokkerem 100, reg. OE-LVG, ovšem vzhledem k svátkům se oblékli do svátečního, tj. do livreje letecké aliance Star Alliance. Létali jak je u training flightů zvykem - vždy pár okruhů a následná crew-change na zemi, a zase několik okruhů atd.

     23.12. 2006 Zase k nám doletěl Jak-42 Centre Avia, tentokráte s jinou registračkou - RA-42385, dolítl 22.12. odlítl na Štedrej den. Co tu dělal nevím. Ale byl docela dobře fotitelnej z mávadla u terminálu. Stejně tak nevim co mám napsaný tou azbukou na předku.

     12.12. 2006 Dnes slavíme první výročí linky Praha - Brno, obsluhované ČSA, letadly ATR42. Lince se docela daří, vypadá to že je již v letovém řádu ČSA pevně zakotvena. Lidé si zvykají létat natolik, že se sem tam nasadí delší ATR72 a dokonce párkrát Boeing 737. Již delší dobu se dokonce objevují spekulace o přidání jedné nebo více linek za den.

Jiná věc, podle informací na netu to vypadá že se v Brně ve vývojovém centru firmy Honeywell budou vyvíjet systémy pro nový Boeing 787. Což jest myslím pro naše město pocta.

Jinak sme tu měli za poslední dobu zase docela provoz, nějaké IL76, training flighty ČSA 320, zalétávací lety Saabu 340 od JobAiru a zase YAK-42 Centre Avia, ovšem fotky nemám..

     30.11. 2006 Dneska mám svátek, můžete se na mou počest opít. Nebo třeba zavést do Brna novou linku. Ale s tím můžete taky počkat třeba na Vánoce, to by bylo stylovější.

     29.11. 2006 Sme tu měli zas zajmavej východní provoz, kerej ovšem přiletěl ze západu. Z Prahy doletěl Jak-42 společnosti Centre Avia, reg. RA-42368. Dovezl sem nějakou delegaci z jednoho ruského kraje, která posléze podepsala něco jako memorandum o porozumění s Jihomoravský krajem. Onen dokument obsahoval i zmínku o cestovním ruchu, takže optimisté mohou zavětřit novou linku, my realisté ovšem nic nevětříme. Dále také z Prahy dolétl Gulfstream 4, Apache Corporation, reg. N404AC, taky s nějakou delegací nebo co. Západní stojánka byla tradičně obsazena letadlem TNT, dnes OO-TAH.

     25.11. 2006 V relativně prestižní fotografické soutěži CIAF 2006 serveru www.letectvi.cz (což je on-line podoba známého letitého papírového periodika Letectví+Kosmonautika), jsem se umístil na pěkném místě. Jsem rád, že toto umístění z akce pořádané v Brně zůstalo pěkně u nás doma v Brně a že toto ocenění bude šířit slávu brněnského spottingu do celého světa, nebo aspoň ke Krušným horám, Šumavě a Krkonošům. Obrázek doličný si můžete prohlédnout níže, nebo též v galerii CIAF 2006 zde v Galerii. Dále si ovšem myslím, že v pořadí druhý obrázek byl lepší.

     24.11. 2006 Dnešní výjimečnost byla výjimečná jednak tím, že to byla výjimečná společnost, ale taky spíš tím že to byla výjimečná výjimečnost. Protože skoro všechno neobvyklého (z dokumentovaných neobvyklostí) co sme tu kdy měli bylo buď nějaké velké cargo, nebo nějaký běžný Boeing zajímavé společnosti, ovšem dneska je to pokud vim první zajímavý cizokrajný "turboprop". Konkrétně ATR-72-500 dánské společnosti Cimber Air, reg. OY-CIN. Doletělo z Billundu, s jakým úmyslem nevím. Jinak se tu zase sešly oba Airbusy 321 ČSA, OK-CEC a OK-CED, jeden z nich dokonce dvakrát, neboť si krátce odskočil do Bratislavy a pak zase přiskočil do Brna. TNTčko se vyskytlo s běžným OO-TAJ.

Smutná věc se odehrává v těchto dnech v areálu bývalého letiště Brno-Černovice, či chcete-li Brno-Slatina, kdy je demolována budova hangáru tohoto letiště. Děje se tak proto, že základna záchranného vrtulníku je již přestěhována do Tuřan a tento hangár tedy ztrácí smysl své existence. Ovšem tedy nevim, kde bude "garážován" letoun Otto-Karel-Ypsilon-Urban-Urban-čtyřicetjedna, který v onom hangáru také pobýval (to je ten co se s ním počítá na linku Medlánky-Tuřany). Z areálu ve Slatině se také do Tuřan (do nové budovy vedle Herbstu) stěhuje Aeroklub Brno, včetně svého nepoužívaného trupu An-2.

Komu by nestačily obrázky nového terminálu které mám zde na stránkách, nechť navštíví oficiální fotogalerii brněnského letiště, a to zde. Fotky tam maj fakt pěkný :).

A na letištním plotu posedával Rumburak z Říše pohádek.

     16.11. 2006 Začíná nám zase sezóna divertů, dneska zahájili jugoslávci, bulhaři a moldavci. JAT Airways, Boeing 737-400, YU-AOR, Bulgaria Air, Boeing 737-300, LZ-BOU a Air Moldova, Embraer 120, HA-FAI. Oboje letělo z hlavních měst příslušných států, tj. ze Bělehradu, ze Sofie a z Kišiněva do Prahy, kde měli mlhu že se v ní přistávat nedalo. Navíc sme tu měli atro ČSA z Mnichova, OK-KFM, co mělo bejt taky v Praze. Fotky jaksi nemáme :(.

     průběžně Před pár dny, 7. listopadu jsme oslavili první výročí linky Cirrus Airlines do Mnichova. I přes obecnou nejistotu se tato linka prozatím udržela, byť ve zmenšeném rozsahu oproti původnímu letovému řádu. Teď to tedy vypadá, že situace je stabilizovaná. Další očekávané výročí je 12.12., kdy budem slavit "kontra-linku" do Prahy.

Další věc hodná alespoň krátkého veselého pozastavení je to, že cvaknutím ATR 42 ČSA OK-JFK, jsem dovršil kompletní sbírku tohoto typu (společně s ATR 72) ve flotile ČSA. Všechny kousky si můžete prohlédnout v Galerii provozu.

Kdysi dávno jsem tu také psal, že se na letišti staví hangár pro vrtulník letecké záchranné služby, který zde bude základnován místo původního stanoviště na starém letišti v Černovicích. Nyní mohu napsat že se již tento přesun odehrál, kdy záchranný Eurocopter postává vedle západní stojánky. Spolu s ním tam bejvá policejní Bell 412, kerej je na monitorování dopravy a tak.

     9.11. 2006 Protože nyní ve světě panuje relativní strategický klid, muselo se to zákonitě projevit i na provozu u nás. Po třech Ruslanech a dvou C-17 dorovnali američani rovnováhu třetím Globemasterem, reg. 01-0187, na směrovce McChord, ovšem navíc si zase polepšili tím, že odlítali zase za dne, ne v noci jak Ruslan. Dalším exotickým kouskem bylo normální letadlo L-410, nenormální společnosti Cabo Verde Express, reg. D4-JCA, které tu dělalo pravděpodobně zalétávací let po revizi v Kunovicích, bych to tak tipoval. Jinak z Prahy -KFO, z Mnichova -CIRC, s nákladem tady byl Pan -TAU. Už začla zima, takže Ryanair už je světelně nechytatelnej.

     8.11. 2006 Pánové z východu poslali zase něco ze svého cargo arzenálu, ovšem tentokrát menší ráži, Il76 spol. Volga Dnepr, reg. RA-76446, kromě toho tu bylo jen obligátní TNT, OO-TAH, z Prahy atro OK-JFK, a z úřadu OK-UZI.

     6.11. 2006 Zase po nějaké době sem fotograficky odchytil charter ČSA s Boeingem 737, OK-VGZ, jehož osazenstvo si muslo připadat jako že přiletělo do začínajícího muzea cargo letadel, neboť se nám tu zase zjevila C-17, s nápisem Charleston a registračním čísem 97-0047, která zaparkovala si to vedle obvyklého BAe-146 TNT, OO-TAH. Narozdíl od minulého Globemasteru III jsme tento viděli aj odletět, ovšem fotky sou vzhledem k mizerným světelným podmínkám nedobré.

     5.11. 2006 Vypadá to že studená válka z dob minulých do jisté míry pokračuje, neboť závody ve zbrojení cargo letadly v Brně se přehouply do druhé fáze, kdy do boje se svými spotterskými zbraněmi vytáhli američtí imperialisté. Poslali nám sem za tím účelem McDonnell Douglas C-17A Globemaster III, ze stavu Air Mobility Command USAF, čímž podle mě solidně vrátili úder a dorovnali válku tak plus minus na plichtu. Američani maj ovšem vychytanější smysl pro spotting, protože se nepostavili za hrbek runwaye k úlům, ale na západní stojánku, kde toho letadla je vidět o něco víc. Ale zase je o něco dál. Pro evidenční účely: reg. 04-4134, na směrovce nápis McGuire, jednotka 6th AS.

Mimochodem sem to trochu přehnal s rychlostí motorového vozidla na cestě k Herbstu, takže se oprávněně rozladěnému zahrádkáři tímto omlouvám. Podotýkám, že se nikomu nic nestalo.

     2.11. 2006 Už je to nuda ty Ruslany, TNT-čko lítá aspoň skoro každej den různý, ale mít tu zas ten stejnej Ruslan (Polet Flight, RA-82080) je už fakt skoro provokace, navíc ještě sněžilo a bylo všeobecně hnusně a vlezlo, takový počasí nebrat :(.

     31.10. 2006 Došel sem k zásadnímu zjištění. Před pár týdny jsem tady psal, že přetřeli letištní "vejtřasku" (automobil Praga V3S), a dnes koukám, ony ty V3S-ky sou na letišti dvě! Možno se o tom přesvědčit na čtvrtém obrázku zleva nebo třetím zprava. Jedna stála u TNT, OO-TAH, druhá u Ruslanu co zas doletěl, RA-82080, Polet Flight. Bohužel nevim registračku ani jedné z nich :(.

     29.10. 2006 Jaksi nám končí letní charterová sezóna, ale zase to vypadá že nám začíná krátkodobá sezóna carga. Po změně u TNT a jednom Il76, sme přestoupili do vyšší objemové ligy, a to tím, že nám sem zase po nějaké době dolít An-124 Ruslan, reg. RA-82080, společnosti Polet Flight, což je letadlo východní provenience a svého času největší letadlo na světě. Zaparkovali ho u úlů na Alphě, takže od Herbstu bylo letadlo bez nožiček :(, ovšem na druhou stranu noční odlet obrovského monstra celkový dojem z návštěvy podstatně vylepšil, ačkoliv teda na fotce je vidět poněkud kulatý.. :).

     25.10. 2006 Daří se i nepravidelné nákladní dopravě, což odvozujeme z přítomnosti Il76 společnosti Turkmenistan Airlines, reg. EZ-F428, který nás dnes poctil návštěvou. Vzhledem k dopolednímu slunci hrozilo, že světlo bude nepříznivo fotografovi fotografujícímu z tradičního místa u Herbstu, ovšem pánové na letišti to odtušili výtečně a postavili letadlo trochu netradičně, ale krásně nasvíceně. Špatně nasvíceno bylo TNT OO-TAK, ale u toho to tolik nevadí. Navíc sme dneska měli změnu typu na lince z Mnichova, kdy doletěl Dash 8, reg. D-BOBY, ovšem to už sem tam nebyl takže fotku nemám :(.

