Aktuální novinky 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

     31.12. 2005 Tak, že máme ten konec roku, tak to musíme nějak shrnout a okomentovat. No. Já myslím že tenhle rok byl po všech stránkách pro brněnské letiště dobrej a pozitivní a přelomovej.

Za prvé, hlavní a zásadní věc, přelom č. 1, vznikly tyhle stránky, jejichž přínos a význam je zajisté obrovský, globální a nebetyčný. Vznik stránek je jedním z příznaků toho, že celej brněnskej spotting se rozvinul, propojil, vylepšil jak kvalitativně tak kvantitativně a od formy izolovaných jedinců se přesunuje k formě neformální funkční skupiny, s jakoužto se můžeme setkat například i různě ve světě. Spuštěním stránek planesLite (jež mají svou ideovou a pracovní centrálu v Brně) jsme infiltrovali i do Mekky českého spottingu - planes.cz.

Za druhé, před rokem sme neměli ani jednu linku, teď máme tři, které představují celkem 5 letadel denně. Což hovoří samo za sebe a netřeba dále komentovat. Je to prostě super. Jestli dobře počítám, tak celkem nám sem může za den (když letí všechno co může) přiletět na 350 lidí. Samozřejmě stejný počet může i odletět, to aby se nám tu nehromadili bezprizorní cestující. Myslím že linky na letiště posílil i Dopravní podnik města Brna! Mimoto vzrostl i počet běžných charterových letů.

Za třetí, aby se sem ti lidé vešli, začal se stavět novej pěknej terminál, kterej je financovanej mj. z peněz Jihomoravského kraje, a to proto, že, za čtvrté, někdy zjara přešlo letiště od České správy letišť do vlastnictví kraje. Do své budovy pak investovala i firma Herbst Aero, která přetřela a vylepšila hangár a Aeroklub Brno dokonce postavil hangár zcela nový. Další stavební akcí v areálu letiště je výstavba nové základny záchranného vrtulníku, který opouští stávající prostory ve Slatině. Mimoto v souvislosti s předělávkou ILS přetřeli i jeden červenobílej letištní domeček :-). A na plotech sou taky myslim letos nový cedule NO ENTRY!.

Za páté, měli jsme letos i pár významných událostí. Jednak to byla záležitost poněkud masová, a to zářijovej CIAF, kdy nám sem přiletěl AWACS, mimo tuto akci sme tu dále měli například jednu státní návštěvu - bulharskýho prezidenta, dále z oblasti nákladní dopravy to byla opět po nějaké době návštěva An-124, a to dokonce ve velmi hojném množství. Z dalších možno jmenovati například první návštěvu ukrajinského An-140, první tréningové lety prvního Airbusu 320 ČSA, návštěvu již přece jen exotického letadla Tu-134 v nových barvách Aeroflotu, pokud vim jedna z prvních fotek letadla co lítá novou linku Ostrava - Vídeň byla také pořízena v Brně.. Mně osobně také udělala radost návštěva "malajského" Boeingu společnosti Travel Service. Další ne tak veselá událost byl poslední výskyt jednoho Il76 u nás, po té co několik dní po té spadl v Africe. Co dalšího je dobré jsou dle mého názoru častější tréningové lety Austrian Airlines, na druhou stranu mám ale pocit že letos trochu ubylo cargo letů. Nevím jak v zoologické zahradě, ale na letišti přibyly nějaké další šelmy, k OK-VLK, nakoupila jedna z místních škol ještě OK-LEV a OK-RYS. Další primát držíme v tom, že ačkoliv se všeobecně má za to, že se české Gripeny poprvé představily veřejnosti při vojenské přehlídce v Praze 8. května, není tomu tak, protože byly k vidění již 5 dní předtím 3. května, při zahájení výstavy IDET, na brněnském výstavišti. Zejména, nikoliv ovšem pouze z důvodu diverzní činnosti v průběhu obou zim roku jsme tady pak měli letadla společností jako Air France, Alitalia, EasyJet, BMI Baby, Air Slovakia, Georgiana atd.. Na pravidelném charteru Karthago Airlines se nám tady pak dvakrát objevil Airbus 300 společnosti Fly Air, z vojenského provozu jsme pak kromě CIAFu zaznamenali britský či belgický C-130 Hercules nebo francouzský Airbus 310.

No prostě tenhle rok byl dobrej, tak si přejem aby to byl ten další ještě lepší. I když normální člověk ví, že možnosti nejsou nevyčerpatelné a když něco nějak někdy roste, je možný a docela pravděpodobný, že to v dalším období bude stagnovat, ne-li klesat. Ale přece si tím nenecháme kazit náladu a nadšení :-).

Jo a zrušili vyhlídkovou plochu u terminálu, to je blbý teda.. :-(.

     29-30.12. 2005 Protože počasí nepřálo ani pražákům a slovákům, octnulo se pro změnu u nás pár letadel co tu bejt neměly. České aerolinie ve čtvrtek představily velkou část své flotily, kdy nám zamířil Airbus 310, nějaké Boeingy 737 a ATR 42, já nefotil páč sem měl jiný starosti, ale fotky má kolega. V pátek se nám pro změnu revanšovala Bratislava, a poslala její Ryanair na divert k nám, todle už nafocený nemáme :-(.

     28.12. 2005 Jelikož svatý Petr usoudil že zima bez sněhu není zima, začalo padat. To se projevilo také na letištním provozu. Odpolední linka z Prahy vůbec nevzlétla a dle dostupných informací jeli lidi autobusem (jestli aj piloti a letuška to nevim, ale asi ne). Ryanair z Londýna po konzultaci s Brno Radar a Brno Handling usoudil že na rwy kde je braking action 15,16 a 18 nezabrzdí a přes svůj původní úmysl divertovat do Vídně divertoval do Bratislavy. Večerní linka Českejch taky pokud vim ani z Prahy nevzlítla, i když večer už se brzdilo líp. A kolem půlnoci nakonec runway zavřeli úplně..

A očekávaný a tušený charter z Ruska se nějak neuskutečnil..

     27.12. 2005 Je to ostuda taková, že bych to tu ani neměl psat aby se to nerozkřiklo, ale já si fakt udělal čas na nafocení letadla z Prahy až dnes, tj. zhruba dva týdny po prvním příletu linky. Přílet a odlet nebyl ničím zvláštní, prostě se letadlo (ATR 42, OK-KFP) přiblížilo, přistálo, pojíždělo, postálo, počkalo na pasažéry, o povolení pojíždět požádalo, povolení pojíždět přijalo, pojíždělo, pozdravilo, plyn přidalo, přeladilo a pohybem pospíchalo do Prahy. Z důvěryhodných zdrojů jsem se pak dozvěděl, že sem přiletěli 4 cestující a odsud odletěli 3 cestující, což je dobrý na mariáš, takže cesta do Prahy pěkně ubíhala a letuška se moc nenadřela. A jak už je u mně zvykem, že jsem tohle letadlo zachytil poprvé, dám sem víc fotek než jen jednu z příletu a jednu z odletu, tak si toho važte :-).

Jinak mezitím zahájil Cirrus svou plánovanou vánoční přestávku, takže teď nebude chvilu lítat a začne až zase 9. ledna.

     25.12. 2005 Protože jsou Vánoce svátkem klidu a pohody jest spotterům nutno si na Boží hod Vánoční udělat klidný a pohodový výlet na letiště. A protože jsou Vánoce svátkem klidu a pohody, nebyl na letišti skoro uplně žádný provoz. Jediný co bylo kromě ptactva a přeletů ve vzduchu, byla Cessna 210, reg. OK-RAY, kterouž bych normálně ani nefotil, ale že byla nouze tak nebylo zbytí. No a pak bylo ještě docela zajmavý světlo a mraky, ale to je fakt tak asi jediný co stojí vůbec za zmínku. Akorát teda byla ještě docela solidní zima. Co by taky člověk čekal jinýho v zimě, že..

     18.12. 2005 Mistr Pilát je king fotograf a má špičkové kalendář.

     12.12. 2005 Letos už třetí linka nám sem poprvé dnes přiletěla - ČSA, PRG-BRQ, ATR42. Fotky má kolega. Lítat bude skoro stejně jako Cirrus, brzo ráno a po obědě. Tak to prostě bude kdo z koho :-)

     11.12. 2005 Dnes to bylo pomalu ještě horší než včera, jediný co bylo k vidění byl Jak-42 co tu byl aj včera, jen byl jinak nasvícenej.. :-). No akorát přelety byly dobrý, obrázky v Galerii přeletů.. ale stejně to skoro byly samý Emirates..

     10.12. 2005 Dneska to bylo takový nezajmavý.. Ale zajmavej byl Jak-42, spol. YAK Services, reg. RA-42344, což je letadlo v úpravě pro VIP, ale vůbec nevim co tu dělal a koho sem přivezl.. nic. Tak sem z nudy fotil skoro všechno co se tak namanulo, např. motorovej Blaník tj. Vivat, OK-4603. No a taky terminál nám pěkně roste, a že nesněží tak by moh vyrůst dřív než se plánovalo, necháme se překvapit...

     4.12. 2005 Díky informacím zvláštního agenta, člena předsunuté jednotky brněnského spottingu jsme se několik málo hodin před příletem dozvěděli, že dnešní předmikulášský Ryanair by velmi pravděpodobně měl být nikoliv jen tak lecjaký, alébrž poněkud výjimečný. Spolehlivost a kvalita brněnského spottingu je vyhlášena, tudíž se informace potvrdily a přiletěl nám sem Boeing 737-8AS, reg. EI-DCL, což je kousek pomalovaný speciálním reklamním nátěrem firmy Boeing. Toto letadlo tu sice nebylo poprvé (pokud vim potřetí), ale poprvé se mi ho podařilo vyblejsknout. Tak mrknětě níže :-). Mimochodem, v posledních dnech sme tu asi díky rekonstrukci bitvy u Slavkova u příležitosti jejího dvousetletého výročí měli různá zajímavá letadla, např. Airbus 310 French Air Force. Fotografie však nemáme, páč mě to nějak nenapadlo že by se tu mohlo něco vyskytnout tak sem to nějak zasklil, tak přinášíme alespoň fotku echt Napoleona :-)

Jinak kdyby vám nestačily moje fotky z CIAFu, tak vězte, že na svých stránkách www.flying-wings.com už zveřejnil své snímky z CIAFu génius letecké fotografie Andreas Zeitler.