     24.10. 2006 Nákladním letům TNT se zřejmě (aspoň na jeden den) velmi daří, protože nám poslali o něco větší kousek než obvyklé BAe 146, a to Boeing 737-300F, reg. OO-TNA. Navíc dneska dolít ještě Cirrus s Dornierem 328, nikdy předtím neviděné registrace D-CIRB. Tohle letadlo sme tu předtím nemívali, protože Cirrus Airlines ho půjčila společnosti Eastern Airways, po které zbylo na svislé ocasní ploše pár barevných pruhů. Atro z Prahy bylo OK-VFI, ale fotit se moc nedalo neboť bylo za hrbkem. Pak sme tu ještě měli CzAF L-410, trupového čísla 0928. A počasí bylo dost vo ničem.

     18.10. 2006 Pomalu ale jistě se začíná plnit letní letový řád na rok 2007, zatím jsou v něm psány chartery ČSA s Airbusy 321 a Boeingy 737, dále linka do Prahy, stále s ATR 42, a už teď je opět psaná společnost Croatia Airlines, a to zase v takovém tom podivném čase..

Co trochu spottera zaráží je to, že přes zimu není psaná žádná zahraniční charterová společnost že by lítala, jen ČSA a TVS. Nejsem si zcela jist, ale myslím že tenhle stav tu dříve v rozumné minulosti nikdy nebyl.

     průběžně Objevily se informace o nové lince! Již déle se mluví o lince do Paříže, ovšem před pár dny tato dostala konkrétnější obrysy, kdy svůj záměr létat z Brna právě tam oznámila low-cost odnož Travel Service - SmartWings. Odstartovat lety hodlá na jaře 2007. No uvidíme, osobně nic proti SmartWingsům nemám, ale spíš bych uvítal něco atraktivnějšího a většího, s větším počtem letadel, páč nafotit komplet flotilu SmartWings není až tak dobrodružný jako třeba u Ryanairu, kor když už celou půlku (tj. jedno letadlo, OK-SWU) nafocenou mám. Navíc kdesi psali, že letiště jedná s celkem pěti společnostmi o nových linkách, tak třeba se ještě něco vyvrbí.

Jo a eště zásadní věc, už se udála dřív, ale zatim sem ju tady nenapsal, kromě nového terminálu má letiště i nově natřenou Pragu V3S, která slouží jako pozemní zdroj, dřívější vojenskou zelenou nahradila blankytná modrá modř, pro srovnání níže obrázky.

     8. 10. 2006 Docela dobře se dá spottovat i na míle daleko od letiště, konkrétně na Masarykově okruhu kousek za Brnem, ovšem jen tehdy jsou-li tam závody, jinak není důvod tam jezdit. Kromě asi dvaceti přeletů, které se z travnatých tribun okruhu fotí naprosto ideálně, ve vzduchu poletoval švýcarský vrtulník HB-XPJ, zřejmě za účelem televizním, dále tvrdý kolega Bückeru z Herbstu, vrtulník Policie ČR OK-BYO, reklamním poutačem poutalo skutečné letadlo OK-TWY, jen tak ze srandy si dolít Vivat OK-8130 a jako na dlani, jen už trochu vysoko, prolítlo atro do Prahy, OK-VFI.

     4. 10. 2006 Rakušáci se zase potřebovali naučit lítat, tak se zase přiletěli ukázat, tentokráte s Dashem 8, reg. OE-LTK, lítali dost dlouho, a to tak dlouho že sem krom nich nafotil ještě všechny pravidelné linky D-CIRA, OK-JFL a EI-DCB, navíc dva chartery, Nouvelair TS-INI a ČSA OK-CEC, a ještě k tomu ruskou L-410, reg. RA-67664, pravděpodobně společnosti Ilin, no a nakonec taky nákladní TNT OO-TAH.

     3. 10. 2006 No, čekali sme dost dobrej provoz, ale kde nic tu nic, tak sme akorát při odpoledni pokecali, nafotili TNTčko a zjevivši se Travel Service, OK-TVQ, a zase sme jeli domů.

     2. 10. 2006 Zase zajmavost, ovšem ani ne tak typem, jako společností, doletěla k nám holandská společnost Transavia s Boeingem 737-700, reg. PH-XRX. Prý dovezla novináře na nadcházející závody na Masarykově okruhu či co. No ale hlavně, doletěla kolem 11 hodiny v noci, takže fotky sou trochu černý, ale vidět tam něco je :).

     průběžně Tak máme teda ten novej odletovej baráček, ovšem nevypadá to že by to vypadalo na nový linky. Nedávno sice zas psali cosi média o delegaci z Moskvy (povšimněte si, nikoliv do Moskvy), což dává naději, nikoliv však jistotu. Jinak tradiční ticho po pěšině, resp. po runwayi. Kromě nového terminálu máme ovšem také vedle něj novou spotterskou terasu, spíše mávadlo, která je pěkným příkladem spolupráce komerčního a občanského sektoru, za použití korektního vícesměrného lobbyingu, při respektování všeobecně nešťastných bezpečnostních opatření.

Poslední dobou to ovšem vypadá, že cargo provoz opět nabírá na síle, kdy Il76 začíná být pomalu vyškrtáván z nepsaného seznamu ohrožených druhů a přesunuje se do kategorie obvyklý až častý. Aj An-12 se tu objevil (Tiram Avia), ale nechytl sem ho ani já, ani žádný z mých kolegů myslím. Taky se zhoršuje počasí, takže Ryanair bude asi zase světelně zabitej. V letovém řádu nic nového, pravidelné linky přes zimu budou létat beze změn (Cirrus teda jen přes den), chartery sou zatím psaný jen ČSA. Pak se taky objevovaly zvěsti, že bude z Brna odejit letecký den CIAF, ovšem poslední vývoj tomu nenasvědčuje, kdy na airshow.cz už visí plakátky na CIAF 2007 opět v Brně.

     18. 9. 2006 Dneska přiletěl do Brna na návštěvu Pán z Prahy. Shodou náhod se zrovna dnes otvíral nový terminál, ale ten pán přijel ještě dřív a tak musel vystoupit na autobusové zastávce. Pána hlídala četná skvadra mužů v černém, to aby nám nebyl ukradenej. Protože to je velice vzácný pán, shromáždili se kolem něj posléze téměř všechny lokální politické figurky, porůznu spolu klábosili, ostatní si je fotili, pak jim dali nůžky a pánové vracejíce se do svých dětských let jali se vyrábět vystřihovánky aby se mohli dostat do domečku. Pochopitelně byli účastni také zástupci letiště, stavebních firem na stavbě se podílejících, dále média a tak podobně. A jako máme to pěknej domeček, a to tak pěknej, že nám ten pán nasliboval, že přijedou i jiní páni, což zdůvodňoval tím, že máme moc pěknej domeček. Poněkud to ovšem nedomyslel, páč to je jen odletovej domeček, takže kdo sem přiletí si ho neužije, to až při odletu. Během projevů figurek odlétal Airbus 320 Nouvelairu, kterého ovšem nikdo nedbal, což poněkud nechápu. Což poněkud chápu je to, že pozornost poutalo občersvtení v podobě vychytanýho rautu obsluhovaného sympatickým personálem, během kterého se vedly řeči na různém stupni formality, ovšem nějaké nové informace sme se nějak nedozvěděli. Dále konstatuji, že vepřoknedlozelo bylo dost dobrý :). Ovšem tedy k domečku, že je pěknej sme tu už psali, nyní přidáváme i pár fotek. Škoda je, že ta nejpěknější část je až za odbavovacími přepážkami, takže se tam normální necestující nedostane. Ovšem teda pro chlapy nejhezčí část je vlevo od hlavního vchodu, kde je bar jednoho nejmenovaného starého brněnského pivovaru, po pravé straně jsou přepážky a dále obchůdky a průchod do starého příletového terminálu. Starý terminál také čeká v budoucnu přestavba, aby ladil s tím novým. Prostě, bez jednoho dne přesně po roce od poklepání na základní kámen má letiště Brno-Tuřany novej, pěknej, fungující a odletovej terminál.

Nyní provozní záležitosti. Moc sme toho dneska nechytli, ale zase to o to víc stálo za to. Ryanair byl EI-DLC, TNT OO-TAD, ten pán z Prahy přiletěl vrtulníkem Czech Air Force trupového čísla 0836 (zachycen kterak odlétal popíjet do Újezda u Brna), pak zajímavě křížil dráhu pověstný "urban urban 41", a uplně na konec to přišlo - přilétl Il76 azerbajdžánské společnosti Silk Way, reg. 4K-AZ41 (čímž se zařadil vedle Airbusu 310 ČSA OK-WAA k letadlům, která mám nafocena jak nahoře na přeletu, tak u nás na letišti na zemi). Co ovšem činí tento přílet vpravdě nezapomenutelným je to, že sme si jej s kolegy spottery vychutnali téměř v ose dráhy, tudíž nám letěl tipuju tak 15 metrů nad hlavama. Pro ty kdo to ještě nezažili mohu sdělit, že zážitek je to naprosto děsivý. Když člověk fotí, tak se to ani nezdá, ale když se na to podívá očima bez hledáčku, tak teda spatřit takovýho obra kterak se řítí velmi nízko přímo na pozorovatele je skoro o infarkt. Že není slyšet vlastního slova a ještě chvíli po té člověku svědí v uších jest samozřejmostí. Nicméně i o tomhle ten spotting je, a těšíme se na další :).

- - -

     17. 9. 2006 Zas takovej docela normální den, dlouhý atro OK-XFC, jedna neplánovaná L-čtyřistadesítka, OK-SLD, společnosti Silver Air, nad VORem BNO byla zas skoro dopravní zácpa, a z Londýna EI-DHO. Jen ten plot teda trochu vadí :/.

     16. 9. 2006 Docela nenápadný, ale o to zajímavější kousek nám tu pár dní pobýval - Boeing 737-700, reg. A6-DAS, společnosti Royal Jet (nebo taky Abu Dhabi Amiri Flight, v tom se zdroje rozcházejí). Co tu dělal nevíme, ale zřejmě dovezl a odvezl nějakého šejka nebo tak něco. Kromě toho sme tu měli také černohorský Fokker 100, YU-AOM, ovšem nikoliv ve zbarevní společnosti Montenegro Airlines, ale dceřinného low-cost dopravce Master Airways. Fotka nic moc páč byla tma :(. A u Herbstu měli zas vytaženýho Bückera.

     11. 9. 2006 Zase cargo, a to dokonce dlouho neviděná společnost Volare Air Company a její Il76, reg. UR-76628, mimo to normální provoz, charter Karthaga, TS-IEJ, z Anglie EI-CSH, s nákladem OO-TAJ.

     3. 9. 2006 Druhej den CIAFu, ale moc toho k focení pro nás "civilisty" nebylo, takže máme jen á-té-erko z Prahy, který bylo dneska dlouhý, tj. ATR-72, OK-XFD. Dobrý bylo to, že z prostoru pro novináře na CIAFu se naskýtal pohled na letadlo jindy neuskutečnitelný, takže máme trochu víc fotek, až přehršel jich je.

Tolik k civilnímu provozu, nyní k CIAFu. K největším lákadlům letos patřili opět zřejmě letecké akrobatické skupiny, hlavně Frecce Tricolori, dále Team 60 a Bialoczerwone Iskry, pak sme byli zvědaví na Viper East F-16 Demo Team, ale zas tak super to nebylo, taky mě přišlo divný, že "team" je všeho všudy jedno letadlo. Pěknej byl pak španělskej Hornet a dost dobře si to užíval npor. Merta v českém Gripenu, čímž jsme si to i my fotografové dost dobře užívali. Dost dobrý bylo taky vystoupení MiGu-29, a to jak slovenského tak maďarského, ovšem obzvlášt epesní, dynamická a atraktivní byla pro mě ukázka slovenského vrtulníku Mi-24. Fotky z CIAFu budou tedy časem opět v galerii.

     2. 9. 2006 První den CIAFu, takže hustej provoz vojenskej (pro informaci, za tenhle den sem nafotil cca 3.3GB fotek), ovšem méně hustej provoz civilní. Zajímavé je to, že focením dopravních letadel jsme se s brněnskými spottery mezi ostatními fotografy dostávali do role výstředníků, jelikož velké kousky nechávaly ostatní naprosto netečnými. Chytli sme tak obvyklé chartery, Boeingy 737 TVS OK-TVQ a od ČSA OK-VGZ a OK-WGY, Ryanair pro změnu EI-DHS. Atro z Prahy sem jaksi propásl :(.

     1. 9. 2006 Pátek před CIAFem vrcholily přílety a nácviky a jejich časové (nikoliv fyzické) kolize s tím co nás brněnské spottery zajímá především, tj. s civilním provozem. Jmenovitě se starým slovenským dvoukilem 737, OM-RAN, kterému ovšem promptně poskytl při pojíždění eskortu slovenský vrtulník, dále letělo osmikilo Travel Service OK-TVB (B jako Brno), linkové OK-KFN, D-CIRA a EI-DCM (co to sou za typy a kam lítají musí každý vědět, jinak na těchto stránkách nemá co dělat), a na závěr provozu s lidmi ještě jeden TVS - OK-TVQ. Pak ovšem přišlo ještě cargo, a to odlet nákladního Il76, reg. UN-76734, dopravce Berkut State Air Company, kerej se myslim fotograficky vydařil.

     31. 8. 2006 Tak, počaly přílety na CIAF (kterému bude jako minulý rok věnována zvláštní stránka v Galerii), takže jsme pobývali na letišti téměř celodenně, takže máme hodně fotek. První tu byli zas slováci s tyrolským Boeingem OM-SEE, pak češi s malajským Boeingem OK-TVC, pak zase češi s českým Boeinem OK-YGA, potom linkové lety z Prahy, OK-VFI, a z Mnichova D-CIRA, z Londýna EI-DCE, pak zase ČSA s OK-YGA, a tradičně celý den na zemi nákladní TNT EC-FVY. Jinak se také do Brna začali sjíždět různí přespolní fotografové, typicky Holanďani, Němci, Dánové a podobní týpci, včetně Japonců a Finů. Ti všichni zkontrolovali, jak mají tuřanští a dvorští zemědělci sklizeno.

     29-30. 8. 2006 Twenty four - no more!

Je osudem odhodlaných, že vymýšlejí a uskutečňují výstřední a nezvyklé kousky. Jedním z takových kousků byl nápad kolegy Marka pobývat při letištním prostoru dvacetčtyři (číslem: 24) hodin vkuse, tj. bez přestávky, bez přerušení. Postupem času tento nápad přerostl v oficiální akci jménem Spotterská "24", která se uskutečnila jako první známá akce svého druhu v historii brněnského letiště (a možná i jiných českých) ke konci srpna, a to v počtu čtyř osob absolventů a cca 10 osob účastníků. Termín nebyl vybrán náhodou, ale s ohledem na přílet noční Croatie, která byla až dodnes známa tím, že sem sice pravidelně létá, ale nikdy ji nikdo neviděl. Vítaným a neplánovaným zpestřením pak byly training flighty rakouského DHC-8, reg. OE-LTH, jinak vše létalo dle letového řádu. Prvním letadlem byl Airbus 320 Nouvelairu TS-IND, dále Boeing 737 Karthago Airlines, TS-IED, potom Airbus 321 ČSA, OK-CED, následně zase ČSA ovšem s Boeingem 737 OK-YGA, poté Ryanair Boeing 737-800, EI-DCT, po něm zase Nouvelair Airbus 320, TS-INI, pak ještě jedno Karthago, TS-IEJ. Po celý den to sledovali taky nákladní pánové s BAe-146, EC-FVY, dále sokolník a dokonce se nám ukázal i barevný atmosferický jev známý jako duha. Abych nefotil jen letadla, nafotil sem taky šestku a dvojtý wé :). Docela zajmavý bylo taky noční focení terminálu a odlétávajících letadel.

Noční focení pokračovalo i druhý den, focením již zmíněné Croatie, Airbus 320, 9A-CTJ. Noční atro do Prahy sme nějak nechytili, ráno pak doletělo další TNT, EC-ELT, pak Travel Service s OK-TVD a slovenský záchranný vrtulník Agusta A-109, společnosti Air Transport Europe, reg. OM-ATB. Poněkud prokřehlí noční zimou ovšem na duchu neklesajíce jsme ráno, 30.srpna 2006 v 10.15 ve složení Eif, Keh, Marek a já tuto akci slavnostně zakončili a další jsme prozatím napevno nenaplánovali..

Na závěr dodáváme, že akce Spotterská "24" se odehrála za významné podpory společnosti Herbst Aero, které tímto vyslovuji díky za poskytnuté přístřeší, prohlídku areálu včetně Bückeru, dokonalý servis a dobrý kafe. Dále vyzývám všechny spottery, kteří se akce zúčastnili, byť na pár minut, aby se se mnou domluvili na předání certifikátů o účasti na této akci, jak bylo uvedeno v propozicích. Certifikáty již jsou vyhotoveny a organizačním výborem stvrzeny, zbývá je tedy již jen předat. Kontaktní mail na mě buď znáte, nebo jej naleznete v sekci O webu.

     25. 8. 2006 Obvykle mívají auta čtyři kola a volant a zpravidla nelétají. Ne tak nový výrobek z Mladé Boleslavi který je obrovský a létá a jmenuje se Roomster (asi to bude tím, že nám Evropská unie zakázala Rum, máme tedy Room). Dolétl se ukázat také k nám do Brna, ovšem zastihli sem ho pouze na zemi. To co vadí na obrázku TNT OO-TAR není ten nízký plot z ostnatého drátu, který býval u desítky dříve a nikomu nevadil, ale vysoký zelený plot z neostnatého drátu, který je u desítky nyní a který spotterům vadí!.

     22. 8. 2006 Na letiště se dá samozřejmě jezdit jednak záměrně na konkrétní kousky, jednak víceméně na slepo bez konkrétního spotterského záměru (pravým záměrem bylo aby se pejsek proběhl). Tomu také odpovídá množství pořízených fotografií, tedy pouze OK-TVD od Travel Service a nákladní belgičan OO-TAU.

     14. 8. 2006 Správní chlapi se dívají na fotbal. A ten nejlepší fotbal je ten reprezentační fotbal. A protože Česká republika má jen jedno mužstvo, které samo proti sobě bude asi těžko hrát, musí se k nám naimportovat mužstva jiná. Jedním z jiných bylo dnes přiletivši mužstvo Srbska. Odborníci na kulatý nesmysl přiletěli z Bělehradu bílým letadlem JAT Airways, Boeing 737, YU-ANL, který sportsmany promptně vyložil a poté zase odletěl směr Balkán. Ovšem ještě předtím, jak sme tak vyčkávali při dráze 28, hlásil se na věži nějakej frantík, kterej letěl echt pomalu, tak sme předpokládali nějakou Cessnu nebo co, a on se z toho vyklubal asi dost unikátní kousek, letadlo Max Holste MH-1521 Broussard, reg. F-GJJM, o kterém sem dříve netušil, že vůbec existuje. Tedy blíže o něm - moudrá kniha praví, že tento typ, který si objednala francouzská armáda pro spojovací a pozorovací účely, poprvé vzlétl roku 1952, bylo jich vyrobeno mnoho, moc jich nezůstalo, ve vojenských službách pak pouze v Čadu. To se asi u nás hned tak neobjeví :(. Tolik zvláštnosti, z normálností sme tu měli z Prahy atro OK-VFI, charter ČSA, Boeing 737 OK-VGZ a TNTčko s malojumbem OO-TAU.

Mimochodem, počínání nejmenovaného novináře z jednoho lokálního plátku nepovažuji za hodné porozumění.

     10. 8. 2006

Kromě jinak obvyklého charterového provozu zvícího Boeingů 737 OK-YGA od ČSA, OK-TVF od Travel Service a ty(i)rolského OM-SEE od SkyEurope, sme tu měli nebývalý vrtulový provoz, kromě linkového Atra z Prahy, OK-VFI, pak ještě dvě "čtyřistadesítky", jedna armádní s trupovým číslem 2601 a pak starý známý s novým nátěrem OK-WYI z Ústavu civilního letectví. No ale hlavně tu zas bylo cargo, krom TNT OO-TAS, to byl především opět Il-76 Berkut State Air Company, reg. UN-76374, který postával na západní stojánce a pak nás obdařil spottersky velmi atraktivním odletem z dráhy 10.

     4. 8. 2006 Od terminálu se fotí pěkně blbě. Buď tam zavazí vozíky, nebo schody, nebo věž nebo veřejné osvětlení, a ještě k tomu takový blbý počasí.. Vyskytly se dva Boeingy, SmartWings OK-SWU a ČSA OK-WGX. Ale jinak jako echt gut :).

Navíc se objevily různé neveselé zvěsti. První ne zcela dobrou zprávou je to, že Cirrus ruší noční lety a bude létat jen ty odpolední. Ty noční budou v provozu jen u příležitosti veletrhů a podobně. No, tak jako že to není moc ziskový se tušilo, tak teď to bude snad aspoň míň ztrátový, tak uvidíme. Ze spotterskýho hlediska je to ovšem uplně jedno, páč noční lety se stejně nefotí. Na druhou stranu, lince do Prahy se docela daří. Pomalu k dokončení spěje terminál, měl by bejt otevřenej zhruba v půlce září, špekuluje se že kolem 18. září.

     3. 8. 2006 Zas cargo! Po nějaké době k nám zavítal zase Il-76, tentokráte z Uzbekistánu, s registrací UK-76805. Po příletu se usadil na západní stojánce vedle BAe 146, OO-TAH. Úloha pro malé děti, najdi deset rozdílů mezi BAe-146 a Il-76. Kdo najde víc než rozdíl ve velikosti dostane lízátko :). Z charterů se pak ukázal TVS s TVB.

     2. 8. 2006 Srpen si pro nás na začátek nachystal docela dobré a zajímavé kousky. První byl zase po nějaké době trénující Fokker 100 společnosti Austrian Arrows, reg. OE-LVC, který u nás dělal levé okruhy na dráhu 28. Tak sme si to užívali. Odpoledne pak normální Ryanair EI-DCY s normálním Travel Servisem OK-TVC. Dalším zajmavým kouskem byl Airbus 321 společnosti Nouvelair, zajímavý jednak tím, že to nebyl Airbus 320, který je u této společnosti obvyklejší, a také tím, že to nebyl TS-IQB, který tu sem tam bývá, ale TS-IQA, kterej ještě nemám nafocenej. Ovšem nebyl to jedinej Airbus 321, protože se stejným typem se dostavily i České Aerolinie. Pro pořádek, TNT zas OO-TAK.

     28. 7. 2006 U ČSA si koupili třetí Boeing! :). Teda jako ne, že, ale vypadá to tak. Protože za posledních pár měsíců co pamatuju nám sem posílali zásadně buď OK-YGA nebo OK-WGY. Až dnes sme se dočkali změny a poslali nám OK-WGX. Děkujem :-). Teda on doletěl aj OK-YGA, to aby tomu novýmu nebylo u nás smutno. S dalším Boeingem 737 doletělo Karthago, TS-IEC, a aby jich nebylo málo, ještě se dva předvedli ve formaci na přeletu, a navíc ještě Ryanair, který potvrdil známou tezi o pachateli vracejícím se na místo činu, neboť dnešní EI-DAF, City of Nyköping, je tentýž kousek co letěl zahajovací let této linky 24. března 2005. Čest Airbusu nakonec zachraňoval jen Nouvelair s TS-INI. A z povzdálí všechno sledovalo BAe 146 náležící TNT, reg. OO-TAF.