     11.11. 2005 Dneska dopoledne sme kromě Toma Cruise z Top Gunu spatřili ne zcela zajímavý charter ČSA z Hurghady - Airbus 321, OK-CEC, fotil sem zas od severu, tj. proti slunku a do mlhy, takže letadlo není moc vidět, ale že to není bezmotorový Blaník snad poznat trochu je. Fotka odletu z druhý strany je o poznání lepší. Odpoledne sem si pak našel konečně čas na nafocení příletu Dornieru z Mnichova, dneska to byl D-CIRC, přistavši na rwy 28. Po jeho příletu se odehrála zajímavá věc, na frekvenci Brno Radar se ohlásilo nějaké letadlo German Air Force, s tím že má problem with fuel system, a že hodlá kvůli tomu přistát v Brně. Sem se hned namlsal že sem doletí nějakej unikátní divert, ale pár minut po tom se zas němec ohlásil že problem has solved itself a že tedy pokračuje dle letového plánu do Prahy do Kbel. No pro spottery škoda, ale pilot si asi oddechnul že mu to letí :-). Z německého letadla se nakonec vyklubal Bell UH-1, který přiletěl někde zhruba od Bratislavy, rozvážně proletěl tuřanským CTR a pokračoval vstříc hlavnímu městu. Pár minut po něm letěl ještě jeden jeho kolega, se stejným typem, stejným směrem, bez stejného problému. Kdoví jestli věděli, že na zemi na stojánce stojí jejich civilní krajan :-). Asi ne, a tak tento za chvíli odlétl směr Mnichov.

Mimochodem, ačkoliv to pokud vím ještě oficiálně neproběhlo žádnými médii, již se v letovém řádu na stránkách letiště Brno objevila tušená a očekávaná další linka, PRG-BRQ, tedy Praha - Brno, kterou bude létat ČSA letadlem ATR-42. Bude odlétat stejně jako Cirrus dvakrát denně, a to skoro ve stejných časech, kdysi brzo ráno a pak zhruba kolem druhé hodiny odpoledne. Helemese jak si najednou v Praze všimli že i sem de zavést linku jinou než autobusovou :-), nicméně předpokládám že tato linka nebude mít na kulturně-tradiční nevraživost a nedůvěřivost brňanů vůči Praze pražádný vliv. Oproti Cirrusu, který je (zatím) pouze v zimním letovém řádu, navíc s přestávkou přes Vánoce až do začátku ledna, je tato linka plánována až do podzimu 2006.

Veselý příklad z matematiky: Dnes, 11.11. dává ciferný součet celého data opět číslo 11 :-)

     7.11. 2005 Tak! Konečně jsme dočkali. Ode dneška máme zase další linku u nás. Jak tak nad tím přemejšlím, má s tou první společnýho hodně málo. Snad asi jen to že to je letecká linka z Brna. Oproti Ryanairu létá jinam, jiným letadlem, jinak poháněným letadlem jiné kategorie (dokonce dvěma letadlama), na jiný druh letiště, létá jindy, není to low-cost, je ušitá pro jiný lidi, kteří létají za jiným účelem, v jinou denní dobu, jinakkrát denně, pod hlavičkou jiné společnosti (opět dokonce dvou), první přílet se odehrál na jinou rwy.. atd. Konkrétně se jedná (už to tu bylo níže, ale pro pořádek znova) o společnou linku Cirrus Airlines a Deutsche Lufthansa na mezinárodní letiště v německém Mnichově. Linka bude létána dvěma letadly, ne ovšem zároveň, spoj denní, který přiletí 14.10 a odletí 14.40 bude obsluhovat Dornier 328, spoj noční, který bude dosedávat někdy kolem půl dvanácté večer a odlétat brzy ráno kolem páté bude létán letadlem Dash 8-100 (povšimněte si zde zajímavé triády Dornier-Dash-Deutschland oproti ryanairovské dualitě Boeing-Britain).

Nyní však od propagace zpět ke spottingu :-). Počasí na focení bylo uplně na ______, ale tak něco z toho snad pude vidět. Po přátelském dialogu s věží ("toprý ten" vs. "gutn ták") přistál Dornier 328 reg. D-CIRA na rwy 28, relativně rychle zabrzdil a vyklízel již po Charlie. Protože bylo letadlo po letu špinavé, vyjeli mu vstříc brněnští letištní hasiči aby ho umyli, ale protože se na to letadlo nějak ne a ne trefit, vypadala nakonec celá scenérie jako obvyklá vodní slavobrána u příležitosti tohoto významného příletu. Letadlo pak dojelo až na střední stojánku, kde zaparkovalo a počala výstupně nástupní procedura, pak letadlo zas odlétlo a bylo z Brna fuč. Večerní, resp. noční přílet pak obstaral Dash 8-100, reg. D-BOBL, který však dle dostupných informací druhý den ráno neodletěl kvůli mlze a čekal na odlet prý až do večera. To je tak všechno k prvnímu letu Cirrusu, jediný co by ho přes všechny rozdíly mělo spojovat s linkou Ryanairu je, jak doufáme, vytíženost a tudíž rentabilita jeho provozu, tak uvidíme jak se zadaří.

Jo, a výlet a tak vůbec byl naprosto super! DĚKUJEM!! :-)

     4.11. 2005 Dnešního dne jsme se dočkali téměř totožné sestavy jako včera. Bylo to tím, že jedno z letadel zatím neodletělo, a druhé přiletělo znova. Třetí, Ryanair, doletěl až večer a proto ho neuvažujeme. Oním přes noc setrvavšim letadlem byl An-12, ER-AXY, spol. Asterias, tím co přiletělo znova byl Saab 340, společnosti Central Connect Airlines, reg. SE-KUT, který sem neustále létá nacvičovat nebo co. Dle mého mínění se fotky vydařily :-). Nicméně to nebylo dneska všechno, zas nám sem přilítli cvičit z Austrian Airlines, tentokráte DHC-8-400, reg. OE-LGB, ale fotky má pouze kolega :-).

Dále, na příští rok na léto už jsou naplánovány lety další společnosti, SkyEurope, více v Očekávaných událostech.

Další dále, ale časově blíže, sem se něco doslechl z relativně důvěryhodných zdrojů, nicméně nikoliv oficiálních, že počínaje počátkem prosince, by mohly začít lety ČSA Brno - Praha. Nicméně opakuji že informace není oficiální, tudíž o její pravdivosti lze jen polemizovat, a je možné že z toho nakonec nic nebude, proto tyto informace radějc nikde necitujte, ani na ně neodkazujte. Uvidíme..

     3.11. 2005 Dneska sice bylo opět na co koukat, ale koukalo se dost blbě, páč když to přiletělo tak už bylo houby světlo, a proto taky fotky vypadaj tajak vypadaj :-(. Nicméně i tak je na těch fotkách poznat An-12, reg. ER-AXY, náležící pravděpodobně do flotily ukrajinské společnosti Asterias, kterýž to sem osobně viděl v Brně poprvé a líbil se mě hlavně proto, že nemá na boku modrej pruh jako většina v Brně se vyskytnuvších An-12, ale červenej pruh, což toto letadlo činí poněkud hezčím :-). A aj to pěkně vypadá v kombinaci s modrejma vrtulema. Pak doletěl zase Ryanair, dneska ničím nezajímavý EI-CSN, ale po něm se vyskytlo letadlo, na které jsem specielně čekal, Saab 340, ostravské společnosti Job Air, kterýžto jest pomalován barvami Central Connect Airlines a švédskou registrací SE-KUT. Tohle letadlo by mělo být to letadlo, které bude létat v brzké době zahajující linku Ostrava - Vídeň. Od předešlého Saabu 340 téže společnosti, OK-CCG, které jest vyfoceno níže se liší tím, že je bílé, a je v úpravě pro cestující (což se pozná tak že má okýnka :-)), a do Brna létá v rámci svých line trainingů.

     2.11. 2005 Tak nám zabili Ferd.. ehm, Fischera. Teda nezabili, on zkrachoval nebo co, prostě už nebyl tolik ekonomicky FIT co býval, šlo to s ním z kopce, a že neměl svůj FAN-klub co by ho dotoval tak přestal FUNgovat a zahynul ekonomickou smrtí.. A nakonec to stejně už nebyl Fischer Air ale Charter Air, ale to stejně nebylo vůbec poznat. Ze spotterského hlediska je to škoda, protože prostě ubyde jedna společnost, která sem k nám lítala a provoz nám tu zpestřovala. A teď se eště špekuluje že ČSA převezme TVS, takže by to šlo asi všechno do jedněch barev, tak to by byla u českých dopravců tuplovaná nuda. Jen tak pro informaci, poslední výskyt Boeingu 737-300 Fischer Air dle letového řádu na LKTB se odehrál 13.10. 2005, kdy přilétl z Sharm-el-Sheikhu a zase tam odlétl. Uplně poslední výskyt se odehrál na státní narozeniny 28. října 2005, kdy sem divertoval při letu z Hurhghady do Prahy. Slabou útěchou je společnost Fischer Air Polska, která lítá sice se zajímavými Boeingy 757, ale v kdesi daleko uplně z ruky v Polsku. Prostě modrej Fischer, alias FA, alias 8F, alias Air Nivea už není mezi námi :-(. Čest jeho památce.

     27.10. 2005 Přidána zcela nová sekce - Galerie přeletů. Nevím jak se ujme, tak uvidíme.. :-)

     21.10. 2005 Nějaké drobné změny designu..

     18.10. 2005 Dnes nás poctilo návštěvou letadlo náležící do kategorie "must have". Jednalo se o Boeing 737-800, společnosti Travel Service, reg. OK-TVC. Toto letadlo bývalo sice již dříve výjimečné tím, že jako jediné letadlo TVS mělo červený ocas, nicméně před několika málo dny dostalo nový exotický nátěr, se kterým se dnes, jedinkrát, poprvé a naposled ukázalo v Brně. Letadlo bylo přetřeno do barev dopravce Malaysia Airlines, v jehož barvách bude přes zimu, na kdy toto letadlo společnost TVS zmíněnému dopravci zapůjčila, létat. Nedrobnou vadou příletu z Hurghady bylo to, že ačkoliv se všeobecně očekávalo běžné několikahodinové zpoždění, přistálo letadlo asi o dvacet minut dříve než mělo (a to k nemalému rozčarování části brněnské obce spotterské). U Travel Service událost vskutku nevídaná. Naštěstí vybraná část brněnských spotterů byla u letiště s dostatečným předstihem, a proto Vám tento server jako první a jediný ve vesmíru přináší unikátní fotografii z příletu :-). Pak došlo k takové trapné události, při přesunu od rwy 28 k rwy 10 jsme jako nějací začátečníci propásli přílet An-12, spol. Berkut Air Cargo, reg. UN-11373, jehož fotografii tedy přinášíme pouze ze země, kdy se usadil na západní stojánce :-(. Pak sme si vychutnali pro změnu pojíždění, otáčení a odlet exotického čechomalajce a rozprášili jsme se opět do nezbytných pracovních či studijních procesů.