Ovšem v CTR Tuřany se děly ještě jiné věci. Protože Univerzita obrany v Brně chrlí neustále nové a nové absolventy (včetně užasné a sympatické blondýnky s hodností podporučíka Kateřiny Hlavsové, kterážto je první absolventkou oboru pilot bojového letounu po mnoha a mnoha letech), je nutné je neustále slavnostně vyřazovat a na tato vyřazení je nutné posílat patřičné létající stroje. U této příležitosti to byly dneska tři letouny L-159 a dva vrtulníky Mi-24. Jako daňový poplatník jsem rád, že mé daně jdou na dobrou věc, protože minulý podobný přelet co mám nafocen byl proveden sice také dvojicí vrtulníků, ovšem pouze jedním letounem L-159, nyní tedy přibyly dvě "stopadesátdevítky".

- - -

     24. 7. 2006 Měli sme hlášku že zase cargo, ovšem tak dlouho sme čekali, až sme se nedočkali, a přiletělo to až v noci, takže nic :(. Jinak jen normální provoz, už okoukanej Ryanair EI-DCY, Karthago TS-IED aj SkyEurope OM-SEB už sme taky viděli, a TNT OO-TAH jakbysmet. No a ten Il tam taky furt stál..

     23. 7. 2006 Dneska bych na letiště ani nejel, nebejt toho že na otočku na oběd přijela návštěva z Prahy, létadlem ATR 42, OK-VFI. Jinak tam postával jen včerejší Il, a nahoře se honili Pakistánci se svými bývalými kolonizátory ze Spojeného Království.

     22. 7. 2006 S cargem to de u nás (krom TNT) od desíti k pěti, a tak sme rádi za skoro cokoliv, jako například dneska, kdy brzo ráno dolítla sedmdesátšestka ER-IBN. Že je focená brzo, krátce po šesté hodině ranní, lze poznat z umístnění slunce, takže i když tuhle registračku už mám, aspoň něčím to bylo dneska zajmavý :).

     18. 7. 2006 Dneska nic extra, jen další Ryanair co ještě nemám, EI-DAP, navíc s popsanejma wingletama, což sem ještě neviděl. Atro OK-JFL, TNT EC-HJH, na charteru ČSA obligátní OK-YGA, a Karthago TS-IEC.

     14. 7. 2006 Letos nám sem lítá jeden docela ojedinělej kousek, o kterým se už psal dřív, ale zatím sem ho nechyt, až teď. Jedná se o letadlo Air Slovakia, Boeing 727-200, reg. OM-RAN, kterejž je zajmavej tím, že to je "dvoukilo", tj. jedna z nejstarších verzí sedm-tři-sedmičky, charakteristická zejména poněkud dlouhými a tenkými motory. Bohužel doletěla v totálně nespotterským počasí :-(. Jinak sme tu měli zas hojnej letní provoz. Jednak dva Travel Servisy, OK-TVA (Boeing 737-800) a OK-SWU (Boeing 737-500) v barvách Smartwings, další "pětikilo" pak předvedli další slováci, SkyEurope, kdy nám sem přiletěli udělat reklamu na Tyrolsko, asi proto aby se nám tu lépe jódlovalo. Ačkoliv je obecně rwy 28 u mně méně oblíbená, dneska se hodila, páč ono letadlo jest pokresleno toliko z jedné strany. Čtvrtým typem Boeingu 737 pak byla verze -400, OK-WGY, kterou mj. používá ČSA.

     průběžně Tak, zas nastal čas tak nějak shrnout informace o provozu v Brně, asi nejdůležitější je to, že se udržela linka do Mnichova, takže se bude létat zatím až do března 2007, kdy stejně tak bude létat linka do Prahy. Prodloužení Ryanairu zatím nenastalo, ovšem všeobecně se očekává. Co se také očekává jsou nové linky, ovšem na poli oficiálních informací zatím ticho po pěšině, ale když už bude ten novej terminál, tak by se sem nějaký hodily. Btw. fotky novýho terminálu si můžete prohlídnout mj. na stránkách brněnského zpravodajského serveru modernibrno.cz. Pro doplnění, otvírat se má 1. září 2006.

Na druhou stranu nám zas ubyde CIAF, páč z důvodu hustého provozu bude letos v Brně naposled. Že by mě to až tak vadilo, to se říct nedá.

No a že sem to tu trochu zbarevnil a vylepšil to ste si asi všimli :-). Jo a eště Marek spustil diskuzní forum :-).

     6. 7. 2006 Bulhaři se zas předvedli jaký pěkný kousky tam u sebe na východě sušej, a na letu Bulgaria Air nám poslali již zřídka vídaný Tu-154, společnosti Balkan Holidays Air. Sice brzký přílet vyžadoval vstávání o prázdninách a o státním svátku v nekřesťanskou dobu, v 5.30, ovšem nebylo čeho litovat, páč jako je to kousek echt pěknej. Na dráhu 28 dolít LZ-HMW a po naložení a pojíždění odletěl z desítky zpátky do Burgasu. A co čert nechtěl, když stál jeden balkánec dole, druhej si nás přelít nahoře :)

     1. 7. 2006 První prázdninový den byl opět ozdoben prvním příletem, který byl myslím poslední z letošních prvních. Ze země nedávno osamostatnělé - z Černé hory - doletěl Fokker 100, spol. Montenegro Airlines, reg. YU-AOT. Ještě předtím se tu vyskytl zajmavej kousek, BAe-146 Hemus Airu, LZ-HBG, na kterémž jest patrno ještě zbarvení předchozího provozovatele letadla, irské společnosti Aer Lingus. Irsko pak zastupoval ještě Ryanair EI-DLG, a pro mořské turisty se tu vytočil ještě TVS s TVC a Karthago s TS-IEF.

     27. 6. 2006 Sem zaslechl cosi že nám sem letí na jakési cargo, sem se zajel podivat, a vyklubal se z toho maďarský An-26, reg. HA-TCX, společnosti Budapest Air Service, ale fotka nic moc. Pak tu byla zas Electra, tentokráte G-LOFB.

     24. 6. 2006 Opět bylo dnes takové hustší odpoledne, ale zas nic moc výjmečného, předvedlo se nám Karthago s Boeingem 737 TS-IEE, Ryanair s EI-CSF, ČSA s OK-WGY, a Hemus Air s BAe-146, LZ-HBD. Mimo to byly docela zajmavý přelety, kdy se napřed honili směrem jižním Číňani s Italama, kdy teda rychlejší byli Číňani (i když to z té fotky není poznat, ale oni je pak předlítli), a pak se zase sráželi nad Brnem Holanďani s kýmsi, ti se naštěstí minuli a letěli si pak každej po svejch.

     23. 6. 2006 Zas Electra, zas G-LOFC, zase ČSA, zas OK-WGY, jen ten Ryanair potěšil a dolít s EI-DLG, kerej ještě nemám :).

     22. 6. 2006 Zas tu byla Electra, tentokráte G-LOFC, a navíc za tu chvilu co sem se nachomejtnul u letiště doletěl moldavskej Embraer 120, ER-EMA, na jehož palubě byl prý moldavský prezident, což ale teda nevim jestli je pravda. Pak tu ještě byl českej armádní Jak 40, ale přistával z druhé strany a vyklízel brzo, tak kloudnou fotku nemám.

     21. 6. 2006 Další super historickej kousek nám sem poslali, na lince TNT se zjevil Lockheed L-188 Electra, společnosti Atlantic Airlines, reg. G-LOFD. O výjimečnosti tohoto typu hovoří Wikipedia následovně: "The Lockheed L-188 Electra first flew in 1957, and was the first turboprop airliner built in the USA." Myslím dalšího komentáře netřeba :-).

     15. 6. 2006 Dneska to bylo dobré, páč byly hned dva první přílety v jeden den, a to společností které sem dříve nelítaly. Prvním prvním příletem byla Bulgaria Air, se svým Boeingem 737, LZ-BOT, která přilétla nevhodně brzo asi v 7 ráno, ovšem na druhou stranu to bylo dobré, páč sem poprvé chytil přílet BAe-146 TNT, reg. OO-TAR, které na mě následně vyplázlo svoje brzdící vychytávky při přistávání. Pak se zas Bulhar vznesl, svižně se vytočil a letěl k moři. Kromě toho lítaly kousky jako ČSA Boeing 737 OK-YGA, SkyEurope Boeing 737 OM-SEB nebo méně častý letoun Boeing 737 SmartWings OK-SWU, z vrtulových se nám tu pak vyskytl L-410, OK-WDC, který pro majitele Aero Vodochody provozuje společnosti Silver Air, a ještě nám tu trénoval armádní Antonov 24, reg. 4201. Tím druhým prvním příletem byl Boeing 737 Aegean Airlines, reg. SX-BGJ kdy trubka pilot při letu z Prahy nabral moc paliva a musel to pak nad Brnem asi hoďku ve FL100 vylítávat. Lítal docela velký okruhy, tak se snad lidem hlavy netočily. Pak přistál a bylo.

     9. 6. 2006 Dneska měla doletět Air Slovakia s Boeingem 737-200 ovšem oni to jaksi zase zrušili, takže nic. Z charterů sem chytil jen Travel Service, OK-TVC a OK-TVF, pak se nám tu opět proháněl kalibrační Beech 400, OK-UZI, a z toho jak to tu máme dokonalé byl tak zmaten, že se málem srazil s jedním přeletem. Pak už se vyskytovalo jen TNTčko, OO-TAF. Ovšem že se toho moc nedělo v CTR Tuřany ještě neznamená že se nic nedělo v TMA Brno. Jelikož někdy do kompetencí řídícího v Brně spadá i MTMA Přerov a následujícího dne chystali v Přerově letecký den, měl náš řídící dost práce s přílety vojenských letadel na tento jejich přerovský den. Protože jich lítalo moc, sem tam byl nutnej nějakej spacing nebo tak, tak se sem tam něco vytočilo i nad VOR BNO. Sice sem toho nemálo slyšel (myslim jako zvuk motoru, ne komunikaci), ale docela málo sem toho viděl, a tak jediný co sem vyfotil byly dvě F-16 belgického letectva.

     4. 6. 2006 Vzhledem k tomu, že nedávný Vickers VC10 sem přilétl počátkem níže zmíněného cvičení, bylo vcelku logické předpokládat, že kolem data skončení onoho níže zmíněného cvičení by se sem tenhle veterán mohl opět zaletět podívat. I stalo se, a přiletěl. A byl to jiný kousek než ten předtím - reg. XR807 - takže zase jako dobrý. Přistál v poklidu na rwy 28, pak tu něco naložil, chvilu řešil s věží kdy má vlastně slot, to jaksi vyřešil a pak se opět z dráhy 28 naprosto esteticky užasně a s elegancí britského gentlemana vznesl do výše a zmizel po anglicku zpátky do Anglie. Takže se těšíme na další ročník onoho níže zmíněného cvičení. Pro doplnění, Ryanair EI-DLM, a navíc kolem letiště nedaleko vede dálnice, kde lze také zahlédnout sem tam něco méně obvyklého.

     3. 6. 2006 Na dnešek sem se obvlášť těšil, páč mělo dolětět BAe-146 bulharského Hemus Airu. To také doletělo, ovšem trochu pozdě, již za nedobrých světelných podmínek, ovšem ještě to fotit šlo. Registrace onoho pak LZ-HBE. Na letišti ještě odpočíval Boeing 737, OK-YGA.

     2. 6. 2006 Vcelku brzo ráno mě sice probudil odlétající včerejší Il, pokud vim tak do ruského Ramenskoje, ovšem na letiště jsem se vydal až odpoledne, kdy byla opět plánována nemalá porce charterů a to dva české a dva nečeské. Z českých to byly Boeingy 737, za ČSA OK-YGA, za TVS potom OK-TVF, z nečeských to byly Tunisani s TS-IOK, a Karthaginci s TS-IED, oboje taky Boeing 737. Jednak byl dost solidní vítr, takže se pilotům přistávalo nelehko, a taky bylo provoz docela hustý, takže jsem opět uzřeli dvě letadla ve frontě za sebou (vpředu ČSA, vzadu Karthago). Jinak TNT pro změnu EC-GQO a Ryanair EI-DAW.