Mimochodem, jak sme načali níže, už se začíná zaplňovat letový řád na rok 2006. Zatím to vypadá že sem opět bude (kromě českých společností) létat Croatia Airlines a TunisAir. Jsme rádi a těšíme se na další. Druhou vítanou změnou je to, že Cirrus Airlines/Deutsche Lufthansa k nám nebude lítat jen se svým Dornierem 328, ale hned od počátku linky i o něco větším letadlem DHC-8-100. To je sice hezký, ale toto letadlo bude obsluhovat let, který přiletí hodně pozdě večer a odletí hodně brzo ráno, takže o nějakým focení ani nemá smysl moc uvažovat :-(.

     14.10. 2005 Sem si řek, že když už je člověk ten spotter, tak prostě na to letiště občas zajet musí, tak sem zase zajel. Nic zas tak výjmečného jsem tam sice nepotkal, ovšem ani jsem nic výjmečného nečekal, prostě běžný odpočinkový spotterský podvečer. První co sem čekal, byl přílet TunisAiru, se svým Boeingem 737-600, TS-ION, pojmenovaným Utique. Protože už bylo čtvrtek večer, a očekávali jsme Pátek, nemohl se nezjevit jeho věrný přítel Robinson, konkrétně myslim vrtulník Robinson R-22, rakouské společnosti Heliacademy, reg. OE-XSM, kterýžto přilétl a "dosednul" na heliport 1, na twy B (Bravo). Ono dosednutí jest v uvozovkách záměrně, neboť tento střízlík taxoval následně po pojížděcí dráze A (Alpha), ovšem nikoliv po zemi, jak jest ve slušné společnosti zvykem, alébrž v docela solidní výšce, a to až na střední stojánku. Co si o tom mysleli američani to nevím. Nedlouho po tomto vzdušném pojíždění opět odlétl Tunisair, myslim na Djerbu. Pak se nad LKTB objevili zase další američani, zřejmě proto že ti první něco zapomněli, tak jim to vezli. Tradičně zakončení spotterského dne obstaral přílet Ryanairu, tentokráte EI-DHG.

Ačkoliv ještě neskončil letní letový řád roku 2005, objevily se již nějaké informace o letovém řádu na léto 2006. Zatím de zjistit, že přes léto příští rok k nám bude létat ČSA, což je tak nějak logické, co ovšem není uplně samo sebou je to, že i příští rok k nám bude létat Croatia Airlines, letadlem Airbus 320 z a do Dubrovniku. Tohle letadlo k nám létalo i letos, což bylo super, jediným negativem byla několikrát zde zmiňovaná iracionální noční doba jeho návštěvy, mezi 2 a 3 hod. ranní. Toto jugoslávské negativum bohužel pravděpodobně zůstane i příští rok.

     13.10. 2005 Nemám teď čas fotit, ale přidal sem nějaké nové Odkazy.

     6.10. 2005 Zítra tomu bude přesně jeden měsíc ode dne kdy přiletěla první letadla na CIAF, a na oslavu tohoto výměsíčí jsem konečně spustil galerii obrázků z CIAFu.

     27.9. 2005 Ta ženská co občas hlásí na Brno Radar si snad myslí, že spotteři sou nějací závodní rally jezdci nebo tak něco.. Posuďte sami: v používání je dráha 28, ČSA Airbus 321, OK-CEC přistává správně na dráhu 28, ale ona si pošle letadlo bulharskýho prezidenta (Tupolev Tu-154, LZ-BTZ) na rwy 10.. Dá se to sice stihnout přejet, ale jsem rád že se příslušníci Policie České Republiky nedívali. Mimochodem hned vzápětí za státní návštěvou provedl touch-and-go na dráhu 28 letoun Fokker 100, v barvách Austrian Arrows, OE-LVI, který tímto zahájil své training flighty. Tohle letadlo je výjimečné tím, že jest pojmenováno po jedné vesnici na východ od Kladna, tj. "Prague", což je napsáno malým písmem pod okny kokpitu. Létalo jižní okruhy na dráhu 28, ovšem létalo je velmi podivně, protože k prahu dráhy nenalétávalo obvyklým způsobem v ose rwy zhruba od vesničky Prace, ale uplně šejdrem, kdesi od Kobylnic, a na osu dráhy se srovnalo až přibližně tam kde začínají přistávací světla. Mimochodem během oněch tréningových letů přilétl opět trochu tajemný letoun Saab 340, OK-CCG. Oproti tréningům ČSA, kdy se vyměňují piloti na taxiway Bravo, postával rakušák na holding pointu dráhy 28, na twy Alpha. Jinak dneska provoz dobrej, ale s tím počasím to bylo teda horší, nebylo pomalu vidět z jednoho konce letiště na druhej, takže fotky nejsou nic moc.

Také jsem si bez souvislosti s austrijským Fokkerem povšiml, že po Brně jezdí šalina pomalovaná Austrian Airlines, obsahující i reklamu na vídeňské letiště. Míním, že je to ostuda a že by se s tím mělo něco dělat.

     26.9. 2005 Jako já nevim, ale Hemus je asi nějakej prokletej. Už jednou (5.6.2005) sem vstával brzo jak dělník na šichtu, a už jednou (5.6.2005) z toho nic nebylo. No a dneska (26.9.2005) sem si to zopakoval. Prostě sem zas jel na letiště fotit Hemus a von si nepřiletěl. V tomhle případě ale nevim proč. Resp. vim, prostě přiletěl pozdějc (nebo dřív), ale prostě byl v letovým řádu psanej (ne jak ten 5.6.2005). No ale to nic nemění na tom že sem ho prostě nevyfotil. Obzvláštní škoda je to, že to byl poslední letošní Hemus, a navíc měl letět s Tu-154 kerej letos nafocenej nemám. Je to jedinej kousek (odmyslím-li noční Croatia Airlines) z pravidelných charterů, který sem nestih nafotit. Jinak jediný co se dá označit za provoz je pohyb auta ostrahy letiště, a taky docela pěkně vyšlo slunce i s jeho sluneční skvrnou :-) Eště teda na západní stojánce postával Il-76, spol. Volga-Dněpr, ale nebylo ho moc vidět, tak nevim registračku.

Jo, jinak se udála zásadní věc. Na planes.cz spustili regionální vychytávku, dokonalej popis míst k focení na LKTB, a vůbec se planes trochu odpragocentrizovaly a rozvinuly :-).

     23.9. 2005 Mimochodem sem uplně zapomněl, že LKTB.info oslavilo asi před tejdnem své půlté narozeniny. Takže si přeju všechno nejlepší a hodně vytrvalosti do dalších let, za což si také děkuji a jsem dojat k slzám, že sem si na sebe vzpomněl. Nevim teda estli je moc co slavit, ale tak mě třeba baví sledovat statistiky přístupů, takže například vězte, že za dobu co stránky sou sme měli 1584 unikátních návštěv, což teda není až tolik, průměrně se za měsíc pohybuje číslo unikátních návštěv v řádu menších stovek, zatim rekord je teď v září (511). Jednoznačně nejnavštěvovanější sou stránky v pondělí. Ale co je srandovní jsou země odkud se někdo na stránky připojuje (dělá se to dle přípony země, takže .com, .net, .org, apod. (to není přípona, ale zkratka od "a podobně") se do toho nezahrnuje), nejvíc je toho samozřejmě od nás, pak jsou to země sousední (Slovensko, Německo, Polsko, Rakousko), dále ostatní evropské země jako Itálie, Belgie, Holandsko.. Překvapující je přístup z Japonska, ovšem v kategorii exotičnosti a vzdálenosti vede hádejte kdo.. ?? Americká Samoa! :-). Sice věhlas stránek ještě nepřekročil hranice vlivu zemské přitažlivosti, nicméně již jsem dobyl druhou polokouli (dokonce dvě druhé polokoule, jižní i východní) :-).

Mimochodem časem zastaraly mapy co jsou v sekci Ke stažení, takže podle nich OPRAVDU NELÉTEJTE. Nicméně sem něco obnovil, takže něco je už zase aktuální. Konkrétně jde o Enroute Chart, Upper i Lower Airspace, pak SID rwy 10, SID rwy 28 a STAR rwy 28.

     20.9. 2005 Včera se na letišti uskutečnil ceremoniál poklepání kladívkem na symbolický základní kámen stavby nového letištního terminálu (i když už se stavět začalo dřív). Sice sem tam jel, ale nepustili mě tam, páč sem nebyl zvanej. Ale stih sem z parkoviště odjet do 10 minut, takže bez placení, takže no problem. Jinak vzdušnej provoz žádnej nebyl. No ale hlavně co se stalo.. Dostaly se ke mně obrázky architektonického návrhu nového terminálu. Něco už bylo trochu k vidění v médiích dřív, ale teď došlo i na pohledy zevnitř atd. A teda musím říct že se Pan architekt vytáhl. Estli to bude postavený vypadat tajak nakreslený, tak se máme na co těšit. Co sem viděl tak to bude totálně super, převratný a ohromující esteticko-technologický unikát! Masterpiece! Ale zas nic pro staromilce a architektonické konzervativce, bude to moderní, zčásti prosklené, zčásti zastřešené, v úžas uvádějící, dolní čelist uvolňující, oči vykulující, tep zrychlující, pohyb zastavující, plné ocelových konstrukcí a vychytaných a promyšlených architektonicko-stavitelských detailů (a doufáme že i rozumně plné cestujících). Až to bude celé hotové, tak se veškerá dílka současné moderní architektury u nás (např. Tančící dům im Prag) budou moct jít uplně zahrabat. A to tak jakože uplně komplet. Od kanalizace až po komíny. A hluboko. Tipuju to na Stavbu roku 2006.

     18.9. 2005 Já vim že všichni čekáte na fotky z CIAFu.. já teď nemám čas se tím moc zabývat, ale časem něco bude.. Takže prosím o trpělivost.. Děkuji. Pro nedočkavce je zde naštěstí web dalšího brněnského spottera, který je v tomto ohledu rychlejší a obětavější, a fotky na stránkách již dávno má.

     15.9. 2005 Tento den jsem byl u letiště tak trochu výjmečně a jen na chvilu (páč po CIAFu sem letadlama předávkovanej), a to za účelem nafotit ČSA "třidvajedničku" se známými na palubě. Za těch asi 20 minut toho ovšem přilétlo a odlétlo nad očekávání mnoho. Mimoto něco na letišti i postávalo aniž by se hýbalo. První přílet, který jsem nečekal, byl přílet An-12, spol. Vega Airlines, reg. LZ-VEC. Nedlouho po něm pojíždělo ke vzletu letadlo, o kterém jsem netušil že u nás existuje. Jednalo se o Saab 340, s nápisem Central Connect Airlines, s českou registrací OK-CCG. Jak sem pak zjistil letadlo u nás provozuje ostravská firma Job Air, ale proč a nač to přesně nevím. Mimochodem ještě než Saab odletěl, přistál na letišti jediný Boeing 737-400 bulharského Hemus Airu, LZ-HVA. Až pak se vydal po taxiway A (Alpha) k dráze 28 onen Airbus 321, OK-CEC, kterýžto odlétl do Ostravy. Na statické ukázce po tu dobu pobýval Boeing 737-300, Fischer Air (OK-FUN), a Il-76TD, Volga-Dnepr, reg. RA-76493.

     10.9. 2005 Dneska měli zase ráno v Praze mlhu že by se dala krájet, a protože přistání v mlze je strašná nuda, protože piloti vůbec nemají z kabiny na co koukat, doletěli radějc na přistání do Brna, kde již byly shromážděny všechny letouny na CIAF, takže bylo na co koukat. Navíc sme tu měli divert Travel Service, který po vzletu z Prahy přistál u nás pro nějakou drobnou technickou závadu či nedostatek. Z ranních pražských mlžných divertů jsem v Brně zaznamenal pouze Boeing 737, gruzínské společnosti Georgiana, reg. 4L-TGL, a v Brně jinak obvyklý Boeing 737, Karthago Airlines, TS-IEJ. Pak v průběhu programu CIAFu přilétaly a odlétaly další chartery, např. ČSA, Airbus 321, OK-CEC, dále slovenský Boeing 737-500, SkyEurope, OM-SEF. Oním pokaženým Travel Servicem bylo OK-TVB, kterého jsem ovšem jaksi nedopatřením fotograficky zaznamenal pouze schovaného za dalším přiletivším chartertem, Fischer Air (OK-FUN). Pro cestující z TVBéčka přiletělo TVFko (oboje Boeing 737-800). Jinak teda byl dnes první den CIAFu, takže si člověk moh pomalu ukroutit krk, ale jak řikám, fotky budou pozdějc..

     9.9. 2005 Dnes sem si na letišti připadal jako v Tunisu. Jednak bylo vedro, jednak sem byl někde kde sem nikdy předtím nebyl (za což všem, kteří na tom mají podíl děkuji), a jednak kam se člověk podíval tam viděl TunisAir. I když sem viděl TunisAiry dva, nebylo to tím že se měl moc promile, ale tím že skutečně dva přiletěly. Dva, ale každý jiný. Jednak to byl Boeing 737-600, reg. TS-IOR, pojmenován Tahar Haddad, druhým byl Airbus 320, TS-IMI. Oba dva letěly s turistami do Tunisu, jeden do Monastiru, druhý na Djerbu, ale kerej kam to nevim. Mimo to se objevil Fischer se svým srandovním Boeingem 737-300, OK-FUN a Travel Service s 737-800, OK-TVD. Odpoledne pak přiletěl a odletěl cedník, ČSA Airbus 321, OK-CED, a ani dneska nechyběl podvečerní Ryanair, EI-DAR. Krom toho se děly úžasné věci v souvislosti s CIAFem, kdy přiletělo nebo nacvičovalo všechno co mělo, a dokonce i odletělo něco co nemělo, ale jak píšu níže, sem to psat nebudu.

     8.9. 2005 Dnes sme (krom příletů na CIAF) zaznamenali po dlouhé době zase přílet nákladního Il-76. Konkrétně Il-76TD (Turbo Diesel), spol. Volga-Dněpr, reg. RA-76493. Pak nás navštívilo letadlo slovenské společnosti SkyEurope, které sem létá odvážet rekreanty k moři (Boeing 737-500, OM-SEG). Po odletu slováka byl dnešní den zakončen jako obvykle příletem Ryanairu (EI-CSR).

     7.9. 2005 Dnešního dne začaly už přílety prvních účastníků na CIAF, ovšem to se mi nehodí do dramaturgie stránek, a proto sem nebudu dávat žádný obrázky ani psat žádný komentáře. Obrázky z CIAFu budou na extra stránce.

Ono toho dneska dolítlo aj tak dost. Začalo to dopoledne, přílety charterů Travel Service (Boeing 737-800, OK-TVF) a ČSA (Boeing 737, OK-BGQ). Pak se zas aniž by to kdo pořádně očekával objevil obrovský obr, Antonov An-124 Ruslan, UR-82009, který byl opět nakládán u úlů na taxiway A (Alpha). Pak sem musel odjet, ale na večer jsem se zase vrátil, a zase bylo na co koukat. Ryanair doletěl s EI-DCR, o něco později pak přiletěl charter Nouvelairu (Airbus 320, TS-INE). Mezitím z Brna odlétl Jak-40, patřící Armádě české republiky, reg. 1257. Odletěl do Švýcarska, do Ženevy, ale nevíme proč. Válčit asi ne, takže asi na čokoládu. Pak zas odletělo všechno co přiletělo předtím, tj. Ryanair a Nouvelair. Pro fajnšmekry přinášíme níže sérii fotografií ze zasunování přední nakládací rampy a sklápění přední části Ruslanu.

     4.9. 2005 O dnešním letním nedělním odpoledni se konaly v Brně závody koňů. Nyní člověk neznalý lokálních geografických a topologických poměrů (např. někdo z Prahy) nechápe proč to sem píšu. Lidé informovaní a vzdělaní (např. někdo z Brna) ví, že výskyt takové informace na těchto stránkách není nikterak náhodný a nelogický. Brněnské dostihové závodiště (přesněji závodiště v obci Dvorska) totiž přímo sousedí s areálem letiště. Takže kromě koní, poníků, startéra, amatérů, žáků, žokejů a ostatního koňského personálu mohli diváci docela dobře sledovat i letištní provoz. Ten však o nedělním odpoledni nebyl až tak bohatý. V průběhu dostihů nás navštívil Travel Service se svým červenoocasým Boeingem 737-800, OK-TVC, dále L-410 slovenské společnosti Seagle Air, registrován jako OM-HLB. Součásti pogramů dostihů byl i výsadek parašutistů, kteří vypadávali z An-2, reg. OK-GIC. Na večer po skončení dostihů doletělo letadlo ze země dostihům zaslíbené - Ryanair z Londýna, reg. EI-DCC. Po hříchu nemělo ani letadlo zájem o koně, ani kůň o letadlo.

Mimochodem jsem si povšiml zajímavého VFR navigačního prostředku. IFRové lety mají své radiomajáky, které jim vysílají morseovku aby piloti věděli co zrovna naladili, ale chudáci létající dle VFR nic takového nemají. Proto moudré hlavy vymyslely a šikovné ruce sestrojily otočnou ceduli, která do šíře celého spektra úhlových stupňů vysílá pasivní optický signál se jménem letiště, aby piloti ztrativši ponětí o své poloze tuto si rychle vyjasnili a věděli nad kterým letištěm zrovna letí. Pro piloty co letí daleko a nemohou poučný text přečíst je cedule vyvedena alespoň v brněnských městských barvách, červené a bílé. Cedule se otáčí po směru hodinových ručiček. Kdesi jsem potom slyšel, že se do té cedule na přání zákazníka jako dodatečné vybavení montuje i Traťový přehledový radar.

Na programu dostihového odpoledne byla též Cena letiště Brno, a.s., jednalo se o rovinový dostih na 1900m pro tříleté a starší koně, běhalo se proti směru hodinových ručiček. Vyhrál polský kůň jménem Dorney, startovní číslo 3, ze stáje Pe Gaz International, se známým žokejem Dušanem Andrésem v sedle. Další pořadí : 2. Suez (st. č. 6, jezdec Josef Sovka), 3. Gernia (8, J.Köhl), 4. Persian Miss (7, P.Tůma), 5. Grend (9, L.Baluchová), 6. Baby Love (2, am. L.Žváková), 7. Saga (11, am. D.Moravcová), 8. Chic Chelsea (10, J.Řezáčová), 9. Aritmie (4, ž. M.Knauer), 10. Casablanca (12, M.Novák), 11. Keiland (5, am. Z.Krčmářová). Nestartovali: Radovana, Iberia, Hurvínek, Marola. Výrok dostihové komise: Jistě, 1 1/2, 3 1/2, 1, 2 1/2, 1 1/2, 2, 6, 2, 18, 3.

Z tohoto dostihu jasně a zřetelně vidíme symbolický obraz provozu na brněnském letišti a nad brněnským letištěm. Ze jmen některých koní například poznáme, že z Brna se létá do blízkosti Suezského průplavu, tj. do Egypta, dále že se nad Brnem objevují letadla společnosti Gulf Air z oblasti Perského zálivu, přibližně směrem na Chelsea pak létá Ryanair. U koně jménem Gernia to pravda trochu nesedí, páč k nové lince do Mnichova by se hodilo spíše jméno Germania. Podobně jako v dostihu ani na letišti nestartovala (již dlouho, pravděpodobně nikdy) společnost Iberia.

     2.9. 2005 Dneska bylo na letišti a v celém CTR Tuřany oproti včerejšku o poznání více obsazeno. Již od rána postával a západní stojánce Boeing 737, ČSA, OK-WGY, který se po celou následující dobu co jsem byl na letišti ani nehnul. Pak mu přiletěl kolega, tentýž typ téže společnosti, ovšem OK-VGZ, který u nás moc dlouho nepobyl a po naložení v klidu odlétl. Pak to začlo lítat zhusta, kdy běhěm několika málo desítek minut přiletělo 5 letadel. Začalo to TunisAirem, který nám místo obvyklého B737 přiletěl ukázat svůj Airbus 320 (TS-IMI), téměř vzápětí po něm přilétl modrý Travel Service (OK-TVD) a zase hned po něm červený Travel Service (OK-TVC). Pak byla menší pauza, po které přiletěl Boeing 737-500 slovenské společnosti SkyEurope (OM-SEA) s podpisem Adriany Sklenaříkové na přídi. Sérii dopoledních příletů završil Fischer Air, se svým Boeingem 737-300, OK-FAN. Všeho všudy pak na letišti stálo celkem šest letadel patřících pěti společnostem, pocházejcí ze třech států, zahrnující dva typy letadel - zleva: Fischer, červený TVS, ČSA, modrý TVS, TunisAir, SkyEurope. Tři čeští provozovatelé se pak pěkně srovnali na západní stojánce. Odlety započal jako první TunisAir, následován Travel Servicem (modrým), pak odlétly těsně po sobě letadla SkyEurope a červený Travel Service a chvíli po nich nakonec Fischer Air. Jak bylo výše uvedeno, Boeing Českých Aerolinií se po celý den ani nepohnul. Ten den se uskutečil ještě jeden zajímavý přílet, kdy (dle mých informací) dopoledne dolétl na brněnské výstaviště prezident republiky Václav Klaus (armádním vrtulníkem Mi-8S, reg. 0835, volací znak Czech Force 01), jehož odlet krátce před půl druhou jsme tak trochu náhodou zachytili.