     1. 6. 2006 Počet charterových společností létající do Brna stoupl opět o jednotku. Zasloužila se o to slovenská dynamicky se rozvíjející společnost SkyEurope Airlines, se svým Boeingem 737, OM-SEA. Toto letadlo je opatřeno starším zbarevním, kdy existuje již i nové, lepší, hezčí, krásnější, ovšem nikoliv na letadlech pro charterové lety, takže ony nové barvy v Brně asi jen tak neuvidíme, leda na přeletu. Jinak na letišti nebylo nic dvakráte překvapivého, na západní stojánce postával Iljušin ze včera a TNT EC-ELT, a zase s jinými turisty moři letěl TVS, Boeing 737 OK-TVQ.

     30. 5.2006 Ačkoliv jsem neměl žádnou hlášku, opět jsem zachytil jedno zajímavé cargo, nicméně ještě předtím sme tu měli nezanedbatelný prázdninový provoz, a to Airbus 321 Českých Aerolinií, OK-CEC, pak hned dvě letadla TVS, Boeingy 737-800, OK-TVF a OK-TVB, z nečeských letadel tu byli opět věční nepřátelé věčného Říma Karthaginci se svým TS-IEF, pak si tu opět činil cvičná přiblížení vládní Tu-154, ovšem nezjištěné registrace, a do toho všeho si tu ještě prolétl vojenský vrtulník Mi-17, trupového čísla 0803 (lidí koukajících z oknýek jsem si při focení nevšiml, tudíž jsem nemával a zdravím je tedy až nyní). K tomu všemu ještě tedy to zmiňované cargo, jednalo se opět o Il76, společnosti Volga-Dněpr, reg. RA-76445, který se po přistání usadil na west appron vedle TNT OO-TAR.

     26. 5.2006 Protože od jihu už toho mám nafocenýho mraky, zkusil sem taky někdy fotit od severu, ovšem protože od severu je to proti slunku, musí se jít fotit v noci. Ještě předtím sem "vyfotil", spíše rozmáznul, BAe 146 EC-HDH, v noci pak přilétly obě linky dle plánu, z Čech OK-KFP, z Bavorska D-CIRA. Na fotce ATR pak lze rozpoznat pověstnou letištní figurku jménem "marshall in sight". Vzhledem k tomu, že figurka je zelená a má anténky (v rukách), existuje jisté podezření, že jde o mimozemšťana, blíže se však tuto informaci nepodařilo ani potvrdit, ani vyvrátit, ani zanedbat.

     22. 5.2006 Zase sme tu měli nějaký cargo, a to Il76, azerbajdžánské společnosti Silk Way, reg. 4K-AZ19. Zaparkoval si to na Alfě u úlů, takže nebyl moc vidět, ale za tu chvilku co sem tam byl stihlo přiletět ještě pražský atro, OK-KFN a navíc si tam zkoušel průlety vládní Tu-154, reg. 1016. Opodál pak postávalo BAe OO-TAW. Protože jsou Il76 spolehlivé letouny, za odměnu ho pilot po letu příjemně a láskyplně poškrábal za ušima :-).

     21. 5. 2006 Dneska sme měli echt unikát! Díky společnému cvičení Armády České republiky a britské Royal Air Force, které pod názvem Flying Rhino probíhalo na základně Náměšť nad Oslavou, západně od Brna, k nám zavítal téměř historický, tedy velmi vzácný kousek, Vickers VC10 Mk.II, reg. XV106 britského letectva (naše letectvo tento typ ve výzbroji jaksi nemá). A to ze stavu 101. perutě RAF dislokované na základně Brize Norton v hrabství Oxfordshire. Kromě toho pak probíhal běžný letní provoz, z Ruzyně OK-VFI, ze Stanstedu EI-CSB a od moře Travel Service OK-TVQ, který se od ostatních letadel ve standardním zbarvení TVS liší tím, že má registraci vyvedenou nikoliv v černé, alébrž v méně viditelné šedé barvě. U vojenských letadel bych snížený demaskující účinek registrace chápal, u civilních již méně.

     19.5. 2006 Opět po dlouhé době k nám zavítal letoun méně vídaný - SA Metro, reg. EC-GPE, španělské firmy ZoreEx Air Transport, doplnil tak vhodně další opodál stojící španělské letadlo, TNT BAe-146, EC-HJH.

     18.5. 2006 Dneska to bylo zase spíš takový slabší, z ostatního provozu máme jen Traveláckýho exmalajce OK-TVC, a pražský atro OK-VFI.

     17.5. 2006 Zase sme měli dost velký důvod vyskytovat se v okolí letiště, navíc jsme opět po nějaké době zachytili komplet linky co nám sem lítaj. Napřed linky s nízkým nákladem cestujících, z Prahy OK-VFI a z Německa D-CIRC, pak linka z nízkým nákladem pro cestující, z Londýna EI-DCY, čistě s nákladem a bez cestujích pak EC-FZE. A jestli tu máme všechno správně zkalibrováno, na to dohlížel Beech 400 OK-UZI, z Úřadu pro civilní letectví v Praze.

     16.5. 2006 Kromě jiných velmi zajímavých kousků sme tu měli méně zajímavý Airbus 321 Českých Aerolinií, OK-CEC, dále o jedno menší Airbus 320 Nouvelairu, TS-INC, a dalšího Afričana, Boeing 737, Karthago Airlines, TS-IEC. Z jistých důvodů netradičně obráceně, navíc za hrbem, postávalo TNT, OO-TAR.

     15.5. 2006 Lehce na večer navzdory očekávání nic moc zajímavého, jen CzAF L-410, reg. 2710, a TNT pro změnu OO-TAJ, který jest výjimečný tím, že to je kousek, který letěl vůbec první let této cargo linky.

     13.5. 2006 Zase nám sem přibyl jeden první letošní přílet, a sice tradiční letní Karthago Airlines, se svým Boeingem 737, TS-IEJ. Mimo to sem zachytil jen Ryanair, EI-DLD, kdy jeho přílet sledovali jedni z nejmenších spotterů jaké jsem kdy viděl :-). Také se nám tu ukázala Cessna 550, reg. OK-ACH, kterážto je provozována společnotí ABS Jets a velmi pravděpodobně patří Antonínu Charouzovi, známému motorovému závodníkovi.

     11.5. 2006 Dneska sem byl na letišti jen na otočku, podívat se na to ošklivé zelená plot, kterej teda moc pozitiv nemá, řečeno diplomaticky, a tak jediný co sem jinak viděl bylo TNTčko OO-TAS

     8.5. 2006 O státním svátku se na letišti nic zvláštního nedělo, z Prahy ATR OK-KFO, z Mnichova linka letěla, ačkoliv sem to nepředpokládal, dneska D-COSA, Ryanair přilétl EI-CSQ, a po vyložení a naložení a pojíždění po twy Alpha tentýž odlétl, a tak jediným zpestřením byla slovenská L-410, OM-ODQ, patří společnosti Dubnica Air.

     průběžně Tak, zase vznikly další stránky, tentokráte nejsou zcela zaměřeny (aspoň názvem ne) čistě na brněnské letiště - www.os-planes.info. Počet brněnských spotterských stránek je tak patrně nejvyšší mezi ostatními českými letišti.

Dále, v letovém řádu se objevila další společnost, která bude z Brna odvážet rekreanty - Bulgaria Air, s Boeingem 737-300, bude létat z a do Burgasu.

Mimochodem Marek z Tuřan oslavil velké spotterské jubileum - padesátku - do dalších kousků mu tedy přejeme hodně štěstí a vytrvalosti a trpělivosti a příletů na rwy 10.

Už se také pomalu rýsuje účast na zářijovém CIAFu, kromě kompletní výbavy AČR se můžeme zatím těšit na Frecce Tricolori nebo Bialo-Czerwone Iskry, nebo různé F-16 či F-18 či C-130.

     5.5. 2006 Ode dneška se opět navýšil počet charterových společností, které nám sem letos létají, z letiště Budapešť-Ferihegy přiletěl letošní první Nouvelair, Airbus 320, TS-INF. Ještě před ním nám sem přilétl na charterovém letu Boeing 737-400, ČSA, OK-YGA. Kdysi dávno sem si tu stěžoval že B737 je takovej nudnej, že ho tu máme moc, ale jak se tak dívám tak tvarově nudnej a nefotogenickej je spíš ten Airbus, takovej nemastnej neslanej, Boeing je hezčí. A hezký je aj BAe-146, dneska OO-TAD.

     4.5. 2006 Dnešek byl opět takový standardní, nic zvláštního, běžný provoz. Ze severozápadu OK-VFI, z jihozápadu D-COSA, se zásilkami EC-FVY, z daleké Británie EI-DHV. Trochu zpestření přinesl vrtulník Policie ČR, OK-BYN, který udělal bojově vypadající průlet nad drahou 28 a poté se uklidil na základnu do Slatiny.

     1.5. 2006 Dneska nám sem přiletěl první charter ČSA obsluhovaný Boeingem 737 (narozdíl od všech předchozích, kdy letěly Airbusy 321, aspoň tedy dle letového řádu), konkrétně to byl Boeing 737-400, OK-YGA. Večer pak Ryanair EI-DCY, který zase nad novým terminálem později odlétl. O státním svátku TNT asi nelítá.

     26.4. 2006 Dnešní Ryanair byl opět ne zcela tuctový, EI-DCP, s nápisem City of Nyköping. Stejný text nosí i EI-DAF, ovšem ten je vyveden esteticky jinak. Při příletu ani odletu z travnaté dráhy 27 se mě ten nápis moc nepovedlo vyfotit, tak aspoň méně kvalitní fotka ze střední stojánky. Jinak po belgické etapě TNT s letadly OO- sme tu měli pro změnu španělský EC-HDH.

     22.4. 2006 Po týdnu od minulého base-trainingu ČSA Airbusu 320, OK-LEE, probíhal dnes další s tímtéž letadlem, kvůli tomu sem na letiště nejel, tudíž fotka je jen ilustrační. Ovšem zase po nějaké době sme tu měli cargo - Il76, Turkmenistan Airlines, reg. EZ-F428, který však dolétl až poněkud v podvečer, takže fotky nejsou zrovna nejkvalitnější. A jak se stmívalo tak fotky jsou tmavší a tmavší, ovšem i tak to nevypadá až tak špatně. Po naložení odlétl kolem desáté večer s osvětleným Špilberkem na pozadí a za doprovodu monumentálního hluku někam na východ.

     19.4. 2006 V Pardubicích zavřeli letiště kvůli rekonstrukci dráhy. Ne že bychom to tamějším spotterům přáli, ale pro nás je to dobré, neboť jedno letadlo co mělo doletět k nim doletělo k nám. Konkrétně se jednalo o Jak-42 společnosti Saravia (nebo též Saratov Airlines), reg. RA-42378, přílet z letiště Moskva-Domodědovo sem nestihl, tak tedy aspoň fotka ze stojánky. Jinak obvyklý provoz, z hlavního města České Republiky OK-KFO, z hlavního města Bavorska D-CIRA, s nákladem OO-TAH.

     15.4. 2006 U Českých Aeroliní koupili zase další Airbus 320, OK-LEE, a zase potřebovali cvičit piloty, tak si k nám zase přiletěli, dle tradice probíhal base-training tak, že každý pilot udělal čtyři okruhy, kdy prováděl touch-and-go, a pak se po přistání zase vyměnil z dalším. Že tu byli pražáci dlouho, tak mám hodně fotek. Z Prahy to ovšem nebylo to jediné co jsme tu měli, na pravidelné lince se tu vyskytlo ATR 42 OK-VFI. Dále se objasnilo proč je zavřen kousek twy Alpha, protože si tam Mičánek Motorsport ladil své formule. Ne, i když je to červené tak to není Ferrari, i když je možné že to někoho napadlo a někam to udal, protože proti italské invazi vzlétly z Čáslavi a v Brně prolétly Gripeny Armády České republiky.