Dále se děly zajímavé věci v sídle majitele letiště, Jihomoravského kraje, kde se odehrály hned dvě tiskové konference spojené s letištěm. První byla věnována oficálnímu předstvení nové linky Brno - Mnichov (Franz Josef Strauss Airport), o které jsme již informovali dříve. V kostce: Provoz startuje 7. listopadu 2005, příletem letadla z Mnichova v 13.40. Linka bude provozována společností Cirrus Airlines, společně s aeroliniemi Deutsche Lufthansa. Letadlo ovšem bude logicky létat pouze jedno, a to Dornier 328, který v současné době létá například i linku Mnichov - Ostrava. Létat se bude v pracovních dnech dvakrát denně (odlety z Brna 5.10 a 14.10). V sobotu se létat nebude, v neděli pak pouze jeden let. Cena letenky bude začínat na 4053,- Kč, navíc poplatky 2070,- Kč, pro osoby mladší 26 let bude možno využít slevněné letenky v ceně 3569,- Kč (bez letištních poplatků). Tato linka je již zanesena v letovém řádu na stránkách letiště Brno. Další tisková konference byla věnována CIAFu, kdy byly upřesněny některé detaily ohledně účastníků, například přílet skupiny Striži by se měl odehrát již ve středu, přílet dvojice portugalských AlphaJetů a letectva Jugoslávie ve čtvrtek, zbývající účastníci pak přiletí v pátek.

     1.9. 2005 První zářijový den chodí děti do školy a spotteři na letiště. Děti se musí učit a spotteři si užívají krás podvečerních odletů. I když mimo bohatého sportovně-výcvikově-rekreačního provozu malých letadel se toho až tolik nedělo. Z větších letadel to byl zas jen přílet a odlet Ryanairu (EI-DHA), z menších letadel pak upoutal pozornost v našich končinách exotický letoun Mitsubishi MU-2, reg. LY-ZDV, který krom svých zajímavých tvarů o sobě dává vědět především na svou velikost docela překvapivým hlukem.

     31.8. 2005 Tak už se to zdá definitivní, asi od 7. listopadu bude na pravidelné lince Brno - Mnichov - Brno létat Cirrus Airlines (zřejmě pod hlavičkou Lufthansy), a to s letadlem Dornier 328. Létat by se mělo přes týden dvakrát denně, o víkendu pouze jednou, pouze v neděli. Touto linkou byl naplněn záměr Brna a Jihomoravského kraje na zavedení "obchodní" linky do západní Evropy. My jsme rádi a těšíme se na další linky.

Ze spotterského hlediska, Dornier 328 je hezké letadlo, provozované společností i ve variantě s proudovými motory, jako Do328Jet, takže doufáme že jej třeba také spatříme. Dále společnost provozuje i letadla Dash 8-100, Dash 8-300, Embraer 170, Embraer 145 a od nedávné doby také jeden Boeing 737-500. Také u všech těchto typů, snad kromě již většího B737 doufáme, že se u nás třeba jednou objeví.

     29.8. 2005 Dnešní odpoledne byl takové docela normální spotterské odpoledne, kdy se na letišti nedělo nic moc neobvyklého či nečekaného. Prvním zaznamenaným letadlem byl Boeing 737 Karthago Airlines, reg. TS-IEJ, který sem létá skoro pořád :-). Dále přilétl Ryanair se svým EI-CSJ. Protože u nás není skladiště Boeingů, odlétly pak obě letadla tam kam měly. Ryanair na západ a Karthago na jih, nebo do Ostravy, teď už nevim. Na večer pak přilétl MD-82 společnosti Bulgarian Air Charter, LZ-LDF, na kterém je stále patrno zbarvení předchozího uživatele tohoto letounu, italské Alitalie. Proč by to přetírali když to stojí peníze a je to hezký aj tak jak to je, že.. :-). Opět ovšem došlo k nešvaru, který my spotteři neradi vidíme, a to když je v používání dráha 10, u které my tudíž stojíme, stejně je na přílet od Bulharska použita dráha 28. Nicméně aspoň musíme uznat, že Bulhaři dojeli až na konec dráhy kterouž vyklízeli až po taxiway A (Alpha), ne jako většina Boeingů, kteří obvykle vacate via Bravo. Jinak už bylo pozdě, tak jsme na odlet Bulhara nečekali.

     27.8. 2005 Zase došlo ke změně typu na charteru Karthago Airlines, kdy z Monastiru místo standardního B737 přilétl Airbus A300 společnosti FlyAir, TC-FLE, navíc v docela zajímavém zbarvení. Po nástupu cestujících a naložení bagáže letadlo logicky zase pojíždělo a odlétlo, a to zpět do Monastiru. Mezitím si sem na otočku zalétl Ryanair (EI-DCJ) z Londýna.

     26.8. 2005 Dnešní odlet zatím posledního Ruslanu sledovaly téměř desítky lidí, což byl zatím bezkonkurenčně největší počet který jsem mimo CIAF u plotu zaregistroval. Jinak se až tak mnoho nedělo. Jako první odletěl Ryanair (EI-DAS). Zajímavostí byl nečekaný přílet letounu Dornier 328Jet, v zajímavém zbarvení méně známe italské společnosti Air Itali. Kde se tu vzal a co tu dělal nevíme, pravděpodobně však měla jeho přítomnost spojitost s probíhajícími závody MotoGP na Masarykově okruhu. Pak tedy došlo na to, na co všichni čekali, na odlet Ruslanu, patřící stejné jako všechny předchozí, společnosti Antonov Design Bureau, reg. UR-82009. Před odletem postával u úlů, pak pojížděl Alpha Bravo a backtrack rwy 28, po vytočení se na směr dráhy 28 ladně za úžasu přihlížejících davů vzlétl. Po vzletu se vytočil nad zahrádkama v Tuřanech, nasadil MORKO 7A departure a pokračoval směr Minsk. A bylo po něm.

     22.8. 2005 Kdyby jeden... Dokonce dva Ruslany naráz nás dnes poctily návštěvou! Ne že by to bylo za poslední dny poprvé, nicméně minule jsem u toho nebyl. Zprvu se nám otvíral pouze první z nich, jenž údajně přilétl dopoledne. Dále přilétl ve světle ostatního provozu totálně nezajímavý Boeing 737, OK-BGQ spol. ČSA. Pak ovšem přišlo to hlavní (a bylo to tak úžasné že i prvnímu Ruslanu z toho sklaplo), a to přílet druhého Ruslanu, reg. UR-82007. Jen škoda že ačkoliv byla v používání dráha 10, dosedl na rwy 28, nicméně vzhledem ke své hmotnosti, s přihlédnutím k vlhkosti dráhy i přes vliv zapnutých reversů stejně dojel až na konec této dráhy, takže se nám předvedl v celé své kráse. Zaparkoval následně před úly na taxiway A (alpha). Pak již jen pomalu pojížděl Boeing s turisty, kdy jsme mohli jasně pozorovat srovnání velikosti výtvorů sovětských inženýrů (Antonov), amerických imperialistů (Boeing) a českých stavitelů (řídící věž). Poté velikostně neoslnivý charter odlétl, kdy z deštivého Brna nabral směr (asi, přejme jim to) prosluněná Preveza.. Ani nevim kde to vlastně je :-). (Kvalita fotky je nízká, neboť nejsem dostatečně trénován na fotografování s fotoaparátem v jedné ruce a s telefonem v druhé ruce).

     22.8. 2005 Do médií prosáklo, že se od října chystá linka Brno - Mnichov, žádné další informace (ani o provozovateli ani o typu), nám médium nesdělilo.

     17.8. 2005 Dnes na letišti dále pobýval a večer odlétl včera přiletivši Antonov An-124 Ruslan. Jednalo se o tentýž letoun, který přilétl cca před týdnem - UR-82007. Ruslan postával opět na taxiway A (alpha), ovšem tentokráte v její nejzazší části a tudíž byl vidět už/až od základny záchranného vrtulníku v Černovicích/Slatině. Krom toho dolétl TVS se svým Boeingem 737-800, OK-TVA.

     16.8. 2005 Dnes pár minut po 14.00 přistál na rwy 10 další An-124 Ruslan společnosti Antonov Design Bureau.

     10.8. 2005 Dnes jsme z významějších letadel zaznamenali pouze tovární Aero Ae-270 Ibis, reg. OK-INA. Navíc jsme si vychutnali přínosný a zajímavý oběd v letištní restauraci. Děkujeme.

     9.8. 2005 Problém s fotoaparátem byl urychleně vyřešen zakoupením nového přístroje. Důvodem k urychlení byla mimo jiné tisková konference pořádána Czech Airshow Agency před blížícím se CIAFem. Na tiskové konferenci, která se uskutečnila v Inflight Restaurant v budově letiště Brno, byla oznámena v podstatě definitivní účast ruské akrobatické skupiny Striži, na letounech MiG-29, kdy tomuto oznámení byla přítomna ruská delegace, včetně jednoho z pilotů skupiny. Dále byla potvrzena účast letectev cca 10 států, jako například Slovenska, Rakouska, Německa, Slovinska, Portugalska, Francie, Kanady, Itálie, Spojeného království, USA, Řecka (premiérově na CIAF) a několika dalších. Můžeme se tak těšit například na letouny Mirage, F-16, A-10, CF-18, MiG-29, nebo Il-76, kdy patrně největším lákadlem bude statická ukázka letadla AWACS, létajícího v barvách NATO. Potvrzení účasti dalších letectev se v budoucnu dále očekává. Pochopitelně na CIAFu nebude chybět ani Czech Air Force, a to v plné zbroji, s ukázkami letounu Gripen na zemi i ve vzduchu.

Další dnešní významnou událostí (a hlavním důvodem k urychlení koupě pokročilé technologie) byl opět po dlouhé době vyskytnuvši se obrovský a dech beroucí letoun An-124 Ruslan provozovaný výrobcem tohoto letadla Antonov Design Bureau. Po příletu byl Ruslan nakládán na západním konci letiště na taxiway A (alpha). Drobnou zajímavostí byl také současný výskyt toho času kompletní flotily Airbusů 321 spol. ČSA, kdy na stojánce postávaly oba kousky onoho typu, tj. OK-CEC i OK-CED, které sem přilétly na svých charterových letech. Navíc zde postával i nepopsaný Il-76, reg. ER-IBP. V podvečer se zde ukázal Ryanair, tentokráte se sýrovou registrací EI-DAM, a letadlo Boeing 737-800, spol. Travel Service, OK-TVD. Nakonec večer ještě přilétl další charter TVS, ovšem v barvách Smart Wings (Boeing 737-500, OK-SWU).

     2.8. 2005 Tak mám po dovolené, ale také po fotoaparátu, o který jsem se vlastní nešikovností připravil. Zatím nevím, kdy budu opět schopen fotografovat :-(. Pravděpodobně se o to více nyní budu věnovat vylepšování designu a obsahu těchto stránek.

Po dobu mé dovolené se na letišti vyskytlo několik letadel hodných pozoru, jako např. další návštěvy A310 spol. ČSA, dále letadlo BAe ATP spol. Sun of Scandinavia, nebo Dash-8 patřící Austrian Arrows. Trochu byly vylepšeny a o informace obohaceny oficiální stránky letiště, kde lze nyní nalézt plánované lety Ryanairu až do března 2006 (tzn. že linka do Londýna bude létat i přes zimu), a další drobnou vítanou změnou na stránkách je možnost vypsat naráz přílety i odlety v daný den. Všem v této změně angažovaným děkujeme.

     15.7.-31.7. 2005 DOVOLENÁ

     průběžně Zásadní změnou prošly v posledních dnech oficiální stránky Letiště Brno, které se dočkaly kompletního přepracování, nutno dodat že jednoznačně k lepšímu. Nad čím ovšem spotter zapláče je velké zhoršení možnosti vyhledávání charterových letů, zejména pak nemožnost vypsání letů za více dní, nebo vypsání odletů i příletů najednou.

Letní sezóna je v plném proudu a všech charterových společností, které jsme očekávali, jsme se již dočkali. V portfoliu fotografií zatím však chybí několik kousků, které se v Brně objevují. Jednak je to letadlo Tupolev Tu-154 společnosti Hemus Air, které je zde docela často, ovšem zatím ho nemám letos vyfocené, dále je to Boeing 737-500 společnosti Travel Service, které sice primárně létá v barvách nízkonákladové značky SmartWings, ovšem bývá nasazováno i na chartery a vyskytuje se i v Brně. Je možné a snad i pravděpodobné, že se někdy překonám, a pojedu se snažit vyfotit letadlo Croatia Airlines, které sem létá sice pravidelně, ovšem vyskytuje se na letišti mezi cca 2 a 3 hodinou ranní, a proto není zrovna snadno dosažitelné. Dále doufáme, že u nějaké společnosti sem tam dojde ke změně typu, či pronájmu letadla od jiné společnosti, které zpestří provoz na LKTB.

Dále se v různých médiích občas vyskytují informace o plánech letiště a jeho majitele, Jihomoravského kraje, o dalším rozvoji letiště a letecké dopravy v regionu. Situace je zhruba taková, že linkou Ryanairu do Londýna (která se zatím jeví jako nad očekávání vytížená) byl splněn záměr "turistické" linky do Brna, a letiště dále vyvíjí snahu o získání "obchodní" linky, kdy se mluví zejména o spojení na nějaké německé mezinárodní letiště. V jednání je i linka na východ, která je na těchto stránkách zmíněna níže, a dále do Milána či Španělska. Cílový stav, dle mediálních vyjádření hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka, je mít do Brna cca 3 - 5 leteckých linek. Dalšímu rozvoji napomůže i výstavba nového letištního terminálu, financovaného i ze zdrojů z EU, kdy právě probíhá výběrové řízení na dodavatele této stavby. Zajímavou aktivitou je i server modernibrno.cz, který v nedávné době přinesl obsáhlejší článek o letišti v Brně, a kde lze nalézt i archiv tiskových článků týkajících se brněnského letiště.

     6.7. 2005 Ačkoliv dle letového řádu měl dnes doletět Nouvelair se svým Airbusem 320, dolétl s jedním ze dvou Airbusů 321, které společnost vlastní. Konkrétně šlo o Airbus 321, reg. TS-IQB, který byl zachycen pouze při odletu.

     2.7. 2005 Díky technickým problémům na letadle Airbus 321, reg. OK-CEC, nasazuje ČSA místo něj jiná letadla, například poněkud větší Airbus 310-304/ET, reg. OK-WAA, a proto jsme se ho dočkali dnes i v Brně, a to dokonce ve společnosti zbývajících dvou českých leteckých dopravců, kdy Fischer Air zastupovalo letadlo Boeing 737-33A, reg. OK-FAN, a za Travel Service byl k vidění Boeing 737-86Q, reg. OK-TVC. Airbus 310 odlétl jako poslední a protože je to letadlo výjimečné a pohledné, přinášíme jeho fotografií více: z jedné strany, ze předu, ze šikma a z druhé strany. Jinak to byl docela babinec tenhle den na letišti, páč ženský hlas se ozýval jak z veže, tak z letadla Fischer Airu, tak z letadla Travel Service.

     19.6. 2005 Opět jsem vstával relativně velmi brzo, abych stihl přílet Hemus Airu v 7.00, ovšem stálo to za to, neboť se tato bulharská společnost předvedla se svým čerstvým přírůstkem do své flotily, letadlem Boeing 737-400, reg. LZ-HVA, který tato společnost provozuje teprve několik dní. Vzhledem k tomu že z Bulharska se létá brzo, musel jsem kvůli nestandardním světelným podmínkám fotit přílet na rwy 28 atypicky od severu, neb slunce ještě dostatečně nevyšlo. Kromě odletu onoho nového kousku se pak po dobu mé služby nic zvláštního nestalo, tak jsem aspoň vyfotil Precision Approach CAT I Lights System.

     18.6. 2005 Dnešní den jsme opět očekávali jeden zajímavý první přílet. Co jsme ovšem neočkávali byly tréningové lety ČSA, ATR-72, reg. OK-XFD. Bohužel jsem zachytil až odlet onoho letadla. No nadále neustále cosi létalo, po řadě to byl přílet letadla Boeing 737-3Q8, Karthago Airlines, TS-IEF, dále zase Ryanair, Boeing 737-8AS, EI-CSN pak zas kartaginci odlétli... Po chvíli náhle a nečekaně přilétl (jako obvykle s několikahodinovým zpožděním oproti letovému plánu) Boeing 737-86N, spol. Travel Service, reg. OK-TVA, a pak odlétl i Ryanair. Oním v úvodu zmíněným očekávaným prvním příletem byl méně obvyklý černohorský letoun Fokker 100, společnosti Montenegro Airlines, reg. YU-AOL, který tak letos zahájil lety této společnosti z a do Brna, na a z letiště Podgorica.

     16.6. 2005 Dnes jsme zaznamenali první přílet společnosti Bulgarian Air Charter, o které nevím že by se někdy dříve v Brně vyskytla či vyskytovala. Ještě předtím však odletěl jeden bizjet, BAE-125-800XP, spol. Emerson, reg. N850CT směrem na Pardubice. Pak již doletělo ono bulharské letadlo, McDonnell Douglas MD-82, reg. LZ-LDK. Během pobytu MD-82 provádělo cvičná přiblížení letadlo Canadair CL-600-2B16 Challenger 604, reg. OE-IMB, spol. Cirrus Aviation, kteréžto na sebe poutalo pozornost hlavně tím, že pilot tohoto letadla až po opakovaném upozorňování z věže přistoupil na skutečnost, že v Brně máme runway 28, a nikoliv 34, na které tento rakouský návštěvník chtěl neustále přistávat, resp. činit přiblížení. Poté již bulhaři pojížděli ke vzletu, najeli na rwy, přidali plyn a opět se vznesli do výše směr Bulharsko.

     14.6. 2005 Dnes v podvečer probíhaly opět cvičné okruhy Airbusu 320, spol. ČSA, reg. bohužel nezjištěna, neb jsem nepobýval na letišti, nicméně zajímavostí je, že během nich pobíhal po dráze 28/10 pro změnu zajíc. K narušení letového provozu však nedošlo.

     11.6. 2005 Dnešní odlet společnosti Travel Service byl o několik minut zdržen, neboť v blízkosti dráhy pobíhala srnka. Letadlo tedy muselo čekat než si to zvíře rozmyslí a odběhne dále od dráhy.

     10.6. 2005 Dnes bylo na letišti docela husto. Laik by sice řekl, že jsou to všechno stejné Boeingy 737, nicméně my co tomu rozumíme si uživáme drobných rozdílů mezi nimi. Uplně na začátku spotterského pobytu však přilétl další ze slovenských L-410, konkrétně OM-SAB, společnosti Dubnica Air. Pak odlétl první ze zmiňovaných Boeingů, Boeing 737-53C slovenské společnosti SkyEurope, reg. OM-SED, a to směr Zakinthos. Dále bylo možno pozorovat zajímavé srovnání dvou letadel téhož typu (Boeing 737-800), téhož dopravce (Travel Service), ovšem v trochu jiném zbarvení. Konkrétně šlo o Boeing 737-86Q, reg. OK-TVC, který nosí pro společnost netypické zbarvení s červeným koncem trupu a svislou ocasní plochou (jako pozůstatek dřívejšího pronájmu letadla společnosti Oman Air), a Boeing 737-8CX, reg. OK-TVB, který nosí klasické modré barvy Travel Service. Poslední z Boeingů nezjištěné registrace patřil ČSA a čekal na letišti na svůj let až do dalšího dne.

     7.6. 2005 Tento den byl k vidění letoun Let L-410, reg. OK-WYI, patřící Úřadu pro civilní letectví. Dále byli k vidění zástupci obou rodin typů letadel, které ČSA používá na charterových letech. Konkrétně šlo o Boeing 737-4Q8, OK-YGA zastupující letadla Boeing 737 a o něco později přiletivši zástupce skupiny typů na bázi Airbusu 320 - Airbus 321-211, OK-CED. Tento den ještě dolétl Boeing 737-33A společnosti Karthago Airlines, reg. TS-IEE. Tato společnost je sice v Brně obvyklým letním návštěvníkem, nicméně mám takový dojem že přes zimu se mírně změnil design jejích letadel, neboť přibyl na trupech reklamní nápis www.karthago.com. Vzhledem k tomu že z Brna pořád kdosi létá k moři, odletěl pak i Airbus společnosti ČSA kamsi na jih.

     5.6. 2005 Tento den jsem vstával něco před šestou hodinou ráno, abych nafotil letošní první přílet společnosti Hemus Air, s letadlem Tu-154, který měl doletět v 7.00. Toto letadlo se ovšem poněkud nedostavilo. Po návratu domů jsem zjistil, že došlo ke změně letového řádu, kterou jsem (vycházeje z neaktuálních dat) nepostřehl a ono letadlo nemělo ten den vůbec přiletět. No co už, aspoň jsem si udělal výlet..

     3.6. 2005 Dnes došlo k zajímavé změně typu na charteru Karthago Airlines, kdy místo Boeingu 737-300 této společnosti, doletěl Airbus A300 společnosti Fly Air. Fotky z Brna bohužel nemáme, ale pro ilustraci jsme přišli o tohle, (fotka je dílem externího autora).