     13.4. 2006 Dneska sme tu měli zase výjmečnost, další kousek Travel Service, kterej je zbarvením mezi Malaysia Airlines a původním Travel Service, vedle dříve viděného OK-TVD to dnes byl Boeing 737-800, OK-TVC, taky nám tu lítal L-410-UVP-E, OK-WYI, patřící Ústavu civilního letectví. Večer pak z Londýna EI-DCN, do Londýna pak opět EI-DCN, na west appron pak postával již okoukaný TNT OO-TAK. Z malého provozu se mě podařilo dobře trefit OK-MMS.

     průběžně Jinak se zase stalo pár věcí které se nedají fotit ovšem zmínit je zde musíme, jednak vznikly zase další stránky, tentokráte lktb.ic.cz.

Dále se musím něčím pochlubit, o mé fotky projevila zájem Filosofická fakulta Ostravské university, která jednu z nich použila do své brožurky pro zahraniční studenty, čímž za toto děkuji :-).

Poněkud zajímavé věci se dějí v letovém řádu, kdy přibyly zase další chartery, tentokráte Air Slovakia, s Boeingy 737-200, můžeme tedy konstatovat, že letos nám sem přiletí (nebo již přiletěly) Boeingy 737 verzí -200, -300, -400, -500, -600 a -800. Boeingy 737-700 teď pořizuje SkyEurope, tak možná uvidíme aj ten, i když v letovém řádu tento typ psán není. Mimochodem, ti co mají pamatováka si asi řeknou, "jojo, to sou ti Slováci co sou kdesi dole avizovaní..", no jenže vono ne, neoficiální zprávy hovořily o Slovak Airlines, ale tohle je Air Slovakia, což je jiná společnost, kterou sme nečekali. Tak teď nevíme jestli to je jen zmatek, nebo ti slováci ještě jedni přibudou. Necháme se překvapit :-). Další věc ohledně provozu, za nedlouho nám tu přistanou nějaké ruské letouny Jak-42, a to kvůli výluce letiště v Pardubicích. Pak sme tu zas měli training flight austrijskýho Dash-8, a před pár dnama doletěl jako záskok z Mnichova Do328Jet, tj. Do328 bez vrtulí - s proudovejma motorama.

Další věc, na Wikipedia.org sem našel docela výstižné pojednání o spottingu :-).

     7.4. 2006 Sem si zas říkal že mám těch letadel dost, takže fotit nejdu, jenže vono ne, von si totiž přiletěl unikátní kousek ve flotile Ryanairu, EI-CSC. Viděl sem ho při příletu z dálky, ale odlet sem eště stihl. Ona unikátnost spočívá v tom, že to je jediný letadlo Ryanairu v pěkným celomodrým zbarvení společnosti Cable&Wireless. Pozdějc ten den ještě dolítl Il76, reg. ER-IBN, ovšem nevím které společnosti, neboť zdroje se v této informaci rozcházejí, buď to bylo EuroAsian Air Service, nebo JetStream Airlines, nebo AirLine Transport Inc., tak teda nevim :-). Mimochodem se protnuly dráhy těles vesmírných i vzdušných téměř v jedné přímce :-). TNTčko zase OO-TAK, to už mám hodněkrát :-).

     6.4. 2006 Sem jel zkusit estli na letišti nezůstal ten Turkmenistánec do druhýho dne, a nezůstal, tak mám jen TNT, zase OO-TAK.

     5.4. 2006 Dneska to bylo zase pestrý :-). Hlavním důvodem návštěvy letiště bylo letadlo OK-TVD, což je kousek od Travel Service, kterej se nedávno vrátil z pronájmu z Malajsie, kterýžto na něm zanechal jisté designové následky. Největším překvapením však bylo letadlo Tunis Airu, Boeing 737-600, TS-IOQ, který se nám tu objevilo ani nevíme proč, jediný co víme že nebylo v letovým řádu. Pak ovšem už dolítnul ten Travel Service, bez obvyklého několikahodinového zpoždění, po chvíli zase kamsi odlítnul. Mně se nikam nechtělo jezdit, tak sem tam zkejsnul dýl, čehož důsledkem bylo pár u nás méně fotografovatelných kousků, např. Cessna 525, společnosti Silesia Air, reg. OK-SLA, která zde lítala cvičné okruhy, pak zástupce Vzdušných sil Armády České republiky, Saab JAS-39 Gripen, který vykonal pouze jeden průlet a poněkud sem ho nestihl a pak další vojenský kousek, Beech 58, OK-PHR, patřící Vzdušným silám mého rodného Valašského království. Z Prahy dneska zase změna typu, doletělo ATR 72, OK-XFB, z Mnichova normálka D-COSA, upoutávající pozornost hlavně tím, že se zkušený pilot chtěl před spottery předvést a frajersky sedl jen na jedno kolo :-). Ze Stanstedu pak přiletěl pěknej EI-DLH. Jinak, měli sme hlášku že má doletět Il76 z Turkmenistánu, doletěl, ale až večer, tak fotky nejsou, ale byl to EZ-F428. Jo a TNT dneska OO-TAK.

     1.4. 2006 Ačkoliv bylo zde v Očekávaných událostech psáno že první přílet Karthaga se odehraje 29.4., došlo ke změně a první přílet se odehrál již dnes. Nebýt kolegů spotterů tak bych si toho ani sám nevšiml :-). Ale o tom později. V oblasti linkového provozu dnes z Prahy přilítlo OK-KFM, z Mnichova nic, protože v sobotu to nelítá, nicméně ono letadlo co doletí v pátek zůstává až do neděle, takže na stojánce postávalo D-COSA. Z Londýna dolítlo EI-DHN, přistálo na rwy 10, ovšem odlétalo z rwy 28, takže sem zkusil trochu jiný místo na focení a myslim se to docela povedlo a vyplatilo :-). První letošní letadlo Karthago Airlines dolétlo až kolem desáté večer, takže světelné podmínky nebyly moc spotter-friendly, ovšem stejně mohly vzniknout zajímavé fotky, jako např. tahle z příletu, a tahle z odletu. Že to byl Boeing 737-300, TS-IEF, to de poznat např. tadydle. Taky sme tu měli kvůli Evropské lize v basketbalu litevský Saab 340 LY-ESK, ale nafocenej ho nemám.

     1. dubna 2006 Vypadá to, že rostoucí trend počtu nových linek na brněnské letiště ne a ne ustat. Vlastník tuřanského letiště - Jihomoravský kraj - totiž opět přispěl ke zkvalitnění své dopravní politiky v rámci IDS JMK (neboli Integrovaného Dopravního Systému Jihomoravského kraje), kdy dnes na tiskové konferenci (v restauraci Inflight na letišti, jak jinak) oznámil zavedení - po bok autobusových, tramvajových, trolejbusových a lodních linek - první linky letecké. V součinnosti s letištěm v Medlánkách bude provozováno přímé letecké spojení Tuřany - Medlánky (a zpět). Hlavním cílem této linky je usnadnit cestujícím ze severního okraje Brna a přilehlých oblastí cestu do Prahy. Tu by sice měla zajišťovat v budoucnu rychlostní komunikace R43, ovšem právě díky průtahům spojeným s touto stavbou jeví se toto letecké spojení (a zejména na ně navazující spojení ČSA do Prahy) pro rozvoj daného regionu jako nezbytné.

Pro provoz této linky se počítá s tímto letounem, které má prozatím svoji bázi ve Slatině, uvedený typ byl vybrán pro svoji úspornost, flexibilitu a snadnou vytížitelnost.

Na uvedené lince je možné použít všechny druhy jízdenek IDS JMK, včetně měsíčních či čtvrtletních kupónů, první měsíc po zavedení linky budou moci cestující uplatňovat zaváděcí slevu ve výši 30 procent ceny letu. Ovšem k ceně lístku je také nutno připočítat letištní poplatky za přistání v Medlánkách (v Tuřanech Kraj co by vlastník letiště od vybírání poplatků upustil). Špatná zpráva pro černé pasažéry, pilot letounu bude zároveň vykonávat funkci revizora. Dle vyjádření zástupců IDS JMK je v budoucnu možné, pokud o to cestující projeví zájem, navýšit počet denních letů, nebo zavést speciální službu za příplatek - let Medlánky - Tuřany s vyhlídkovým okruhem nad Brnem. Trochu menší problém však bude zřejmě nastávat v dodržování patřičného letového řádu, neboť v závislosti na povětrnostních podmínkách bude zřejmě rozdílná doba letu tehdy, bude-li v Medlánkách v používání dráha 15 a v Tuřanech dráha 10, oproti situaci, kdy bude v Medlánkách v používání dráha 33 a v Tuřanech 28. Z méně oficiálních zdrojů také víme, že o podobné spojení s letištěm v Tuřanech projevila i obec Křižanov, se svým aeroklubem.

     25.3. 2006 Dnešní den se nezapíše do mé paměti v dobrém... Ráno jsem dostal hlášku od kamaráda spottera, že tu máme Il-76 s jugoslávskou registrací, sem si řek, sakra, to se musí fotit, páč to se prostě musí, ovšem nemaje nabitou baterku ve foťáku odložil jsem jízdu na letiště na později. Něco před obědem se baterka již nabila a vyrazil jsem tedy fotit, po příjezdu na letiště jsem ovšem zjistil věc nemilou a nevítanou, neřku-li absurdní, a sice to, že baterka je sice krásně nabitá, avšak neustále se nachází doma v nabíječce.. Hm... Ještě k tomu dle informací měl Il každou chvíli odletět, nicméně zkusit dojet domů a zpátky sem tedy musel. Sice nebyl až takový provoz takže to docela šlo, ale cestu mi znepříjemňovaly obvyklé fráze letecké komunikace jako např. ".. start up approved..", ".. request taxi..", ".. taxi to holding point runway one zero..", a nakonec ".. line up runway one zero.." a ".. cleared for take off..". Při odletu jsem byl někde na černovické terase a počasí bylo krajně nefotogenické, takže fotka tedy není dvakráte reprezentativní.. :-( no co už.. Mimochodem byl to Il-76 společnosti Kosmas Air, reg. YU-AMI. Použitelnou fotku má kolega zde.

Mimochodem, ještě se stalo něco, co souvisí s cargo lety na brněnské letiště, jak asi zasvěcení ví, slavná Evropská unie v Bruselu (to je ta co nám furt něco reguluje) zatrhla několika desítkám světových leteckých společností létat na své území, tedy i k nám. Médii sice proběhla informace, že se to našeho státu netýká protože na Ruzyň žádná ze společností na osudovém seznamu nelétá, ovšem my co nejsme z Prahy a připouštíme i existenci jiných letišť než je PRG/LKPR jsme tímto zákazem přece jen dotčeni. Na seznamu společností, které nemají povolen let na letiště EU se totiž nachází např. společnosti jako Reem Air, JetLine, Buraq Air nebo GST Aero, což jsou společnosti, které jsme tu v minulosti nejednou měli. Sice ne že by nějak moc a často, ale přece jen ne že by vůbec, tak sme zvědaví, čím budou tyto společnosti nahrazeny..

Ještě bych rád uvedl na pravou míru informace níže o lince do Ruska, ne že by se o ní nejednalo, ale celkově to není tak horký jak by mohlo vyznít z příspěvků níže, zatím se víc špekuluje než jedná.. Ale neznamená to že se nejedná :-).

A ještě drobnost, už máme zase letní letový řád, kde se odehrála jedna malá změna oproti zimnímu, noční linku do Mnichova nebude létat DHC-8, ale stejný typ co lítá přes den - Dornier 328.

     24.3. 2006 Pro změnu a pro odlehčení pár obrázku z vyšších letových hladin... A tedy dnes je to přesně ten jeden rok, co nám sem začal lítat Ryanair..