     1.6. 2005 První červnový den se stylově odehrál jeden první přílet. Nicméně ještě předtím přilétl od našich východních sousedů stroj Let L-410, reg. OM-ODQ, společnosti Dubnica Air. Oním prvním příletem byl následně první přílet letadla Airbus 321-211, společnosti ČSA, reg. OK-CED, v historii brněnského letiště. Mimo to, se na části taxiway A (alpha) odehrávalo cosi co z dálky vypadalo jako setkání příznivců automobilového tuningu. Během onoho podniku vystrkovalo letadlo An-2, reg. OK-RIE, ze svých útrob jakési podivné větroplachy, kteří jeden po druhém zpomaleně dopadávali na zem. Po té, po krátkém backtracku rwy 28 odlétl Airbus 321 směr Ostrava.

     25.5. 2005 Tento den jsme obdrželi neoficiální informaci, ovšem z důvěryhodného zdroje (kterému tímto děkujeme), že se na LKTB objeví jedno velmi zajímavé a v Brně naprosto neobvyklé letadlo, které mělo přiletět, vykonat dvě touch-and-go a zase odletět. Brněnští spotteři proto ihned všeho nechali a jali se urychleně motorizovaně přemisťovat k letišti, kde zaujali patřičné pozice a vyčkávali. Během onoho přiletěl dle plánu opět Ryanair (pro ty kdo to ještě neví, jedná se o typ Boeing 737-8AS), tentokráte reg. EI-DAR. Tímto jsme se nenechali zmást a dále čekali na onu vzácnost. Mimo veškerá očekávání se po chvíli překvapivě zjevil letoun Czech Air Force SAAB JAS-39 Gripen, kterýžto nacvičoval ILS přiblížení a průlety nad drahou 28. Dále přilétl očekávaný první letošní let společnosti Nouvelair - let z Djerby, letadlem Airbus A320-211, reg. TS-INI. Pilot Gripenu pořád pokračoval ve svém zdokonalování se a později odlétlo i letadlo s cestujícími dychtícími spatřit starou dobrou Anglii, nicméně ono letadlo, kvůli kterému jsme sem vlastně jeli jaksi pořád ne a ne přiletět (a ani po silnici se neblížilo). Po konzultaci se zdrojem jsme s dozvěděli, že ono letadlo, díky tomu že si to kdesi uplně daleko nějaké moudré hlavy rozmyslely, nakonec vůbec do Brna nepřiletí. S myšlenkami na jedno absurdní drama jsme se proto pomalu odebrali domů..

     11.5. 2005 Borci v Praze v ČSA zas nevěděli, kam by své nevycvičené piloty poslali (aby nedělali v Ruzyni škodu a ostudu), tak je poslali k nám, do Brna. Měli jsme tak opět příležitost spatřit první Airbus 320 ve službách ČSA, a to OK-GEA. Bohužel jsme nemohli poskytnout zas tak pěkné počasí, ale i tak se odehrávaly série několika touch-and-go na dráhu 28, s obligátní crew change na taxiway B (Bravo). Zas tak super to obecně nebylo, ale díky povětrnostním podmínkám a jejich následkům přece jen vzniklo několik docela zajímavých fotek. Následující série obrázků pocházejí z letů posledního přeškolovaného pilota, který pak s letadlem odletěl i zpět do Prahy: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,

     10.5. 2005 Dnešní krásný jarní den, něco po ránu, si k nám přiletěl Il-76, Uzbekistan Airlines, reg. UK-76353. Tento přílet je výjimečný jednak tím, že to bylo poprvé co jsem zachytil přílet tohoto typu přistávající na rwy28, pobývajíce při tom také při rwy28, ale také tím, že poněkud vyjímečně byl tento (pravděpodobně) cargo let zmíněn v letovém řádu na oficiálních stránkách Letiště Brno. Pokud to nebyl ze strany letiště nějaký přehmat, ale naopak vstřícný krok vzhledem k brněnské spotterské sajtně, pak nezbývá než velmi poděkovat, a těšit se na další oboustraně prospěšnou spolupráci.

     7.5. 2005 Dnes si na nás posvítil první letošní TunisAir. Vzhledem k tomu, že doletél něco po půl deváté večer, fotka není až tak kvalitní. Nicméně tím více je zajímavá. Přistál, jak jest v kraji obvyklé, na ranvej 28. Registraci se mi bohužel nepodařilo ani odpozorovat, ani z fotografie rekonstruovat. Mimo to byly k vidění letadla Il-76, společnosti Reem Air, reg. EX-049 a An-12, Vega Airlines, LZ-VEF, a to dokonce pěkně vedle sebe. Jsa rozjařen oním prvním letošním příletem až z daleké Afriky, jal jsem se ještě cestou zpátky z letiště pořizovat nějaké noční fotografie. Výsledek nedopadl až tak špatně (skutečnost, že to bylo asi na dvacátý pokus raději nebudu uvádět).

     4.5. 2005 Dnešní den byl jeden z nejpestřejších, jaké na LKTB pamatuji. Tedy kromě provozu souvisejícího s CIAFem. Jestli dobře počítám, tak bylo k vidění celkem 9 letadel, téměř všech možných kategorií, vlastností a účelů, malá, velká, vrtulové, turbovrtulové, proudové, soukromé, vládní, tovární, nákladní, pro pasažéry, pro VIP, domácí, zahraničční, pravidelné linkové, nepravidelné obchodní, cvičné, nové, staré.. . Navíc byl výjimečný i počet spotterů, kde jsme se opět potkali s eifem, a dokonce s paní eifovou. Spotterské hody začal Il-76, společnosti Silk Way Airlines, reg. 4K-AZ19 pojížděním na holding point dráhy 28. Ještě než tento odletěl, přistál pravidelný let Ryanairu z Londýna (obligátní Boeing 737-8AS, tentokráte reg. EI-DCT). Po odletu Il-76, pojížděl k odletu další zajímavý návštěvník, a to letadlo švýcarské armády, Cessna 560X2 Citation Excel, reg. T-784, následováno dalším bizjetem, pro změnu to byla opět Cessna, přesněji Cessna 650 Citation VII, společnosti Stuttgarter Flugdienst, reg. D-CMPI. Poté došlo k zajímavé situaci. Letadlo Ryanairu již bylo patřičně naplněno cestujícími směr London - Stansted, a počalo pojíždět ku vyčkávacímu bodu rwy28, ovšem krátce po něm se rozhodlo pojíždět také letadlo české armády, Tupolev Tu-154. Letadlo Ryanairu proto bylo řídícím na věži odklizeno na taxiway E (echo), načež vládní Tupolev přednostně projel, a po otočení na dráhu 28 ani nezamával a vzlétl. Až pak vzlétl onen Boeing Ryanairu. Pak se náhle zjevil Let L-410, patřící české armádě, reg. 2710. Následně (zřejmě bez spojitosti s výstavou vojenských technologií IDET a porážkou Švédů hrdinnými brňany za třicetileté války) přiletěl jakýsi Švéd (SE-IDT). Pak již doletělo letadlo nade vše očekávané - druhý Airbus 320 ve flotile ČSA - OK-GEB, které zde přilétlo za účelem přeškolování pilotů na tento typ. Lety probíhaly opět tak, že každý pilot absolvoval čtyři přiblížení na přistání, a pak přepustil své místo dalšímu. V průběhu těchto letů opustil letiště dříve přiletivší a výše zmiňovaný armádní L-410, a navíc odlétl další méně vídaný typ (jelikož jest nový), Aero Ae-270 Ibis, reg. OK-INA. Dále již probíhaly pouze lety Airbusu 320, a když už sem tam byl, tak sem si i něco nafotil. Dopadlo to takhle: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. Nakonec dnešní spotterskou velkolepou session završilo podnebí, které přispělo také svou estetickou troškou do mého fotografického mlýna.

     3.5. 2005 Po nácviku 2.5.2005 se dnes uskutečnil "ostrý" průlet u příležitosti zahájení výstavy IDET. Kvalitnější obecenstvo při průletu se zřejmě podepsalo na kvalitnějším obsazení skupiny. Jako první ve skupině letěla dvojice letounů SAAB JAS-39 Gripen, následována dvojicí letadel MiG-21 (které jsem nestihl nafotit), dále dvojice letounů L-159, následována dvojicí L-39. Poté letěla trojice vrtulníků Mi-17 (kterou se mi nepodařilo vyfotit publikovatelně), a na konec formace tří vrtulníků Mi-24. V tento den se však děly zajímavé věci i na samotném letišti, konkrétně tréningové lety druhého Airbusu 320 v barvách ČSA (OK-GEB), a dále také nějaký cargo provoz. Neboť nejsem dvojjediný, nemohl jsem na letišti v tu dobu pobývat, nicméně vzhledem k tomu, že členové brněnské spotterské komunity jsou flexibilní, neznamená to že by nebyly z letiště fotky. Fotografie jsou tudíž k nalezení na eifových stránkách :-).

     2.5. 2005 Máj je sice lásky čas, ale také v tomto měsíci probíhá v Brně, tuším každé dva roky, veletrh obranných a bezpečnostních technologií - IDET. Vzhledem k tomu že to je akce nadnárodního významu, nutno zahájení takového veletrhu ozdobit monumentálním průletem, a takovýto průlet pak nutno řádně nacvičit. Tak se také stalo, den před samotným zahájením. Ačkoliv byla očekávána velmi zajímavá skupina v čele s letouny Gripen, bohužel realita byla nakonec o něco chudší, nicméně nemálo zajímavá. První na řadě byla dvojice letounů L-159, následována dvojicí letounů L-39, a pak skupinou vrtulníků, konkrétně tří Mi-17 a tří Mi-24. Později ten den probíhala ještě nějaká činnost vojenského záchranného vrtulníku Sokol na ploše u pavilonu Z na brněnském výstavišti. Gripeny ten den také dolétly, ovšem až o několik hodin později, kdy provedly za doprovodu jednoho letounu L-39 průlet nikoliv na minimální rychlosti. Tuto událost se bohužel zaznamenat nepodařilo.

     29.4. 2005 Dnešního dne proběhlo slavnostní vyřazení absolventů Univerzity obrany v Brně, a u této příležitosti byl proveden patřičný průlet vojenské techniky. Jednalo se o skupinu dvou Mi-24 a jeden letoun Aero L-159. S eifem jsme usoudili, že nejlepší místem k focení bude jeden takový kopeček nad městem (video (.MOV)). Po příletu vrtulníků a následně L-159 do CTR Tuřany byli tito posláni nad Maloměřice vyčkávat na správný okamžik. Jakmile onen nadešel, proti původnímu očekávání že průlet bude veden cca severojižně, byli navedeni přímo přes naše stanoviště nad kasárna na Šumavské. Zprvu letěly napřed vrtulníky a za nimi L-159, ovšem díky rozdílu rychlosti se toto brzy změnilo. Poté následoval ještě jeden přelet kasáren, a to od severu a dále pak došlo k rozdělení skupiny a vrtulníky pokračovaly přes město na svou základnu. Aby toho nebylo málo, vydal jsem se ten den ještě na letiště, fotit Ryanair. Přílet sem sice nestihl, ale ještě před odletem byla k vidění Cessna 550 Citation II, společnosti WWW Bedarfsflug, reg. OE-GCI. Pak se také zjevil (několik hodin po plánovaném příletu) letoun společnosti TravelService, tentokrát čerstvý přírůstek do flotily této společnosti, Boeing 737-8FH, reg. OK-TVF. Pak už jen odletél zmíněný Ryanair, tentokráte Boeing 737-8AS, EI-CSP. Mimo to se děly věci, které bych snad ani neměl zveřejňovat :-).

     28.4. 2005 Přidána jedna očekávaná událost, a to změna typu na jednom charteru společnosti Travel Service.

     28.4. 2005 Bylo přidáno několik málo aktuálních očekávaných událostí, a dále byly pozměněny časy prvních příletů různých společností, které se neustále mění. Lumpové. Člověk aby to furt předělával... :-)

     !! HELP !! Potřebuju zjistit co je tohle za letadlo. Kdo by na to náhodou přišel nechť mě dá vědět nejlépe mailem. Děkuji.

     21.4. 2005 Bylo oznámeno posunutí leteckého dne CIAF 2005 na termín 10.-11.9.2005, tj. o týden později oproti původnímu termínu. Důvodem k posunu je to, že v původním termínu 3.-4.9.2005 se koná v italském Rivoltu letecký den u příležitosti 45 let italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori.

     20.4. 2005 Byla změněna vnitřní struktura stránek, ovšem takovým způsobem, že návštěvník nic nepozná.

     19.4. 2005 Charterové lety z a na brněnské letiště chystá další letecká společnost - Bulgarian Air Charter. Více informací v Očekávaných událostech.

     17.4. 2005 Poctil nás návštěvou Boeing 737 EI-DCL, což je jedno z mnoha letadel Ryanairu, ovšem jediné ve speciálním zbarvení firmy Boeing (fotka je dílem externího autora).

     16.4. 2005 Dnes byla podniknuta první výprava za účelem vyfocení Ryanairu od jeho prvního příletu. Přiletěl Boeing registrace EI-CSD, a přistál na dráhu 10. Při odletu pojížděl po taxiway Alpha, následně se počal otáčet na dráhu 10, a odstartoval. Po vzletu nasadil BITSI 7Z standard departure, což ho zavedlo oklikou zpět nad letiště. Kromě letu Ryanairu probíhal na letišti i nějaký místní provoz.

     12.4. 2005 LKTB.info poprvé nalezeno Googlem.

     12.4. 2005 U příležitosti dnešní tiskové konference ohledně očekávané linky Brno - Užhorod - Charkov se dnes na letišti objevil An-140, společnosti Aeromost Charkov. Po tiskové konferenci následovalo představení tohoto letounu a vyhlídkový let s různými prominenty. Letadlo bylo zaparkováno na střední stojánce.

     9.4. 2005 Dnes na letišti probíhaly výcvikové lety společnosti ČSA s letadly ATR-72. Obrázky bohužel nemáme, neboť tyto lety byly zjištěny pouze poslechem frekvence věže.

     8.4. 2005 Objevila se zatím nepotvrzená informace, že se chystá letecká linka Brno - Užhorod - Charkov (i obráceně), provozovatel Charkovské letecké závody. Pravděpodobný typ An-140. Více info dodáme jak bude známo. Něco se povídá také o Lufthanse, kteráž to v současné době rozjíždí v Brně své call-centrum.

     7.4. 2005 Přidána jedna aktuální očekávaná událost v Očekávaných událostech.

     6.4. 2005 Přidány nějaké nové Odkazy.

     2.4. 2005 Ačkoliv primárním posláním návštěvy letiště bylo vyvenčení pejska, byl na letišti, kromě jednoho zahraničního návštěvníka, spatřen také Boeing 737-8CX společnosti Travel Service, jenž startoval z dráhy 10 a letěl přes Holešov do Ostravy. A jelikož pořádek musí být, dohlíželo na všechno z výšky americké letectvo se svým letounem C-17 Globemaster III.

     31.3. 2005 Na stránkách brněnského letiště přibyl odkaz na Brno Airport Information Centre. Stránka obsahuje informace o akcích pořádaných v městě Brně, o dopravě ve městě, o ubytování a okolních zajímavostech, a nabízí dokonce organizované prohlídky města Brna. Je vidět, že i sama společnost provozující letiště Brno-Tuřany má zájem na rozvoji letecké dopravy v regionu a proto sama vyvíjí tuto chvályhodnou informační aktivitu.

     29.3. 2005 Přidány očekávané první přílety dvou nových společností - Nouvelair a Montenegro Airlines, více v Očekávaných událostech a v Odkazech

     27.3. 2005 Dne 24.3.2005 krátce po 17. hodině došlo k dlouho očekávané události - příletu prvního spoje Ryanairu z Londýna (Stansted) do Brna. Prvním pravidelným návštěvníkem byl letoun Boeing 737-8AS, pojmenovaný City of Nyköping. Vzhledem k významnosti události bylo na LKTB připraveno slavnostní uvítání, kdy za doprovodu dobových bubeníků přivítal první osoby vystupující z letadla sám ministr dopravy ČR Milan Šimonovský. Prvními osobami vystupujícími z letadla byli, po kapitánovi letadla Noelu Tobinovi, jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, brněnský primátor Richard Svoboda, dále Milan Venclík, první náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, a jiné důležité osoby. Příletu přihlíželo z vyhlídkové plochy brněnského letiště cca 100 lidí. Po setkání se s částí účastníků srazu planes.cz byl tento zahájen vyjednáváním o přidělení prostoru k jeho uskutečnění. Významnost účastníků srazu planes.cz byla ohodnocena natolik, že byl poskytnut business salonek brněnského letiště (oficiální hosté, představitelé kraje a města, novináři a jiné významné osoby byly umístěny toliko v prostém letištním bufetu). Vzhledem k tomu, že na sraz přijeli i očekávání účastníci z Bratislavy, právem může být tento nazýván mezinárodním. Sraz probíhal v poklidné atmosféře, drobným incidentem byl pouze pokus o narušení jeho pokojného průběhu jistým šedým narušitelem, jehož totožnost se prozatím nepodařilo zjistit. Co se týká ekonomických aspektů linky, zatím to vypadá že zájem je větší než se obecně očekávalo, a dle vyjádření společnosti Ryanair by bylo v budoucnu možné zavést i více letů denně. Několik dalších obrázků naleznete zde: obrázek 1 obrázek 2 obrázek 3

     24.3. 2005 V Tanzanii dne 23.3.2005 se zřítil Il-76 společnosti Air Transport Inc., ačkoliv se událost stala v daleké Africe, několik dní předtím 15.3.2005 byl tento letoun spatřen v Brně. Byl tak zachycen zřejmě poslední výskyt tohoto letounu na českém území.

     23.3. 2005 Dnešní spotterský pobyt na LKTB byl zahájen krátce po půl osmé ráno, kdy prvním spatřeným letadlem byla Cessna 525, společnosti MSR Flugcharter, reg. D-ISGW. Pak následoval přílet Boeingu 737-800 společnosti Travel Service z Hurghady. Očekáváné tréningové lety Airbusu A320 společnosti ČSA počaly dnešním dnem příletem letounu reg. OK-GEA v cca 8:50. Po přístání a krátké přestávce byly zahájeny vlastní lety. Létalo se VOR/DME approach dráhy 10, jižním (pravým) okruhem, vždy tři touch-and-go a následný full-stop. Po ránu na LKTB provádělo treningové lety ještě jedno letadlo, a to Cessna 525, společnosti Jetalliance, se zavádějící registrací OE-FUJ. V průběhu letů A320, něco před desátou hodinou, odlétlo výše zmíněné letadlo Travel Service, směr Ostrava. Po té již klidně a nerušeně probíhaly lety A320 a byly pořizovány obrázky. Např. tento, tenhle, takovýto, jiný, ještě jiný, z jiného pohledu, na jiném místě, z jiné strany, tenhle tu ještě nebyl, předposlední, a poslední.

     22.3. 2005 Přidáno aktuální info o tréningových letech A320. Více v Očekávaných událostech.

     21.3. 2005 Mírná změna designu, drobné aktualizace, tentokráte v Informacích pro spottery a v sekci O webu. Přidány také nějaké Novinky. A také byla mírně pozměněna Úvodní stránka.

     21.3. 2005 U příležitosti čtvrtečního prvního příletu Ryanairu proběhnou na LKTB patřičné oslavy. Má se zde vyskytovat cimbálová muzika, cestující budou obdařeni dárky a bude zde možnost ochutnat vybrané moravské speciality (menu se bohužel nepodařilo zjistit :-( ). Šéf firmy Ryanair Michael O'Leary se nechal slyšet, že na základě úspěchu linky Brno-Londýn zváží další rozšíření letů z LKTB, a nevyloučil ani možnost, že se LKTB stane uzlovým letištěm Ryanairu.

     20.3. 2005 Dnes v 13.31 místního času končí zima a začíná jaro.

     20.3. 2005 Dle brněnského informačního plátku Haló Brno, bylo na linku FR8404 mezi Londýnem a Brnem prodáno již 10 000 letenek. Společnost Ryanair předpokládá, že za první rok bude linkou přepraveno kolem 100 000 osob, z toho asi 60 000 cestujících z Londýna.

     20.3. 2005 Bylo provedeno místní šetření na LKTB, nepřítomnost Tu-134 byla potvrzena. Kromě relativní četného sportovního provozu, včetně nácviku akrobacie, byl k vidění letoun L-410-UVP-E3, registrace 9A-BTC chorvatské společnosti Trade-Air. Z povahy aktivity letounu na letišti lze odtušit, že šlo zřejmě o výcvikový nebo zalétávací let.

     20.3. 2005 Vypadá to, že informace o času odletu Tu-134 byla správná, ne však informace o datu. Dle stránek Aeroflotu pobývá již letadlo spokojeně v Moskvě :-(.

     20.3. 2005 Přidána nová sekce Ke stažení, aktualizovány Informace pro spottery a Informace o letišti.

     19.3. 2005 Přidáno několik očekávaných událostí, a několik odkazů.

     19.3. 2005 Změněn předpokládaný čas odletu Tu-134 (viz Očekávané události).

     19.3. 2005 Na základě spolupráce s některými rejpaly, byla odstraněna nefunkčnost češtiny na stránkách.

     19.3. 2005 Na základě připomínek některých rejpalů, v sobotu v 7.04 ráno, kdy běžní smrtelníci poctivě spí, počaly některé dílčí úpravy webu.

     19.3. 2005 Představení webu veřejnosti.

     18.3. 2005 Spuštení webu, prozatím neveřejné.

     16.3. 2005 Zaplacení domény.

     15.3. 2005 Registrace domény LKTB.info.

Aktuální novinky 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

Copyright © 2013 www.lktb.info