     23.3. 2006 Je dobré, když má člověk práci, která nevyžaduje pobyt na jednom místě, tudíž se dá pracovat i u plotu letiště. Cestou tam sem ovšem musel zastavit ve Slatině u základny Kryštofa 04, jelikož se tam odehrávalo neobvyklé srocení letadel s rotující nosnou plochou ve službách Policie České republiky, co tam dělali však nevim. Na letišti jinak obvyklý provoz, z Prahy OK-JFJ, z Mnichova D-CIRD, pro náklad OO-TAH, v podvečer z Londýna EI-DCE. Pak sem eště večer nafotil TNT BAečko za letu, po startu z 28.

     22.3. 2006 Je tomu bez páru dní rok, co brněnské letiště po jisté přestávce vstoupilo opět do éry pravidelného leteckého provozu, jinými slovy je to zhruba rok, co nám sem přílétl první Ryanair (EI-DAF) na pravidelné lince. Nebyl to však uplně první Ryanair, protože několik týdnů předtím sme tu měli jeden kousek (EI-DAV) poněvadž tu nabírali palubní personál, ale tak to je jedno... Co však není jedno je to, že dnešního dne se na obvyklém místě v Inflight restaurant na letišti konala tisková konference u příležitosti zmíněného prvního výročí. Tiskové konference se vedle ředitele letiště Brno-Tuřany T. Plačka zůčastnil zástupce společnosti Ryanair T. Kulakowski, který seznámil přítomné se společností Ryanair, s její strategií, obchodním konceptem a plány do budoucna, atd. a dále se statistikami linky Brno - Londýn/Stansted. Za rok bylo tedy přepraveno dohromady v obou směrech cca 115 000 osob, při solidní průměrné vytíženosti letadel něco nad 80 procent. Obecně s úspěchem této linky panuje u Ryanairu spokojenost. Jestli jsem dobře poslouchal tak bylo naznačeno něco o dalším jednání Ryanairu s brněnskm letištěm, tak uvidíme.. Většina informací, které si nespecializovaní novináři poctivě zapisovali, však pro nás spottery neměla významnější informační hodnotu, jelikož my tomu rozumíme a nebylo řečeno téměř nic co bychom tak nějak nevěděli nebo co by nás nějak moc překvapilo. Akorát teda mně zarazilo, že Ryanair je údajně první na světě v počtu mezinárodních leteckých linek, to bych tak nějak neřek.. Tak už jen doufáme že na podzim uspořádá podobnou tiskovku Cirrus Airlines.. Mimochodem na tiskovce byl upřesněn i termín otevření nového terminálu - 1. září 2006.

Protože ovšem hlavním objektem zájmu spotterů není občerstvení na tiskovce ale letadla, vydali jsme se pochopitelně ještě k plotu, z Prahy dolítlo OK-KFO, z Mnichova D-CIRD, a TNT dneska dolítlo s OO-TAE.

Mimochodem vznikly další spotterské stránky - www.lktb.xf.cz

     19.3. 2006 Dnes slavíme první výročí existence těchto stránek! Nějak moc bilancovat se mně teda jako nechce, kor když si uvědomím kolik času sem těmadle stránkama zabil, ale soudě z nejrůznějších ohlasů se stránky lidem líbí, takže to tedy vypadá že asi budu muset s výrobou a údržbou stránek pokračovat, což jako úděl přijímám a nepolemizuji s ním :-). Snad jen se hodí poděkovat všem lidem, kteří mi za ten rok vyjádřili podporu, motivovali mě, nějak ocenili tyhle stránky nebo obrázky, dodávali nejrůznější informace (za ty hlavně dík, páč to je alfa a omega kvalitního spottingu), dále díky všem těm, kteří mne dostali na místa kde jsem neplánoval že se někdy octnu (v dobrém slova smyslu :-) ) a vůbec tak nějak každému kdo má pocit že nějak přispěl k těmhle stránkám. Ještě jednou tedy všem upřímně děkuji a doufám že navázané vztahy se budou vyvíjet pouze a jen k lepšímu (mimochodem i kdyby ne, tak na stávající stav si nemohu stěžovat :-) ). Akorát ten dort s jednou svíčkou teda nějak chybí, tak příště se dvěma.. :-)

     průběžně Protože nám čtyři pravidelné spoje nejsou dost, vydala se před pár dny delegace kraje na východ, do Moskvy, jednat o nové lince do tohoto města. Už se i vrátili, a vypadá to, že ne s prázdnou :-). Výstup je asi takový, že zájem o spojení je na obou stranách. Tak jako to nemuseli ani říkat, že, kdyby zájem nebyl, tak by tam asi nejezdili. Ale už se více či méně oficiálně proslýchá, že by mohla v řádu několika měsíců být zavedena linka na moskevské letiště Vnukovo, provozována ruskou leteckou společností Atlant Soyuz. Účelem této linky je přilákat ruské turisty do našeho kraje, a tady je opít místním vínem a přírodními a architektonickými krásami. Zprvu mají létat pouze chartery, následně, pokud se ujmou tak by měla být zavedena pravidelná linka. Ze spotterského hlediska je dobré hlavně to, že výše uvedená společnost nedisponuje žádnými západními typy letadel, takže by se provoz u nás mohl zase typově o něco zpestřit, páč kousků východní provenience tu máme čím dál míň. Můžeme se těšit pravděpodobně na Jak 42, Tu-154 nebo možná i Il-86.

     12.3. 2006 Ta čára vpravo nad obzorem je večerní atro z Prahy :-)

     11.3. 2006 Poslední dobou mám dojem, že se nám tu zas vyskytuje víc cargo letů (ne jen díky TNT), jedním z takových byl dnešní Il-76 společnosti JetLine, reg. ER-IBV, který přiletěl něco po ránu a usadil se na západní stojánce, takže na něho měli z věže dobrej výhled.

     10.3. 2006 Dnes poprvé v historii stránek přinášíme fotografie všech pravidelných letů, které nám sem létají (pokud pomineme nočně-ranní Cirrus a ČSA, a dobu, kdy jediným pravidelným návštěvníkem byl Ryanair). Další zvláštností je to, že tři ze čtyř letadel které tato série obnáší mám nafocený poprvé, a to čtvrtý sice nemám poprvé, ale poprvé s wingletama, takže taky zvláštnost. Trochu to sice kazí to, že atro bylo zas 72, což není typ kterým je linka do Prahy charakteristická, ale neva, třeba to je předzvěst.. :-). Prvním ze série je TNT BAe-146, reg. OO-TAU, z Prahy doletělo zmiňované ATR 72, reg. OK-XFA, z Mnichova pak Dornier 328, reg. D-COSA a z Londýna Boeing 737, reg. EI-DCT. Ty winglety na tom obrázku nejsou moc vidět, ale sou tam :-).

     9.3. 2006 Konečně sem si vyčlenil čas na nafocení nákladního přírůstku do pravidelného provozu - na BAe 146 přepravní společnosti TNT, nicméně podmínky k fotografování byly poněkud zoufalé, ale i přesto je poznat, že dnešním návštěvníkem byl kousek s registrací OO-TAW. Atro z Prahy (OK-KFM) mělo pak kvůli počasí a mizerné viditelnosti trochu problémy se srovnáním se před přistáním, ale nakonec sedlo v klídku :-).

     8.3. 2006 Počet brněnských spotterských stránek se zvýšil o jeden kus, viz zde :-).

     6.3. 2006 Avizované lety společnosti TNT byly dnes zahájeny letadlem BAe-146, reg. OO-TAJ, fotka onoho kterouž pořídil kolega k nalezení jest zde. Dále, dle letového řádu, byl dneska na linku ČSA z Prahy nasazen Boeing 737, což by měl být první letošní výskyt tohoto typu této společnosti v Brně.

Jinak bylo zareagováno na mé nářky ze včerejška a do letového řádu přibyly letní chartery Karthago Airlines.. tak eště ty Bulhary bych prosil :-).

     5.3. 2006 Před pár dny přibyly do letního letového řádu chartery letecké společnosti Aegean Airlines, tato společnosti zatím na LKTB nelétala, takže se rodina společností, které k nám létají chartery, opět rozšíří. Dlužno však dodat, že stále ještě v leťáku není ani Karthago Airlines ani Bulgarian Air Charter, které jsme tu měli minulý rok. Ještě pamatuju že sme tu před lety mívali Lotus Air, to už je ale dávno, takže ono se to i zužuje. Nerozšíří se však počet typů, protože tahle společnost lítá s již nudným Boeingem 737, ale zas je docela hezky decentně pomalovanej.

Dalším vcelku nečekaným přírustkem, o to však vítanějším přírůstkem do provozu v Brně jsou nové pravidelné cargo lety přepravní společnosti TNT, které startují zítra, a budou létat pětkrát týdně. Nevim přesně odkud kam, páč to je nepravidelný a furt se to jaksi mění. Ale cosi že z Vídně a z nebo do Erfurtu či co. Lítat se bude cargo verzí BAe-146. Dobré, dobré..

Jo a zítra je taky psanej v leťáku místo ATR 42 z Práglu dokonce Boeing 737-500, vypadá to že se linka rentuje..

     2.3. 2006 Sem si říkal, co kdyby náhodou zůstal nějakej Il od včerejška, a zůstal. Měli sme tam Il-76, ER-IBD, spol. Airline Transport Inc., druhým včerejším pak byl Il společnosti SilkWay. Krom Iljušinu sme pak nic moc zajmavýho neviděli, Ryanair byl EI-CTA, ten už v databázi máme, ale z povinnosti ho fotit musíme. Akorát přeletivši C-17 Royal Air Force nám zanechal zajmavej contrail.

     1.3. 2006 Prvního březnového dne sme měli na letišti dva Il-76, konkrétnější info nevim, mám to pouze od kolegy z doslechu. Další věc co mám z doslechu je to, že tu byl taky Ryanair EI-DCD s nápisem Pride of Scotland. Sem zvědavej, kdy začne lítat Ryanair s nápisem Pride of Moravia, nebo City of Brno, nebo Ať žije LKTB.info!, nebo takovým nějakým podobným. Asi nikdy.. :-).

Mimochodem sem se doslechl, dokonce z více zdrojů, že má "vybuchnout" spotterská trhavina. Nic oficiálního ovšem..

     24.2. 2006 Sem zase neměl co na práci (resp. měl, ale nechtělo se mně to dělat) tak sem zajel na Cirrus kerej přece jen mockrát nemám. A vyplatilo se, páč bylo hezky a fotky obligátního Dornieru 328 se povedly, myslim. Jediná vada na kráse byla to, že to je registračka (D-CIRD) kerou už mám, ale zas nemám ju vyfocenou tak pěkně, takže malé plus tam je. Mimochodem, z konfigurace rolet u okýnek při příletu a odletu lze odtušit, že letadlo vezlo nejméně dva cestující. Horší to bylo s atrem z Prahy, resp. do Prahy. Ano, sice děkuji pánům na věži, že se odnaučili posílat letadla na vzlet z rwy 10 od twy Bravo, nicméně že místo toho nechaj letadlo odletět až od spojky Charlie, to mě tedy nenapadlo. Jako mě je to jedno, jestli se někomu líbí fotky jako např. tahle, tak ať si to klidně posílá třeba od Delty, ale když už tam člověk na to letadlo čeká, tak ho to teda nepotěší, no.. :-(. Pro pořádek, bylo to OK-KFN, a po startu letělo tradičně na BODAL.

     20.2. 2006 Dneska sme tu měli Dreamliner s wingletama. Fotka externího autora zde. Navíc dle leťáku zas dneska poslali z Práglu velký átro. To se událo navíc i minulej tejden, takže se to pomalu stává pravidlem.

     18.2. 2006 Protože zas nebylo v Bratislavě vidět letiště, zase sme tu měli divert. Tentokráte to byla návštěva z budoucnosti - Boeing 737, společnosti Futura, se španělskou registrací EC-JHV, což je letadlo pronajaté Ryanairem pro linku BTS-STN. Z registrace letadla je evidentní, kdo že si to špatné počasí u našich východních bratrů objednal. Prvním pohybem po dobu spotterského pobytu však byl odlet linky do Prahy, ATR 42, OK-JFL. Jsa pod kontrolou ostražitého spotterského pejska čekali jsme dále i s ostatními spottery na odlet Futury (která čekala na dovezení cestujících z Bratislavy) tak dlouho, až se jeli podívat z letiště co že za blázny tam stojí v takové zimě u plotu. Čekali sme dlouho, ale nakonec se to vyplatilo, takže sme kromě příletu normálního Ryanairu (dneska EI-CTA) chytli pojíždění a odlet Futury do Stanstedu ještě za relativního světla. Za pár minut následoval stejným směrem obvyklý brněnský Ryanair. Během dne nás také pronásledovalo špionážní UFO z brněnského aeroklubu tak sme radějc jeli.

     poznámka Pokud se vám zdá pozadí nového designu stránek fialové, pak vězte že to není záměr, ale nedokonalost hardwaru, na mojem displeji je to pěkně bledě modré. Fialovou nebrat, ta se mně vůbec nelíbí.

     11.2. 2006 Dneska bylo zas hezky, tak sem zas fotil, ovšem tentokráte udělalo atro z Prahy podělávku, protože ačkoliv činilo přiblížení na rwy 10, po přiblížení nepřistálo, ale po zatočení doprava se dostalo na levý okruh dráhy 28, kde vzápětí přistálo. Protože se to nedá stihnout oboje (přiblížení na 10 a přistání na 28), mám fotku jen z okamžiku krátce po přiblížení, z přistání nikoliv. Jinak bylo to OK-JFJ, kerý sme tu už stejně měli. Mnohem zajmavější věc se udála později odpoledne, kdy sem šel vyzkoušet, zda-li již se den dosti natáhl k tomu, aby bylo dost světla k focení Ryanairu v 16.55. Světlo bylo, což se dá symbolicky označit za počátek spotterského jara v Brně, protože Ryanair byl přes zimu totálně zabitej že nešel fotit právě proto že nebylo tak dlouho světlo. Již tedy fotit de, což je dobré, projezdí se víc benzínu na letiště, čímž stoupne cena ropy a arabští šejkové nám díky tomu budou posílat více letadel Emirates na přelety.. jako by jich nebylo aj tak dost. No ale teda výmečnost se udála, dnešní Ryanair byl EI-CSQ, což je jedno z mála letadel Ryanairu, kterýmu irčani přidělali winglety. Z těch co mám nafocený je to jediný, takže jako zážitek. Dalším věcem ve vzduchu se pohybujícím byl pozdrav letištního sokolníka, tj. nějaký dravec. Co to bylo nevim, bych to tipl na jestřába, ale já se v opeřencích nevyznám tak nevim :-). Btw. estli to bylo tím, že sem tam měl s sebou pejska tak se tímto omlouvám. Taky se mě dneska poprvé podařilo nafotit na přeletu ČSA Airbus 310.

     10.2. 2006 Zatím to není oficiální, ale doslechli sme se, že z Brna bude létat chartery na Rhodos společnost Slovak Airlines, s letouny Boeing 737-300. V letovém řádu to zatím není.

     průběžně Poslední dobou se opět začalo trochu mluvit o brněnském letišti v médiích. Zejména pak z důvodů nevelké vytíženosti linek do Prahy a do Mnichova (Ryanair lítá skoro furt skoro plnej). Stav je takový, že průměrná vytíženost linky do Prahy je 12 osob na letadlo, průměrná vytíženost linky do Mnichova pak 7 osob. Což věru není mnoho. Na druhou stranu, dle dostupných informací bylo právě nedávné nahrazení typu ATR 42 větším 72 zapříčiněno počtem zabookovaných cestujících, kdy jich bylo prý kolem 60. No prostě lidi moc nelítaj, až na výjimky. Otázka by byla, kolik lidí by lítalo, kdyby se ty dvě linky vzájemně nebily co do časů příletu a odletu. Za příčinu nízké vytíženosti se považuje nízké povědomí lidí o těchto linkách. Je pravda, že až tak velká reklamní činnost vyvíjena není, takže lidé si asi jen tak nezvyknou, že Brno jde opustit nejen "od Grandu" či "ze Zvonařky", ale i "z Tuřan". Nicméně na seriozní hodnocení úspěšnosti je ještě brzo a leccos naznačuje, že až tak tragické to není (viz níže). Navíc má v brzké době Cirrus Airlines v Brně otvírat svou lokální kancelář.

Další věc, poněkud veselejší, začíná se plnit letní letový řád. A docela zajímavě. Po již uvedených společnostech (kromě českých) SkyEurope, TunisAir a Croatia Airlines se v letovém řádu objevil opět již tradiční bulharský Hemus Air, letos však již bez Tu-154 (které pravděpodobně firma nadobro vyřadila ze své flotily, což jest blbé), ovšem nově s letadlem BAe 146, které se tu pokud vím loni nevyskytlo, a na které se obzvlášť těším, páč je mně to strašně sympatický letadýlko. Krom toho bude ještě Hemus lítat se svým Boeingem 737. Další společností, která bude od nás létat chartery je pak také tradiční Nouvelair s Airbusy 320 a v minulých dnech přibyli také černohorci s Montenegro Airlines a jejich Fokkery 100. Bližší informace o příletech v Očekávaných událostech. Jinak další chartery asi ještě přibudou, páč je na to eště čas, takže se těšíme.

Jiná zásadní věc je to, že dle letového řádu budou přes léto nadále létat všechny tři pravidelné linky. Na euforii je však brzo. Změna nastane u linky do Mnichova, kdy by i noční let měl být obsluhován Dornierem 328. Drobnou zajímavostí je pak to, že se do Brna zachtělo frantíkům, tedy že linka ČSA do Prahy je nyní provozována v code-share společně s Air France.

Tak, řekli jsme si co bude, tak ještě zbývá říct co možná bude. Že se spekuluje o nových linkách je v Brně opakovaně se vynořujícím pravidlem. Poslední dobou se ovšem objevily nějaké nové spekulace. Opět se mluví o lince do Itálie (ale to už tu bylo a zatim kde nic tu nic), trochu konkrétnější tvary dostává linka na východ, do Ruska, kdy prosakují konkrétní města, kam by linky mohly létat, a to Moskva, St. Peterburg a Nižnyj Novgorod. Zcela nově se ovšem objevily zprávy o jednání o lince do Francie, kam však není známo.

Informace o provozu - za posledních pár týdnu sme tu zase měli nějaké training flighty, a to austrijský Fokker 100 bohužel nezjištěné registrace a Airbus 320 Českých aerolinií, OK-GEB.

Ještě krátce z kultury, pro připomenutí přinášíme link na fotky z vernisáže výstavy p. Piláta.

     30.1. 2006 Dneska sem původně vůbec na letiště jet nechtěl, ale nakonec sem tam jel dokonce dvakrát. Prvním lákadlem byl první letošní přílet společnosti Travel Service , dokonce okořeněný tím, že doletělo letadlo ve zbarvení Smart Wings, Boeing 737-500, OK-SWU. Letadlo přiletělo z Prahy a z Brna letělo na Kypr do letoviska Larnaca. Z důvodu podmínek fotografování nenakloněným sem pak jel domů, nicméně zjištění, že dnes z Prahy místo ATR 42 přiletí ATR 72 mě opět motivovalo k výletu do zasněžených plání jihovýchodně od Brna. Ovšem poněkud sem to z různých důvodů nevychytal, takže fotky nic moc. Ještě než přiletělo letadlo z Prahy, přilétl s mírným předstihem Cirrus, Do 328, D-CIRA (což je tentýž kousek, který letěl zahajovací let této linky), následně s docela zpožděním přilétlo ono očekávané ATR 72, ovšem na rwy 10 u které sem nebyl :-(. Ale i přes tu mlhu je poznat že to není 42 ale 72, OK-XFD. Poté přilétl docela nečekaně a překvapivě španělský letoun SA Metro, firmy ZorEx Air Transport, reg. EC-HJC. Pak již jen odlétly obě odpolední pravidelné linky, do Německa a do Čech. Zajímavostí bylo, že oblačnost měla základnu poněkud nízko, a to tak nízko, že při startu z rwy 28 byla obě letadla ještě před prahem dráhy 10 dávno v mracích.

     26.1. 2006 Taková zajímavost, takhle nějak vypadá krátce po startu Ryanair, když "after departure from runway one zero turn left direct BODAL". Čas expozice 30 sekund, clona 6.3, ISO 100. To rozmazané dole je brněnská městská část Vinohrady a kousek Líšně.

     20.1. 2006 Dneska sme se zase na chvílu vyskytli na letišti, ale nic moc tam nebylo, jen sme zkontrolovali jak nám jako houba po dešti roste terminál, a v mlžném odletu sem chytil linku do Mnichova, tentokráte Dornier 328 reg. D-CIRD. Stálo tam aj atro z Prahy, reg. OK-KFP, ale to už nafocený mám a stálo to tak, že to nešlo moc fotit, tak sem to nefotil.

     8.1. 2006 O krásném lednovém nedělním bezoblačném ránu nemůže spottera napadnout jinak, než že pojede fotit. Sice mrzlo až praštělo, ale toho se nedbá a jede se, tedy ne ráno, ale zpravidla až po obědě - na á-té-erko z Prahy. Ještě však předtím mohly být osoby hledící vzhůrů svědky z dálky viditelného a nad Brnem vrcholícího vzdušného souboje ve vysokých letových hladinách, kdy o to kdo tam dřív bude soupeřil (asi) Boeing 777 Emirates Airlines s Boeingem 747 British Airways. Nicméně primárně se fotí provoz na letišti, kde se dneska vyskytlo ČSA ATR 42, reg. OK-JFJ, které hezky přiletělo a přistálo na rwy 10, u terminálu vysadilo skromnou hrstku cestujících a čekalo na čas odletu. Čas do odletu bylo nezbytné vyplnit dalším focením přeletů, kdy jich z dnešního dne v Galerii přeletů přibylo cca dvacet, včetně unikátního úlovku Boeingu 777-224/ER Continental Airways, reg. N77014 v barvách "New York 2000", letícího pravděpodobně z Tel Avivu do New Yorku. Cestou k odletu letadlo do Prahy jako symbol nenaplněnosti využilo nabídku věže použít pro vzlet dráhu až od pojížděčky B (Bravo), čímž spottera nepotěšilo, za což se za trest až po trup opticky zabořilo do sněhu. Kiš Kiš. Protože byla fakt zima jel sem pak rád domů.

     5.1. 2006 Dnes v 15.30 v budově Masarykova onkologického ústavu na Žlutém kopci v Brně zahajuje Mgr. Petr Pilát výstavu svých fotografií s leteckou tématikou.

     1.1. 2006 Známé přísloví praví "Jak na Nový rok, tak po celý rok". Abychom tedy mohli fotit i v roce 2006 museli jsme tedy fotit i prvního ledna. Co taky člověk může jinýho dělat, když má volno a nemůže pracovat protože je státní svátek a navíc neděle.. . Tak sem jel, a vyplatilo se. První nepříjemné překvapení bylo, že nebyla protažená cesta k Herbstu, první příjemné překvapení bylo, že se dalo dojet až k bráně u prahu dráhy 28. Byla uklizená aj samotná dráha, protože na to máme v Brně dobrou techniku. Protože počasí nic moc a moc se nelítalo, prvním příletem v roce 2006 byla až odpolední linka ČSA z Prahy, letadlem ATR-42, reg. OK-KFM. Protože počasí nic moc a moc se nelítalo, druhým příletem v roce 2006 bylo zase letadlo z Prahy, zase ATR, pro změnu však 72, reg. OK-XFC. Tohle letadlo bylo zároveň i prvním letošním divertem, protože se jednalo o linku Praha - Bratislava, která byla k nám odkloněna. Prvním letošním odletem pak bylo zase to letadlo do Prahy, letadlo do Bratislavy (které mimochodem vezlo pokud vim celé dva cestující) odletělo až odpolednějc a to už sem tam nebyl.

Aktuální novinky 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

Copyright © 2013 www.lktb.info